Nezastavili ho ani štyri väznice. Majster útekov z väzenia ušiel aj vďaka polievke, fandila mu celá krajina
Vďaka svojim útekom sa stal ľudovým hrdinom.

Japonec Yoshie Shiratori sa preslávil ako muž, ktorého nedokáže zadržať žiadne väzenie. S pocitom krivdy, že ho odsúdili za niečo, čo nespáchal a na protest proti žalostným podmienkam vo väzniciach, sa o útek pokúšal pravidelne. Medzi rokmi 1936 až 1947 sa mu podarilo utiecť aj z tých najprísnejšie strážených väzení v Japonsku hneď štyrikrát – za čo sa medzi ľuďmi tešil celkom slušnej popularite.
Aj dnes je Shiratori ľudovým hrdinom a v jednom z väzení má dokonca vlastnú výstavu. „Dôvod, prečo som utiekol, bol ten, že som bol nahnevaný. Stráž sa k väzňom nesprávala ako k ľuďom,“ hovoril o svojich útekoch.
Drobný kriminálnik
Yoshie Shiratori sa narodil v roku 1907 a uplatnenie našiel v obchodovaní s tofu. Neskôr pracoval aj ako rybár. Jeho život sa však zmenil vo chvíli, keď sa dostal do zlej spoločnosti. Učarovali mu hazardné hry, od ktorých bol len kúsok k problémom so zákonom. Polícia ho mala v hľadáčiku a čakala na dôvod, keď ho bude môcť zadržať. A ten si aj našla. Yoshieho obvinila dokonca z vraždy, hoci on odprisahal, že s daným zločinom nemá nič spoločné.
Súd ho však poslal za mreže do väzenia Aomori. Japonské väznice boli v tom čase známe svojimi drsnými podmienkami. Mučenie väzňov bolo na dennom poriadku, čo bol dôvod, prečo v nich Yoshie odmietal zotrvať. Mnoho odsúdených sa pokúšalo o útek, ale žiaden z nich nebol tak úspešný ako on.
Prvý útek z väzenia
Dostať sa von po prvý raz bola pre Yoshieho hračka. Začal si všímať zvyky a denný režim dozorcov, pričom veľmi rýchlo identifikoval približne 15-minútové okno, v ktorom videl svoju šancu. Dozorcovia si vtedy striedali služby. V ráno, keď sa podujal svoj plán vykonať, vybral z dverí zámok pomocou drôtu. Ten predtým vytrhol z vedra, ktoré používali pri kúpaní. Z podlahy odstránil aj kus drevenej dosky, ktorú schoval do svojej postele tak, aby to vyzeralo, že v nej leží.

Plán fungoval. Strážam trvalo celé hodiny, kým prišli na to, že Yoshie vo svojej cele nie je. Na slobode však dlho nepobudol. Úrady ho dolapili po troch dňoch a na oplátku mu trest sprísnili na doživotný. Po začiatku druhej svetovej vojny ho potom premiestnili do väznice, v ktorej mal vykonávať manuálne práce.
Ušiel aj zo samotky
Väznica Akita bola ešte drsnejšia. Väzni v nej spali na betónovej podlahe a keďže už mal na svedomí jeden útek, poslali ho rovno na samotku. Tam trávil všetok čas, keď práve nepracoval. Na samotke musel mať putá neustále na sebe - aj v noci, keď spal. Steny boli hladké a jediné okno do miestnosti sa nachádzalo vysoko. Shiratori však aj tak našiel spôsob, ako uniknúť.
Článok pokračuje na ďalšej strane: