Prežili výbuch Černobyľu a za desaťročia neodišli. Túlavé psy majú byť kľúčom k záchrane človeka
Vedci majú v pláne niekoľko genetických štúdií.

Bolo skoro ráno 26. apríla 1986, keď jadrovou elektrárňou v ukrajinskom Černobyle otriasli dva výbuchy. Nehoda na štvrtom reaktore vychrlila do vzduchu rádioaktívne látky, na ktoré sovietske úrady reagovali evakuáciou tisícov ľudí z okolia elektrárne. Niekoľko dní po nehode zásahové jednotky upriamili pozornosť na túlavých psov a rad radom ich zabíjali. Dôvod bol prostý – chceli zastaviť šírenie radiácie. Predpokladali, že psy sa budú presúvať do iných častí krajiny. Ako sa však zdá, neodstránili všetkých. A im sa nielenže podarilo prežiť, ale celkom úspešne sa aj množili... a nielen to.
Prvá genetická štúdia
Začiatkom marca vyšla v časopise Science Advances vôbec prvá genetická štúdia, ktorá skúma DNA veľkého cicavca žijúceho v okolí Černobyľu. Skupina výskumníkov navštívila Černobyľ a postupne odobrala vzorku krvi asi 300 psom potulujúcich sa v okolí. Zistili, že žiaden z nich k elektrárni len tak neprivandroval, ale sú priamymi potomkami psov, ktoré zažili výbuch, alebo sa tam minimálne usadili krátko po nešťastí.

Štúdia je prvým krokom k pochopeniu, ako sa mohli psy prispôsobiť životu na jednom z najrádioaktívnejších miest na Zemi. Výsledky nám majú pomôcť pochopiť, čo by to znamenalo pre genetiku človeka v prípade, ak by bol vystavený dlhodobému žiareniu. „Od týchto zvierat sa máme toľko čo učiť. Je to jedinečná príležitosť vidieť, čo sa stane, keď generácie veľkých cicavcov žijú v nepriateľskom prostredí,“ hovorí pre Nature genetička a spoluautorka štúdie Elaine Ostrander.
Zmutované lastovičky
Hoci odhady sa rôznia, výbuch Černobyľu si priamo a nepriamo vyžiadal životy tisícok ľudí. Išlo o tých, ktorí v elektrárni pracovali, o hasičov, ktorí na mieste zasahovali a neskôr aj o ľudí zo širokého okolia, ktorí zomierali na rakovinu.
V okolitých oblastiach po katastrofe vyschli borovice a úplne zahynulo niekoľko druhov hmyzu. Nedokázal prežiť v rádioaktívnej pôde. Ako výbuch ovplyvnil vegetáciu a živočíchov v súčasnosti, nie je celkom jasné. Niektoré štúdie opisujú výskyt genetických mutácií u lastovičiek a ovocných mušiek v blízkosti reaktora. O účinkoch nízkej úrovne žiarenia sa však vedú polemiky.

Zvláštne psy z okolia reaktora
Článok pokračuje na ďalšej strane: