Lekár nenašiel žiadne známky života, tak ju vyhlásil za mŕtvu. Zaživa pochovanú zachránila až jej sestra
Simona Gálová
Simona Gálová

Lekár nenašiel žiadne známky života, tak ju vyhlásil za mŕtvu. Zaživa pochovanú zachránila až jej sestra

Hrobárov presviedčala, aby rakvu vytiahli hore a otvorili ju.

Essie Dunbarová  / Ilustračná fotografia — Foto: Find a grave; Profimedia

Pochovanie za živa je predstavou, ktorá vyvoláva zimomriavky po celom tele. Aj sám George Washington pre svojou smrťou žiadal, aby s pohrebom počkali tri dni po jeho odchode, aby si boli skutočne istí, že je mŕtvy. Prebudiť sa niekoľko metrov pod zemou a zistiť, že ste nažive? Zdá sa, že takýto príbeh môžu napísať iba tí najbláznivejší hollywoodski scenáristi, no Američanka Essie Dunbarová z Južnej Karolíny to vraj prežila na vlastnej koži.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/878848172142646/photos/bc.Abr7NyCMTB4C0dxBHo_gkEXEa-s2zvXjFkiVbbO4vZ9qM-Plas8mnQQRY5VYFDxeQACHcWug-gwiV6t-pGiKJdYsBqEIZWPfnHEWvTAix8Cc_GWAYWdvIt2Ms9VV3xN7bAC95oRF8fhl20Nfx2jSg0MS/4653318384695587/?opaqueCursor=AbqrD6xjSwq07FStVTKlPcCbmOyMlJoa5m2tjNH9SPrTwM95T1-sNX96QD4-S-gZKuazkQpIegjAtUBCjNWfV-QZ_UIouz9Qnh7z05IpeMQ1GSMTK1eoAGU6c3ZHuwDm7gkDenuuO2Eyy8QfB0Ms0DbEf6luCEoJD6sCix_Bfh0_a4Kw2ilrFs-nQo_HJcOWL64Qexaq6SUx7XMn3gJUA6mMzKWR5PijZyfzXv3OoKXEZimP3zkK9_euxQVEcJGUA2gx-Pu3U8v-MDgQKbL2vT93KBAW0Zv__gOQT4b7GKxL9swkAphB1AqFnh1FXTqbDNKEymsFO5t2ELgPeXDQJR3mLbXWQL5hHryWbCyRmgB63l1EOWAK6IN5NltmLvdqEf56uYPQn_PYKPVWTOJO4flmR4_gEoPP4dhbIh6wCslLudpYGfJWbSymfQNKH2pK8t7oNl64i92popl6Gk11C-4pK4X3clBTDGc4hlgrDGlC7Ho5f8hY_oIDhTJLpd6uA2TABAhGsd0cvUq2yZH85M6MWE5YhSUTt3UwCn7YhuIyqQMxsJ6N6f5vhk-gbGrxPNH4vfFaZCN6fDjturIlXgY_hGr9eZ5WZkRs_sXF2zzePKZlOQnOggC5NQz-p9H0r4jUvPPtwuXNxQNFK5Dz-YTkl4ro_dA_WjItePnVrbWS0wnXQplz7mUHT_3ZeXEcxJg5nMGO7f5TbspoMB7s_IStGOk-nHXnbk3TytQQTYZRBQ

V roku 2001 renomovaný švédsko-britský vedec Jan Bondeson vydal knihu s názvom Pochovaní zaživa, v ktorej celý svet šokoval príbehom 23-ročnej Essie. Tú lekár vyhlásil za mŕtvu, uložil jej telo do rakvy, no v strede pohrebu všetkých čakalo neuveriteľné prekvapenie. Essie bola živá.

Osudný epileptický záchvat

Na začiatku 20. storočia lekári toho o epileptických záchvatoch nevedeli veľa. V staroveku verili, že ľudia s touto chorobou sú posadnutí démonmi, kvôli čomu sa ľudí s epilepsiou všetci báli. A tejto diskriminácii čelili pacienti až do polovice minulého storočia. Oveľa vážnejšie to bolo na vidieku, kde o chorobe nevedeli ani samotní lekári takmer nič. Práve tam žila aj Essie Dunbarová.

Keď v roku 1915 dostala vo svojich 23 rokoch epileptický záchvat, ešte v tú noc ju navštívil doktor. Lekár Briggs v Južnej Karolíne netušil, čo pacientke je. Nedýchala, nenahmatal ani žiaden pulz. Keď nenašiel žiadne známky života, vyhlásil ju za mŕtvu. Jej telo uložili do drevenej rakvy a doktor oznámil smrť jej sestre, ktorá bývala vo vedľajšom meste. V tom čase sa robili pohreby pomerne rýchlo, keďže neboli nutné takmer žiadne prípravy. Essie mala byť pochovaná doobeda o 11. hodine, aby mohla prísť aj jej sestra z neďalekého mestečka Allendale.

Obrad bol dlhší ako zvyčajne. Pri rakve sa vystriedali traja kazatelia, ktorí predniesli dlhé prejavy, no na mieste stále chýba najdôležitejšia osoba - sestra zosnulej Essie. Meškala, a tak sa kňazi rozhodli, že rakvu spustia pomaly do zeme aj bez jej prítomnosti.

Mysleli si, že vidia ducha

V tom na cintorín konečne dobehla sestra Essie, ktorá hrobárov presviedčala, aby rakvu ešte vytiahli hore a otvorili ju. Chcela sestričku poslednýkrát uvidieť a dať jej posledné zbohom. Keď sa otvorilo veko rakvy, všetci zostali v šoku. Essie Dunbarová pozerala na svoju sestru so živým úsmevom.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…