Zatvorte dvere pred rakovinou kože
SITA
SITA

Zatvorte dvere pred rakovinou kože

Možno máte pocit, že informácie o pobyte na slnku a rakovine kože počúvate zo všetkých strán. No úprimne, dodržiavate všetky pokyny odborníkov? Hazardovanie so zdravím prináša katastrofálne následky.

BRATISLAVA 24. júla – Každých 67 minút niekto vo svete zomrie na rakovinu kože. Ak ju pacient spozoruje včas, má obrovskú šancu na záchranu. Preto je veľmi dôležité pozorovať svoju pokožku a pri akýchkoľvek zmenách ísť k lekárovi.

Rakovina kože však zároveň patrí k tým ochoreniam, ktorým sa dá najlepšie predchádzať. Netreba ju podceňovať a najmä počas tak horúceho leta, ako je toto, si treba dávať na slnečné lúče veľký pozor. Nie je totiž pravda, že chrániť sa treba len v dovolenkových destináciách pri mori. Nebezpečenstvo tejto choroby na vás môže čakať aj v soláriu, pri opaľovaní sa v záhrade či počas turistickej túry.

Vyhýbajte sa slnku v nebezpečnom čase

Extrémne nebezpečné lúče na nás dopadajú v čase medzi 11:00 a 15:00. Počas dovolenky je vtedy lepšie nájsť si nejakú aktivitu v tieni, zájsť do múzea alebo si dopriať poludňajší spánok. Myslite na to, že intenzita UV žiarenia nemá nič spoločné s teplotou vzduchu alebo jasom slnka – je to o uhle dopadania slnečných lúčov. Aj keď si myslíte, že je všetko bezpečné, pretože vonku nie je až tak teplo, môžete svojej pokožke spôsobiť vážne poškodenie.

Používajte opaľovací krém s bezpečným ochranným faktorom

O opaľovacích krémoch počúvate zo všetkých strán a myslíte si, že už je to dávno obohraná pesnička. No nie je to s nimi také jednoduché. Slováci na Slovensku by mali používať krémy s ochranným faktorom 15 až 20 podľa toho, akú svetlú majú pleť a ako veľmi sú náchylní k spáleniu. Ak si myslíte, že vám stačí šestka, pretože máte dobrý pigment, mýlite sa.

„Aj ja som si myslela, že mi nič nehrozí, keď som sa každé leto opálila pekne do hneda. No skončila som s diagnózou zhubný melanóm. Lekárom sa podarilo vyliečiť ma, no ten strach o svoj život už nikdy nechcem zažiť,“ hovorí pacientka Ľubica.

Nie je pravda, že s faktorom 15 sa neopálite. Ak sa chystáte na dovolenku do teplejších krajín ako je Slovensko, prípadne vyrážate do hôr, ochranný faktor 15 vám stačiť nebude. Všeobecne platí, že čím bližšie ste k rovníku, tým vyšší faktor opaľovacieho krému by ste mali používať.

Aj pri natieraní treba dávať pozor, aby ste niektoré miesta nevynechali. Podľa nedávnej štúdie ľudia najčastejšie pri krémovaní vynechajú krk a niektoré časti rúk. Pozor na aplikovanie krémov na pokožku malých detí. V tomto prípade treba používať krémy určené výlučne pre deti, no najvhodnejšie je poradiť sa s lekárom.

Kryte si hlavu

Keďže opaľovací krém si zrejme na hlavu nenanášate, pokožka na tejto časti tela je veľmi ohrozená. Nezabudnite si preto pred dovolenkou vybrať čo najvhodnejší klobúk. Siahnite predovšetkým po tých, ktoré vrhnú tieň aj na vaše uši. Výberu klobúka pred dovolenkou venujte dosť času, aby ste sa v ňom cítili pohodlne a aby ste sa v ňom sami sebe páčili. Pozor na slamené klobúky – tie časť lúčov prepúšťajú na hlavu, a preto nie sú najvhodnejšou možnosťou na ochranu pred slnkom.

Sledujte svoje znamienka

K podozrivým zmenám znamienok, ktoré môžu upozorniť na zhubný proces, patrí najmä akákoľvek náhla zmena veľkosti, farby, tvaru, štruktúry, vznik asymetrie, svrbenie, bolesť, zápal, mokvanie, prípadne krvácanie znamienka. V takomto prípade je nutné urýchlene a bezodkladne vyhľadať dermatovenerológa, ktorý znamienko vyšetrí, posúdi a prípadne odhalí chorobné zmeny.

Kašlite na solárium

Štúdia, do ktorej sa zapojilo 106-tisíc škandinávskych žien, dokazuje nebezpečenstvo, akému sa ľudia v soláriách vystavujú. U tých žien, ktoré šli do solária aspoň raz za mesiac, sa zvýšilo riziko vzniku rakoviny kože o 55 percent. Ak niektoré dámy začali so soláriom už ako dvadsiatničky, riziko bolo ešte väčšie. Uvedomte si, že s každým vstupom do solária platíte za rakovinu kože rovnako, ako kupovaní cigariet platíte za rakovinu pľúc.

Pozor na oči

Rakovina kože sa môže vyvinúť aj v okolí očí. Pomerne často sa vyskytuje na viečkach alebo priamo pod očami. Najlepšie sa ochránite nosením kvalitných slnečných okuliarov s UV filtrom. Pacienti s týmto ochorením by vám vedeli rozprávať o tom, že to vôbec nie je zlá investícia. Niektoré základné a stredné školy vo svete dokonca k povinným školským uniformám zaradili aj slnečné okuliare.

Chráňte si pery

Rakovina kože môže prepuknúť skutočne na ktoromkoľvek mieste na tele a výnimkou nie sú ani pery. Možno by vám ani nenapadlo, že aj tomuto malému kúsku pokožky treba venovať aj v súvislosti s opaľovaním patričnú pozornosť. Používajte preto balzamy na pery s UV filtrom a nanášajte si ich na pery niekoľkokrát denne.

Pozor na spálenie

Každé spálenie pokožky zanechá v tele stopu, ktorá v ňom zostáva, aj keď začervenanie zmizne. Ozvať sa môže o niekoľko rokov neskôr v podobe rakoviny kože. Ak sa človek spáli päťkrát za život, riziko vzniku rakoviny kože sa zdvojnásobí, a preto by mal byť omnoho opatrnejší a vyššie uvedené pravidlá poctivo dodržiavať.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…