Prešovčania sa búria, nechcú zmeny v železničnom grafikone
Dobré noviny
Dobré noviny

Prešovčania sa búria, nechcú zmeny v železničnom grafikone

Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa 18. júla začali zbierať podpisy pod petíciu za zachovanie súčasného železničného grafikonu.

PREŠOV 19. júla - „Regionálna samospráva zásadne nesúhlasí s návrhom nového grafikonu, ktorý počíta so zrušením viacerých spojov na území kraja a jediného rýchlika na trase Prešov – Bratislava," uviedol predseda PSK Peter Chudík.

Podľa župana by nový grafikon nepriaznivo zasiahol do verejnej dopravy v Prešovskom kraji a chýbajúce spoje by bolo ťažké nahradiť autobusovými. Negatívny dosah by mala eliminácia trate Stará Ľubovňa – Plaveč a Kežmarok – Stará Ľubovňa.

Žiadna pripomienka samosprávneho kraja k novému návrhu totiž nebola akceptovaná. Preto kraj podnikol ďalšie kroky. Jedným z nich je aj petícia, ktorú ako prví podpísali Peter Chudík, primátor Prešova Pavel Hagyari a občiansky aktivista Jozef Róbert Šmigalla.

Predseda PSK zdôraznil, že samospráva nemôže súhlasiť s návrhom grafikonu, ktorý presadzuje generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jiří Kubáček. „Rozhodol sa od stola v Bratislave s dôvodom, že je to neefektívne. S takýmto spôsobom nemôžeme súhlasiť a výrazne protestujeme a urobíme z našej pozície všetko preto, aby bol zachovaný terajší grafikon. samosprávny kraj, žiaľ, nemá inú možnosť ako nahlas povedať v tejto veci 'nie'. Odmietame takýto prístup ministerských úradníkov,“ povedal predseda PSK. Pripomenul, že takéto zmeny sa majú udiať v čase, kedy prebiehajú medzivládne rokovania o železničnom prepojení Slovenska a Poľska na trase Košice – Plaveč – Muzsyna – Krakow. Župan je presvedčený, že ďalšie rokovania a petícia pomôžu zachovať súčasný stav a verí, že minister dopravy Ján Počiatek rozhodne inak.

Podľa Jozefa Šmigallu, jedného z iniciátorov petície, návrh grafikonu nekorešponduje ani s programovým vyhlásením vlády, ktorá si dala za cieľ pomáhať zaostalejším regiónom. Desiatky spojov by sa mali rušiť práve na východe republiky. „Podľa nového návrhu grafikonu by sa malo zrušiť celkom 55 spojov a 11 by sa malo zaviesť. V tom nie je zarátaná trať Košice – Zvolen a Tatranské železnice,“ konkretizoval J. Šmigalla.

Petičné hárky sú k dispozícii na webovej stránke PSK (www.po-kraj.sk). Samosprávny kraj petičné hárky distribuoval do všetkých miest Prešovského kraja. Petícia by mala byť ukončená do konca augusta.

Dobré noviny informovala hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…