OSN pri Svetovom dni ľudských práv zdôrazňuje 20 rokov práce pre ľudí
TASR
TASR

OSN pri Svetovom dni ľudských práv zdôrazňuje 20 rokov práce pre ľudí

Svetový deň ľudských práv súvisí s prijatím Všeobecnej deklarácie ľudských práv 10. decembra 1948.

New York/Paríž 10. decembra (TASR) - Organizácia Spojených národov (OSN) počas Svetového dňa ľudských práv, ktorý pripadá na 10. decembra, v roku 2013 kladie dôraz na 20 rokov práce pre ľudské práva všetkých ľudí.

Foto: TASR

Svetový deň ľudských práv súvisí s prijatím Všeobecnej deklarácie ľudských práv 10. decembra 1948. Deklarácia a do nej zahrnuté základné hodnoty, akými sú ľudská dôstojnosť, nediskriminácia, rovnosť, prirodzená spravodlivosť a univerzálnosť, sa vzťahujú na všetkých ľudí. Všeobecná deklarácia ľudských práv je živý dokument a týka sa všetkých ľudí, zdôrazňuje OSN.

Od schválenia v roku 1948 Všeobecná deklarácia ľudských práv bola a naďalej aj ostáva zdrojom inšpirácie na vyvinutie ďalšieho úsilia na národnej i medzinárodnej úrovni zameraného na obranu a ochranu ľudských práv a základných slobôd. Jedným zo základných prvkov ochrany ľudských práv je umožniť čo najširšej verejnosti, aby o nich vedela. Deklarácia existuje v 360 jazykoch vrátane slovenčiny a patrí medzi najprekladanejšie dokumenty na svete. Deklarácia, ktorá sa skladá z preambuly a 30 článkov, sa od začiatku považovala za úspech. Zjednocovala odlišné, neraz až protikladné politické režimy, náboženstvá a kultúrne tradície. Po vyše 60 rokoch sa stala základom medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a slúži ako vzor aj pre ďalšie zmluvy a deklarácie. Napríklad aj pre Európsku dohodu o ľudských právach (1950) či Chartu základných práv Európskej únie (2000).

OSN vyzvala vlády, orgány miestnej správy, predstaviteľov obchodnej a podnikateľskej sféry, školy aj univerzity i médiá, aby v spojitosti s 10. decembrom zorganizovali rôzne podujatia s poukázaním na význam deklarácie. Médiá majú objasňovať situáciu týkajúcu sa dodržiavania respektíve nedodržiavania ľudských práv v oblasti, ktorú pokrývajú.

Podpora a ochrana ľudských práv sa stali jednou z najdôležitejších veľkých oblastí pôsobenia OSN od roku 1945, keď sa zakladajúce štáty OSN rozhodli, že zabránia, aby sa opakovali hrôzy druhej svetovej vojny. V roku 1948 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, že rešpektovanie ľudských práv a ľudskej dôstojnosti je "základom slobody, spravodlivosti a mieru vo svete".

V roku 1950 VZ OSN vyzvalo v rezolúcii 423 (V) všetky štáty, aby každý rok 10. decembra slávili schválenie Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Počas nasledujúcich rokov sa vypracoval a zaviedol do praxe rad nástrojov, ktorými je možné reagovať na porušovanie ľudských práv.

Zdroje: www.unesco.org, www.un.org, www.un.org (La Bibliotheque Dag Hammarskjöld), www.amnesty.sk, www.ec.europa.eu

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…