Keď jej zomrela dcéra, prestala počítať roky. Magda Paveleková zvládla rany osudu vďaka vojakovi Štefanovi
Simona Gálová
Simona Gálová

Keď jej zomrela dcéra, prestala počítať roky. Magda Paveleková zvládla rany osudu vďaka vojakovi Štefanovi

Vďaka manželovi nemusela nikdy žehliť ani variť.

Magda Paveleková — Foto: TASR

Keď bola dieťaťom, zaumienila si, že raz bude takým dobrým človekom, že ju bude každý milovať. „Tuším sa mi to aj podarilo,“ spomínala so širokým úsmevom Magda Paveleková, o ktorej sa dodnes hovorí ako o prvej dáme slovenského humoru. Vďaka životnému optimizmu dokonala prekonať tie najväčšie údery pod pás, ktoré jej život udelil.

Herečka prežila detstvo počas vojny, ktorá jej zobrala otca a o desaťročia neskôr musela sama prekonať nečakaný odchod svojej jedinej dcéry. Ninočka, ako ju Magda Paveleková volala, bola jej vytúženým dieťaťom, ktorého sa dočkala po dlhých piatich rokoch. Napriek všetkým polenám, ktoré jej život hádzal pod nohy, mala herečka šťastie na osudového muža Štefana, ktorý po jej boku stál 61 rokov. Aj vďaka nemu sa jej podarilo každú tragickú situáciu premeniť na tragikomickú.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/DobreNoviny/posts/pfbid02KgkSq2Lty7ZoAwx51cyY8SxC7NF7TLhJWJsCR8AzvzKd5oQJXDsuR64cuZ9g7Nhgl

Najhoršie dieťa v strednej Európe

Magda Paveleková ukázala, že jej pravidlá nič nehovoria, už keď uzrela svetlo sveta. Narodila sa 7. júna 1931 v Leviciach, podľa niektorých ako vzdialený potomok slávneho uhorského rodu Koháryovcov. Keď prvýkrát zaplakala, svojho otca odtrhla od slávnostného nedeľného obeda. Narodenie dcéry ním otriaslo, očakával totiž syna, následníka, ktorý by mohol niesť jeho meno. Jej mama Mária mala v čase pôrodu len 17 rokov a na materstvo podľa herečkiných spomienok nebola zrelá. Magde dávala neustále najavo, že nie je dostatočne pekná.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=922317474452596&set=o.611236835637349

„Spomínam si na jeden okamih, ktorý sa mi vryl do pamäti. Mohla som mať päť rokov, mama mala asi dvadsaťdva. Stála uprostred izby vo večerných šatách a bola krásna. S obdivom som sa pritúlila k jej krásnym rukám obťažkaným zlatom. Jediným pohybom sa ma zbavila a povedal: Máš studené ruky. Až ma z teba striaslo!“ rozpamätávala sa herečka. Veľmi dobre si všímala, že silnej rodičovskej lásky sa dostalo viac jej mladšej sestre. Tá sa totiž podľa nej narodila pekná. Magda chcela, aby si rodičia všimli aj ju, preto z bábätka vyrástol malý čert.

„Veľmi ťažko som sa vychovávala a biť ma nemohli, to babička zakázala,“ spomínala kedysi pre Korzár Magda, ktorá sa smiala, že bola najhorším dieťaťom v strednej Európe. Jej otec nakoniec dcéru poslal do internátnej školy, kde si s ňou mali poradiť. Na škole sa musela modliť a pracovala tak veľa, že nemala čas na hlúposti. Po rokoch priznala, že otec to nakoniec vymyslel veľmi dobre.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/ing.hodulik/posts/pfbid083cZoMUKDpBM4y1yhFYpSAzEUFnjmjr4LDt1emxENxZ3oJdbeMNrJgRSbgUcTZyml

Na mizine

Aj keď jej v bohatej rodine nič nechýbalo, rodičovskej lásky sa nedočkala. „Mňa nikto neľúbil a vtedy som si povedala, že budem taký dobrý človek, že ma bude každý milovať,“ povedala Magda. Keď mala len 11 rokov, prišla o otca. Počas bombardovania Levíc mu črepiny bomby roztrhali pľúca. Majetok im po vojne skonfiškovali a Magda spolu s mamou a babkou museli žiť z úspor. Bohatstvo aristokratického rodu zmizlo zo dňa na deň.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 4

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…