Lekár nenašiel žiadne známky života, tak ju vyhlásil za mŕtvu. Zaživa pochovanú zachránila až jej sestra
Simona Gálová
Simona Gálová

Lekár nenašiel žiadne známky života, tak ju vyhlásil za mŕtvu. Zaživa pochovanú zachránila až jej sestra

Hrobárov presviedčala, aby rakvu vytiahli hore a otvorili ju.

Essie Dunbarová  / Ilustračná fotografia — Foto: Find a grave; Profimedia

Epileptička Essie si vôbec nebola vedomá toho, čo sa s ňou posledné hodiny dialo. Pamätala si len to, že doma odpadla na podlahu a odvtedy bola v bezvedomí. Keď vstala z vlastného hrobu, rozpútala tým šialenstvo. Traja kňazi od prekvapenia odpadli a jeden z nich si pri páde do otvoreného hrobu zlomil tri rebrá. Smútiaci, vrátane Essienej sestry, verili, že uvideli ducha, a tak s krikom utekali preč.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10160249034933991&set=bc.AbqcVfGTuvrQmAHQp2CuWnqhDXTM3MdDl-79evrjwn69e8xUwC-ebE9tojIeeLFYBIWtRK2QwOxNiu2uG3LkPpkB7dZIFUiWu_SHWKCBxrdINynXrKVEeU9_s0nbgtpRFhaG8nSP7-_STL7L42ACPxCs_1wcg148XKpMi2BsNCcKvg&opaqueCursor=AbqdXK-41QPNg0n402LikUKIM0xZ9fRpJHDCHn-wQ-sBx2JBlcplDd_SHWi117n7uPdEW1KE38HQWKKNaWGriODv1I-EyIiV6WzKKmPRBuMxA-wnbatOyHf8D1ZHmGx2beVcI7WB8QJH2GlqmtHoJA61TQwdZoDv3bgZaS2FyrZ2tklpEBHhfba71cHDGQ8PnbGx5jme4EcBUB7uPyWEDnNY7v4tzyUkbSP_Qfjmh4ou9St0f1OakwQPAFiVapo_rdurQMmiHg9YXFnNBwZre3MZ9R6-bRDPItO3X_BAZYteDeZwnMTJ4-o3gH_pm3U1FQ-08fk2q27mQ-XghPCJaK0EvMJA8NgUMqbW75HhsTKghWOShXlUTaFhX9NmeOzH9GvZW0-9FprCVDeClwJzfJT-hO5exEM3v3cYub4YLE9Jl_yX6izvcSUvHpvC4BhlbCX5ivUjc8lW-caDCn0AaYT5m60Ay6X62U4kuWb225VauQl9J7xvUWo6DCpsiIyd0hX-DJU6TFEXTDhvvGvMUszR7YuPy8HvipA2U6WI-lwtvpnqkJKf3LR3RqjMOaJlL2ywzKnaYCfRg1wiEGTxlSwY

Žena, ktorá porazila smrť

Od toho dňa sa na Essie Dunbarovú všetci pozerali podozrievavo. Šuškalo sa, že je to zombie, a že vstala z mŕtvych a dlhé roky ju volali prezývkou "žena, ktorá porazila smrť". Nakoniec sa stala miestnou celebritou a po svojom prvom pohrebe žila ešte ďalších 47 rokov. Zomrela v roku 1962 vo veku 70 rokov prirodzenou smrťou. V novinách jej úmrtie komentovali ako druhé a snáď aj posledné.

Švédsko-britský vedec Jan Bondeson, ktorý vypátral Essiein príbeh, bol najprv nedôverčivý. Po návšteve rodného mesta Blackville v Južnej Karolíne ale zistil, že v meste nebol nikto, kto by nepoznal príbeh o „zmŕtvychvstaní Essie Dunbarovej“. O pravdivosti príbehu má podľa vedca svedčiť aj novinový článok z roku 1955, kde po 40 rokoch od incidentu oznamovali, že Essie Dunbarová prežila aj svojho lekára, ktorý ju kedysi vyhlásil za mŕtvu. Novinárovi sa dokonca podarilo vypátrať doktora O.D. Hammonda, ktorý ošetroval jedného z pastorov, ktorý si od prekvapenia zlomil tri rebrá.

Aj keď švédsko-britský vedec Jan Bondeson tvrdí, že aj keď si príbeh o Essie Dunbarovej mohli miestni obyvatelia rokmi rôzne upraviť, dôležité je, že dnes by sa už nič podobné nemalo stať. Svet je podľa neho pre ľudí s epilepsiou oveľa lepším miestom a vyhlasovanie ľudí za mŕtvych má svoje presné pravidlá. Preto sa ľudia nemajú báť toho, že by ich niekto omylom pochoval zaživa.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…