Bývalý spevák Yes nacvičí program s Miroslavom Žbirkom
SITA
SITA

Bývalý spevák Yes nacvičí program s Miroslavom Žbirkom

Jon Anderson a Miro Žbirka spoločne vystúpia počas diania olympiády v londýnskom divadle Sadler\'s Wells.

BRATISLAVA 27. júla - Bývalý spevák britskej skupiny Yes Jon Anderson príde už čoskoro do Bratislavy, aby spoločne so slovenským spevákom Mirom Žbirkom nacvičili program, ktorý v stredu 8. augusta predstavia v londýnskom divadle Sadler's Wells na Rosebery Avenue. Agentúru SITA o tom v piatok informoval Ladislav Snopko.

Žbirka a Anderson budú v slovenskej metropole od 1. do 6. augusta. Spolu so symfonickým orchestrom Capella Istropolitana pod dirigentskou taktovkou michalovského rodáka Adriana Kokoša naštudujú celovečerný program, na ktorom sa podieľal aj dlhoročný Andersonov priateľ a spolupracovník - hudobný skladateľ Peter Machajdík. Tento program predstavia len v Londýne a to v čase olympiády.

Miro Žbirka začínal ako člen skupiny Modus. V roku 1977 získal spoločne s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev. Prvý sólový album, ktorý vydal so skupinou Limit, dostal názov Doktor Sen (1980).

V roku 1982 sa stal ako prvý interpret zo Slovenska československým Zlatým slávikom. Od začiatku svojej kariéry absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, zahral si v televíznom muzikáli Neberte nám princeznú (1981) a vydal 14 štúdiových albumov, z ktorých viaceré vyšli aj v angličtine.

Zatiaľ posledným radovým albumom je nahrávka Empatia z roku 2009. Aj ostatné dva roky boli pre Žbirku veľmi úspešné. Mnohé koncerty v rámci jeho Symphonic Tour, s ktorým prešiel slovenské a české mestá, boli rýchlo vypredané. Za Symphonic Album (2011), na ktorom prezentuje svoje najväčšie hity v symfonických aranžmánoch, získal krátko po uvedení na trh platinovú platňu.

Žbirka oslávi v októbri svoje šesťdesiate narodeniny. Pri tejto príležitosti sa predstaví na dvoch narodeninových koncertoch, ktoré sa budú konať v Prahe (8. novembra) a Bratislave (5. decembra). Na oboch vystúpeniach ho budú okrem jeho kapely a symfonického orchestra Capella Istropolitana sprevádzať aj špeciálni hostia, ktorých mená zatiaľ muzikant nezverejnil.

Svoje najväčšie hity predstaví v tradičnom, symfonickom, rockovom aj akustickom prevedení. Jeho decembrový narodeninový koncert v Bratislave bude jediným tohtoročným vystúpením na Slovensku. Lístky na koncert s názvom Miro Žbirka - Happy birthday sa už predávajú v sieti Ticketportal v cene od 19 do 75 eur.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…