Ako na správny pitný režim pri hektickom životnom štýle
SITA
SITA

Ako na správny pitný režim pri hektickom životnom štýle

Nedostatok tekutín je nebezpečný pre váš organizmus, preto sa skúste inšpirovať našimi radami, ako na pitie vody nezabúdať.

BRATISLAVA 23. júla - Správny pitný režim je nevyhnutný pre normálne fungovanie vášho tela, pomáha udržiavať sviežu pokožku a je kľúčový pri spaľovaní tukov. Napriek týmto všeobecne známym poznatkom mnohí ľudia pri svojom hektickom spôsobe života piť dostatok tekutín zabúdajú, prípadne nepijú v správny čas alebo tie správne nápoje. Ak ste jedným z nich, urobte niečo pre seba a pomôžte si našimi radami, ako piť pravidelne.

Pite hneď po zobudení

Odborníčka na výživu Keri Gans odporúča položiť si každý večer pred spaním vedľa postele pohár vody. Ráno ju vypite ešte predtým, ako si dáte svoju kávu. Rozhodne nečakajte na to, kedy pocítite smäd – vtedy je už totiž príliš neskoro, keďže je to príznak dehydratácie.

Vždy majte po ruke tekutiny

Na vašom pracovnom stole by nikdy nemala chýbať fľaša alebo pohár s vodou. Na počítač si nalepte papierik s pripomienkou, aby ste ich neignorovali. Ak nefunguje ani to, zaručene pomôže nastaviť si na mobile budík. Keď ste vonku, tekutiny noste všade so sebou.

Niektorí ľudia sa snažia \'dohnať\' zanedbané pitie, keď sa vrátia z práce domov, no toto skutočne nie je riešenie, keďže sa noci budete budiť pre nutkanie ísť na toaletu.

Voda pred jedlom

Pitie pred každým jedlom nielen pomôže dodržiavať správny pitný režim, ale tiež v boji s nadbytočnými kilogramami. Istá štúdia z roku 2010 dokázala, že ľudia, ktorí pred troma jedlami denne pili dva poháre vody, schudli v priebehu 12 týždňov o približne 2,3 kilogramu viac ako tí, ktorí príjem tekutín nezvýšili.

Chúťky na sladké limonády berte ako pripomienku

Zabudnite na presladené nápoje a keď ich z hlavy neviete dostať, berte to ako pripomienku, že je čas ísť zahnať svoj smäd iným spôsobom. Po vypití sladkého nápoja sa aj tak zrejme budete cítiť naďalej smädní a prijmete množstvo zbytočných kalórií. Ak nemáte radi vodu, skúste nesladené čaje alebo minerálky, ktoré však tiež treba piť s rozumom. Prípadne sa inšpirujte nasledujúcou radou.

Ochucujte

Ak patríte medzi ľudí, ktorí neradi pijú obyčajnú vodu, skúste hľadať alternatívne spôsoby, ako tekutiny do tela dostať zdravým spôsobom. Gans odporúča štvrtinu pohára naplniť 100-percentným ovocným džúsom a ostatok vodou.

Na ochutenie tiež môžete použiť čerstvé ovocie alebo dokonca zeleninu. Voda skvele chutí napríklad so šťavou z uhorkiek, citróna, limetky či melóna.

Majte prehľad

Pri pitnom režime môžete využiť podobnú pomôcku ako pri chudnutí – vytvorte si akýsi denníček, vďaka ktorému budete mať prehľad o tom, koľko a kedy ste pili. Spoločnosť Apple na to dokonca vymyslela aplikáciu. Najprv si však zistite, koľko vody vlastne vaše telo potrebuje.

Známe odporúčanie, že treba vypiť osem pohárov vody denne, je priveľmi všeobecné a nepresné. Dospelý človek by si mal svoju hmotnosť v kilogramoch vynásobiť číslom 40 a vyjde mu, koľko mililitrov tekutín denne je pre neho vhodných. Neznamená to však, že to musí byť iba vo forme nápojov, keďže voda sa nachádza i v potravinách. Pri cvičení sa toto odporúčané množstvo ešte zvyšuje.

Zdroje: huffingtonpost.com a goodlifeeats.com

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…