Nezastavili ho ani štyri väznice. Majster útekov z väzenia ušiel aj vďaka polievke, fandila mu celá krajina
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Nezastavili ho ani štyri väznice. Majster útekov z väzenia ušiel aj vďaka polievke, fandila mu celá krajina

Vďaka svojim útekom sa stal ľudovým hrdinom.

Yoshie Shiratori a väznica Abashiri — Foto: Wikimedia Commons/663highland

Japonec Yoshie Shiratori sa preslávil ako muž, ktorého nedokáže zadržať žiadne väzenie. S pocitom krivdy, že ho odsúdili za niečo, čo nespáchal a na protest proti žalostným podmienkam vo väzniciach, sa o útek pokúšal pravidelne. Medzi rokmi 1936 až 1947 sa mu podarilo utiecť aj z tých najprísnejšie strážených väzení v Japonsku hneď štyrikrát – za čo sa medzi ľuďmi tešil celkom slušnej popularite. 

Aj dnes je Shiratori ľudovým hrdinom a v jednom z väzení má dokonca vlastnú výstavu. „Dôvod, prečo som utiekol, bol ten, že som bol nahnevaný. Stráž sa k väzňom nesprávala ako k ľuďom,“ hovoril o svojich útekoch.

Drobný kriminálnik

Yoshie Shiratori sa narodil v roku 1907 a uplatnenie našiel v obchodovaní s tofu. Neskôr pracoval aj ako rybár. Jeho život sa však zmenil vo chvíli, keď sa dostal do zlej spoločnosti. Učarovali mu hazardné hry, od ktorých bol len kúsok k problémom so zákonom. Polícia ho mala v hľadáčiku a čakala na dôvod, keď ho bude môcť zadržať. A ten si aj našla. Yoshieho obvinila dokonca z vraždy, hoci on odprisahal, že s daným zločinom nemá nič spoločné.

Súd ho však poslal za mreže do väzenia Aomori. Japonské väznice boli v tom čase známe svojimi drsnými podmienkami. Mučenie väzňov bolo na dennom poriadku, čo bol dôvod, prečo v nich Yoshie odmietal zotrvať. Mnoho odsúdených sa pokúšalo o útek, ale žiaden z nich nebol tak úspešný ako on.

Prvý útek z väzenia

Dostať sa von po prvý raz bola pre Yoshieho hračka. Začal si všímať zvyky a denný režim dozorcov, pričom veľmi rýchlo identifikoval približne 15-minútové okno, v ktorom videl svoju šancu. Dozorcovia si vtedy striedali služby. V ráno, keď sa podujal svoj plán vykonať, vybral z dverí zámok pomocou drôtu. Ten predtým vytrhol z vedra, ktoré používali pri kúpaní. Z podlahy odstránil aj kus drevenej dosky, ktorú schoval do svojej postele tak, aby to vyzeralo, že v nej leží.

Väzenie Abashiri.
Väzenie Abashiri. Foto: flickr.com/Rotamat

Plán fungoval. Strážam trvalo celé hodiny, kým prišli na to, že Yoshie vo svojej cele nie je. Na slobode však dlho nepobudol. Úrady ho dolapili po troch dňoch a na oplátku mu trest sprísnili na doživotný. Po začiatku druhej svetovej vojny ho potom premiestnili do väznice, v ktorej mal vykonávať manuálne práce.

Ušiel aj zo samotky

Väznica Akita bola ešte drsnejšia. Väzni v nej spali na betónovej podlahe a keďže už mal na svedomí jeden útek, poslali ho rovno na samotku. Tam trávil všetok čas, keď práve nepracoval. Na samotke musel mať putá neustále na sebe - aj v noci, keď spal. Steny boli hladké a jediné okno do miestnosti sa nachádzalo vysoko. Shiratori však aj tak našiel spôsob, ako uniknúť.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…