Zbavte sa menštruačných ťažkostí s pomocou prírody
SITA
SITA

Zbavte sa menštruačných ťažkostí s pomocou prírody

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako sa zbaviť problémov s menštruáciou prirodzenou cestou.

BRATISLAVA 25. júla – Hoci je menštruácia prirodzenou súčasťou života každej ženy, pre mnohé z nich to znamená niekoľko dní do mesiaca prežívať peklo.

Ak vás už nebaví každý mesiac dopovať svoje telo liekmi od bolesti, skúste siahnuť po prírodných liečivách, ktorých účinky potvrdila aj veda.

Ponúkame vám niekoľko spôsobov, ako zahnať menštruačné ťažkosti a plnohodnotne si užívať každý jeden deň.

Ťažkosti pri menštruácii sa dajú rozdeliť do troch základných skupín:

* bolestivá menštruácia

* nepravidelná menštruácia

* premenštruačný syndróm (PMS)

Občas sa za menštruačnými problémami skrývajú ťažké poruchy, ale zväčša sa dajú pripísať neškodným príčinám ako prechodné duševné alebo telesné zaťaženie, stres či nevyrovnaný spôsob života alebo nevyvážené stravovanie. Problémy s cyklom môžu byť aj dôsledkom partnerských problémov.

Charakteristické sú kŕčovité bolesti v podbruší, ktoré môžu vystreľovať do chrbta alebo nôh. Pre PMS sú typické napätie v prsiach, hromadenie vody v tkanivách, plynatosť, zápcha, bolesti hlavy, výkyvy nálad, únava, ťažkosti s koncentráciou a celková nevoľnosť. Pri nepravidelnej menštruácii je cyklus skrátený (menej ako 26 dní) alebo predĺžený (viac ako 31 dní).

Pripravte si liečivý elixír

Pri menštruačných bolestiach, ale aj pri PMS výborne zaberá tento bylinkový čaj:

* Rebríčková vňať

* Rumenčekové kvety

* Chmeľové šištice

* Podrvené rascové plody.

Zmiešajte po 25 gramov z každej bylinky a skladujte ich vo vzduchotesnej nádobe.

Dve čajové lyžičky zmesi zalejte 150 mililitrami vriacej vody, nechajte 15 minút lúhovať a sceďte.

Táto kombinácia je pri menštruačných problémoch ideálna. Rebríček totiž zmierňuje kŕče, rumanček upokojuje a šištice tlmia bolesti v podbruší.

Týždeň pred menštruáciou začnite piť tri šálky tohto čaju denne a pokračujte s jeho užívaním až do jej skončenia. Ak jednotlivé ingrediencie nenájdete v záhrade, mali by ste ich zohnať v lekárni či v špecializovaných obchodoch na čaje a bylinky.

Pupalkový a borákový olej

Príčinou premenštruačného syndrómu môže byť okrem iného aj nedostatok kyseliny gamalinolénovej, ktorá je bohato zastúpená v semenách pupalky a boráka.

Podnecuje tvorbu prostaglandínu E1, ktorý má opačný účinok ako hormón prolaktín vylučovaný hypofýzou a hrá rozhodujúcu úlohu pre regulácii ženského cyklu. Olej zoženiete v lekárni alebo bioobchodoch a mali by ste ho užívať dlhodobo.

Zoznámte sa s vitexom jahňacím

Táto liečivá rastlina výborne zaberá pri PMS alebo pri príliš silnej menštruácii. Upravuje totiž ženské hormóny estrogén a gestagén. Dá sa zohnať aj vo forme tabletiek, ale jeho plný účinok sa prejaví až po dlhšom užívaní.

Zaberá aj masáž uvoľňujúcimi olejmi

Jemná aromatická masáž s protikŕčovými olejmi prinesie vytúženú úľavu počas kritických dní. Základ môže tvoriť jojobový alebo mandľový olej. Zmiešajte ho s niekoľkými kvapkami medovkového oleja a masírujte si ním brucho jemnými krúživými pohybmi.

Pomôžte si pohybom

Pri pravidelnom aeróbnom pohybe telo zostane uvoľnené a neochabne. Povzbudí sa látková premena a prekrvíte celé telo vrátane panvy. Výborné sú však aj meditačné cvičenia ako jóga, ktorá vám zároveň prinesie psychickú, a teda aj hormonálnu rovnováhu.

Kedy treba ísť k lekárovi?

Menštruačné bolesti sú síce pre mnohé ženy súčasťou bežného života, no sú isté hranice, za ktorými pomôže už len lekár. Ak sú vaše bolesti nezvyčajne výrazné, menštruácia zrazu príliš silná alebo sa vám nepravidelnosti cyklu už nezdajú v poriadku, rozhodne neotáľajte a navštívte gynekológa. Môže totiž ísť napríklad o endometriózu alebo iné závažné ochorenie.

Pozrite si film Mesiac v nás

Menštruácii a všetkým problémoch s ňou súvisiacimi sa v dokumentárnom filme Mesiac v nás (2009) venovala režisérka Diana Fabiánová. Ak sa tak ako ona zaujímate o pôvod bolestí a hľadáte alternatívne metódy ich zastavenia, tento film vám poskytne odpovede. Cez rozhovory s odborníkmi na celom svete skúma hlbšie súvislosti v oblasti sociológie, kultúrnych noriem, zvykov, symboliky a podvedomia. Odporúčame!

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…