Zaujímavé fakty o bolesti
SITA
SITA

Zaujímavé fakty o bolesti

Trpia chronickou bolesťou častejšie muži alebo ženy? Môže nás bolieť mozog? Čítajte ďalej a dozviete sa odpovede na tieto, aj ďalšie otázky.

BRATISLAVA 26. júla – Akútna bolesť je pre telo spôsob, akým na nás zamáva červenou vlajkou, aby okamžite upútalo našu pozornosť.

Chronická bolesť však môže trvať celé týždne a trpia ňou desiatky miliónov ľudí po celom svete. S rôznymi formami bolesti sa stretávame každý deň, no koľko toho vlastne o nej vieme? Prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

Fyzická bolesť je neoddeliteľnou súčasťou psychiky

Bolesť, predovšetkým tá chronická, postihuje viac než len naše telo. Je samozrejmé, že bolesť je stresujúca a vedie k hnevu či frustrácii.

Je to začarovaný kruh: bolesť zvyšuje hladinu stresu a stres zhoršuje bolesť. Sedemdesiatsedem percent ľudí s chronickou bolesťou tiež trpí depresiou a má problém sústrediť sa.

Odmietnutie skutočne bolí

Americkí psychológovia zistili, že sa oblasti mozgu reagujúce na fyzickú bolesť prekrývajú s tými, ktoré sú aktívne pri spoločenskom odmietnutí. Vedci pri skúmaní ľudí po rozchodoch využili na sledovanie ich mozgovej aktivity funkčné zobrazovanie magnetickou rezonanciou.

"Tieto výsledky dávajú nový význam predstave, že odmietnutie 'bolí'," napísal o zisteniach profesor psychológie Ethan Kross spolu s kolegami z University of Michigan. Ako vysvetlil spoluautor Edward Smith z Columbia University, výskum ukázal, že psychologické a spoločenské udalosti môžu ovplyvniť oblasti mozgu, o ktorých vedci predpokladali, že reagujú pri fyzickej bolesti.

Ženy trpia viac ako muži

Ženy počas svojho života zažijú viac bolesti ako muži. Súvisí to najmä s menštruáciou, pôrodmi či migrénami. Štúdie však naznačujú, že ženy preciťujú bolesť odlišne a oveľa intenzívnejšie než ich polovičky. Jeden výskum na zvieratách preukázal, že samičkám treba podať dvojnásobnú dávku lieku od bolesti oproti samčekom, aby dosiahli rovnaký efekt. Výskumníci však doteraz vedú spor o tom, či majú ženy všeobecne vyšší prah bolesti ako muži a to aj napriek tomu, že miliónom žien, ktoré majú za sebou pôrod, je to odpoveď na túto otázku celkom jasná.

Lieky proti bolesti zaberajú aj na zlomené srdce

Keďže emocionálna a fyzická bolesť spôsobuje v mozgu podobné reakcie, analgetiká môžu podľa vedcov pomôcť otupiť zúfalstvo po rozchode či odmietnutí. Naomi Eisenberger z Kalifornskej univerzity vysvetlila, že ak si človek telesne ublíži, jeho bolesť má aj emocionálnu zložku. Práve tú obsahuje aj sociálna bolesť.

Dokonca platí i to, že ľudia s nízkym prahom bolesti sú emocionálne citlivejší. Ďalšia štúdia ukázala, že ľudia, ktorí počas troch týždňov užívali utišujúce lieky, cítili menšiu emocionálnu bolesť ako tí, ktorým podávali placebo.

Mozog necíti bolesť

Hoci v cítení bolesti hrá mozog v našom tele významnú úlohu, tento orgán bolesť nepostihuje. Keď sa dotknete niečoho horúceho, vaše telo vyšle cez miechu signál priamo do mozgu a ten zas správu o bolesti pošle do zraneného miesta. Hoci je akýmsi tlmočníkom medzi nami a telom, samotný mozog nemá nervy citlivé na bolesť. Bolieť teda môže len okolie mozgu, ale tento orgán nie.

Najbežnejšou bolesťou je bolesť chrbta

Podľa rôznych prieskumov ľudia najčastejšie bojujú s bolesťami chrbta. Túto bolesť však dokážeme odbúrať aj inak než len utlmujúcimi liekmi. Lekári vrelo odporúčajú pri chronických bolestiach chrbta okrem kvalitných masáží strečing a cvičenie jogy.

Ak sa tomu budete venovať dlhodobo, upraví sa vám aj držanie tela. Treba tiež venovať pozornosť matracom, na ktorých spíte a stoličke, na ktorej často sedávate. Vedci najnovšie dokázali, že bolesť chrbtice ešte zhoršuje fajčenie, takže ak holdujete tomuto zlozvyku, pre vlastné pohodlie s ním skončite.

Výraznú úľavu od bolesti môže priniesť meditácia

Meditácia môže vyvolať efekt výraznej úľavy od bolesti už po 80-minútovom tréningu pre začiatočníkov. Vyplýva to z výsledkov štúdie amerických vedcov. "Toto je prvá štúdia, ktorá poukazuje na to, že tréning iba o niečo dlhší ako jedna hodina môže výrazne zmenšiť prežívanie bolesti a aktiváciu mozgu v súvislosti s bolesťou," uviedol Fadel Zeidan, vedúci autor štúdie a výskumník Wake Forest Baptist Medical Center v Severnej Karolíne.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Zdroje: www.everydayhealth.com, www.dailymail.co.uk, archív agentúry SITA

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…