Osem tipov, ako dať migréne zbohom bez liekov
SITA
SITA

Osem tipov, ako dať migréne zbohom bez liekov

Príroda ponúka množstvo riešení, ako sa bolestí hlavy zbaviť alebo ju aspoň zmierniť. Skúste nájsť to, ktoré je vhodné pre vás.

BRATISLAVA 18. júla - Ak trpíte migrénami alebo častými bolesťami hlavy, myslíte predovšetkým na to, ako sa čo najrýchlejšie a najefektívnejšie zbaviť symptómov, ktoré poriadne znepríjemňujú život. Ľudia často siahnu po liekoch, no riešenia ponúka i príroda. Nie všetky z nich sadnú každému, no máte šancu, že medzi nimi nájdete to svoje a nebudete odkázaní iba na lieky. Samozrejme, toto neznamená, že sa pri vážnejších problémoch môžete vyhnúť návšteve lekára - naopak, práve on vám možno poradí, ako zmierniť bolesti hlavy alternatívnym spôsobom.

1. Rimbaba obyčajná

Túto rastlinku môžete konzumovať v mnohých podobách, napríklad ako čaj či dokonca surovú. Ako hovorí neurológ a špecialista na bolesti hlavy Alexander Mauskop, dôvodom sú látky zvané partenolidy, ktoré pôsobia protizápalovo a tak zmierňujú bolesť. Dokázala to napríklad štúdia z Marylandskej univerzity, kde výskumníci zistili, že u 70 percent osôb denne žuvajúcich listy rimbaby bolesti hlavy ustúpili. V spracovanej forme postačí 100 až 150 miligramov denne – musí však obsahovať aspoň 0,2 percenta partenolidu.

2. Horčík

Ako dokázal Mauskopov výskum, ľuďom s migrénami a intenzívnymi bolesťami hlavy často chýba horčík. Tento lekár svojim pacientom chýbajúci minerál podal cez infúziu, čo však pre vás samozrejme nie je ten najpraktickejší spôsob a horčík môžete vyskúšať v podobe tabletiek. Máte šancu, že to skutočne pomôže – jedna malá štúdia ukázala, že frekvencia migrén sa pri ich užívaní znížila o 42 percent. Bezpečné je množstvo približne 200 miligramov denne.

3. Riboflavín

Riboflavín alebo vitamín B2 sa nachádza v mlieku, mäse, vajciach, banánoch či špargli a pri migréne pomáha vo veľmi veľkom množstve. Keďže súvisí s intenzívnou produkciou energie v bunkách, ako tabletku je lepšie užívať ho ráno, aby ste sa v noci nebudili.

4. Omega-3 mastné kyseliny

Tieto nesmierne dôležité látky majú okrem iného protizápalové účinky, čo zároveň zmierňuje bolesti hlavy a zrejme i migrény. Skúste ľanové semienka, ryby alebo tablety s rybím tukom. "Omega 3-mastné kyseliny majú toľko ďalších výhod, že ak vám aj nepomôžu s bolesťou hlavy, nie je dôvod neskúsiť ich,“ vysvetlil Mauskop.

5. Deväťsil lekársky

Pri deväťsile si treba dávať pozor a kupovať ho radšej v lekárni. Obsahuje totiž toxické časti, ktoré už v spracovaných liečivách nie sú. Látky v tejto rastline pomáhajú uvoľniť kŕče a zmierniť zápaly, ktoré môžu migrénu spôsobiť. Deväťsil sa užíva predovšetkým preventívne, ale podľa vedcov je možné, že pomôže zastaviť už existujúcu migrénu. Odporúča sa 100 miligramov každé tri hodiny, pričom maximum je celkovo 300 miligramov denne.

6. Voda

Bolesti hlavy spôsobené dehydratáciou sú bežná vec, a Mauskop tvrdí, že jeho pacienti už vedia, ako s prichádzajúcou migrénou zatočiť pomocou vody. Keď cítia, že ich začína bolieť hlava, rýchlo vypijú niekoľko pohárov vody a migrénu ‘zabijú’ v zárodku. “Vedia, ako to zachytiť včas, a toto skutočne môže pomôcť,“ vysvetlil.

7. Zázvor

Zázvor dokáže bojovať so zápalmi, čím zmierňuje bolesť, a tiež pomáha pri nevoľnosti spôsobenej migrénou. Uistite sa však, že použijete čerstvý koreň tejto rastliny.

8. Mentolová vôňa

Vône, ktoré zabraňujú bolestiam hlavy, sú u každého individuálne, ale podľa Mauskopa má mentol vo všeobecnosti schopnosť zmierňovať bolesť. Upozorňuje však na to, že skutočne nemusí fungovať u každého.

Zdroj: huffingtonpost.com

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…