Hvar nie je len ostrov
Petra Konáriková
Petra Konáriková

Hvar nie je len ostrov

Stredojadranský a rozlohou štvrtý najväčší chorvátsky ostrov Hvar rozhodne treba navštíviť. Svoje o tom vie aj Boris Filan, ktorý tu prežil krátky, ale intenzívny kus života.

„Kako si?“, štandardná otázka predavačov vo hvarských obchodíkoch pouličných stánkoch. Neznamená to nič hanlivé ako sa na prvé počutie môže zdať, je to prívetivá otázka "Ako sa máte?", s cieľom nenútene sa zalíškať a predať niektorý zo svojich výrobkov turistom. Áno, nasledujúci článok bude o chorvátskom ostrove Hvar, ktorý učaroval nejednému návštevníkovi.

Stredojadranský a rozlohou štvrtý najväčší chorvátsky ostrov susedí s nemenej známym Bračom. Voľným, doširoka otvoreným okom ho uvidíte aj z vyhľadávanej Makarskej riviéry, ale treba ho navštíviť. Svoje o tom vie aj Boris Filan, ktorý tu prežil krátky, ale intenzívny kus života.

Časť ostrova sa nachádza veľmi blízko pevniny, preto nie je problém dostať sa sem hoci aj na malom člne. Nedajte sa oklamať tým, že Hvar je ostrov a nedisponuje inými atraktívnymi vymoženosťami. Malé kostolíky, ale aj kláštory, historické a lákavé úzke uličky, múzeá, kaviarne plné domácich a turistov, útulné reštaurácie s lahodnými morskými špecialitami – to všetko a ešte viac vám ostrov ponúkne a jeho hlavný bod Stari Grad. Neohrdnite malebnými tyrkysovými zátokami, kde sa môžete schladiť po výdatnom obede. Alebo máte chuť vyraziť za kultúrou? Tu sú tipy pre vás:

Na ostrove sa nachádza jaskyňa, v ktorej archeológovia našli pozostatky prehistorického človeka. Okrem toho tu objavili prastarú keramiku, mince a rôzne iné predmety.

Čo tak pozrieť si najstaršie verejné európske divadlo, ktoré bolo postavené už v 16. storočí? K nemu vás zavedie vôňa levandule, ktorou je Hvar a najmä Stari Grad známy.

Ak vás lákajú pamätihodnosti, pozrite si ich v dome Gradic Gramotorov – nachádzajú sa tu pozostatky gréckych hradieb z kyklopského muriva, čo sú obrovské kvádre naukladané na seba, ale bez použitia malty.

Turisticky najvyhľadávanejšou pamätihodnosťou je letné sídlo básnika P. Hektorovica s názvom Tvrdalj, ktoré bolo vybudované v 16. storočí a disponuje prekrásnou záhradou, vlastným rybníkom a navyše sa tu nachádza etnografická zbierka.

Za návštevu stoja kostoly Sveti Stjepan a Sveti Ivan, ktorý bol postavený na mieste niekdajšieho antického chrámu a románskej svätyne a dominikánsky kláštor z 19. storočia, ktorý bol obnovený po nájazdoch Turkov v 17. storočí, a ktorý pravdepodobne ukrýva originál od Tintoretta.

Ak kultúra nie je vašou silnou stránkou a prišli ste vyslovene „lebediť“ a užívať si kľud, doprajte si oddych na pláži s knihou v ruke a k tomu pohár lokálneho vínka vyrobeného z hrozna viníc dopestovaných priamo na ostrove. Alebo si zájdite na výlet loďou a majte oči otvorené – vidieť tu ponad hladinu skákajúce delfíny. Šťastnú cestu! 

Fotogaléria - ostrov Hvar

Stari Grad
Stari Grad

Stari Grad - Prístav
Stari Grad - Prístav

Stari Grad - Panoráma
Stari Grad - Panoráma

Tvrdalj
Tvrdalj

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho v hlasovaní na pošli na vybrali.sme.sk

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…