FOTO: Mečiar preletel nad Štrbským plesom. Nič také som ešte nevidel, hovorí Peter, ktorý kométu odfotil
Práve v týchto dňoch nastávajú najlepšie podmienky na pozorovanie a fotenie kométy ZTF.

Je vášnivým cestovateľom, spisovateľom, astronómom, no najmä fotografom. Prestížne snímky Petra Horálka si niekoľkokrát vybrala aj národný úrad pre letectvo a vesmír NASA. Tentokrát sa fotografovi podarilo zachytiť jasnú zelenú kométu, ktorá preletela priamo nad Štrbským plesom a ktorú naposledy pozorovali neandertálci.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=714724333592081&set=pb.100051635619362.-2207520000.
„Jasnosť kométy C/2022 E3 ZTF dosiahla prahu 5,5 magnitudy, vďaka čomu je kométa viditeľná voľným okom, samozrejme mimo mesta. Na sníme sa kométa objavuje nad slovenskými zasneženými Vysokými Tatrami, kde bolo v minulom storočí objavených niekoľko komét,“ opísal na sociálnych sieťach Petr Horálek, ktorý priznal, že ešte nikdy nevidel taký jasný protichvost ako práve u dlho očakávanej zelenej kométy.
„Prečo vyzerá ako ryba mečiar? Odpoveď je jednoduchá – kométa má takzvaný protichvost prachovo-ľadových častíc nasmerovaných k Slnku. Keďže bola naša planéta perfektne umiestnená v rovine obežnej dráhy kométy, bolo ľahké protichvost zachytiť, ale taktiež vidieť pomocou malého ďalekohľadu. To je vôbec prvýkrát, čo som videl taký jasný protichvost u nejakej kométy,“ vysvetlil fotograf, ktorý ostatným milovníkom nočnej oblohy odporúčal, aby sledovali kométu počas týchto dní.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=715432863521228&set=pb.100051635619362.-2207520000.
„Práve v týchto dňoch nastávajú najlepšie podmienky na pozorovanie a fotenie kométy ZTF. Kométa je cirkumpolárna (vôbec nezapadá), večer ju nájdete nad severným obzorom v súhvezdí Draka. V priebehu noci sa potom dostáva vysoko k nadhlavníku. Na jej vyhľadanie potrebujete mapku,“ uviedol v tlačovej správe Peter, ktorý uvidel kométu aj napriek svetelnému znečisteniu. „Ľudské oči samozrejme nie sú také citlivé, takže reálny zážitok z kométy na oblohe nebol taký podmanivý, aspoň nie bez ďalekohľadu. Kométa je teraz na ceste k najbližšiemu bodu k Zemi, ktorým prejde 1. februára,“ odkázal na záver.