V areáli SAV budujú Centrum aplikovaného výskumu nových materiálov
TASR
TASR

V areáli SAV budujú Centrum aplikovaného výskumu nových materiálov

Centrum poskytne partnerom projektu kvalitnú základňu pre excelentný bádateľský výskum, strategický výskum zameraný na rozhodujúce oblasti hospodárskeho a spoločenského života a aplikovaný výskum.

Na predseda SAV Jaromír Pastorek pred informačnou tabuľou. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 31. marca (TASR) - V areáli Slovenskej akadémie vied (SAV) na bratislavskej Patrónke sa dnes končia práce na hrubej stavbe Pavilónu materiálových vied. Uzatvára sa tak prvá etapa budovania Centra aplikovaného výskumu nových materiálov a transferu technológií, ktoré podľa slov predsedu SAV Jaromíra Pastoreka patrí medzi najvýznamnejšie projekty akadémie.

Toto centrum je zameraná na špičkový výskum a vývoj v oblasti nových materiálov a technológií a vďaka eurofondom umožní akadémii v najbližších rokoch rozšíriť možnosti pre jej ústavy. Centrum bude stáť 24,9 milióna eur. Z toho takmer 21,2 milióna eur sa bude financovať z eurofondov - z operačného programu Výskum a vývoj a vyše 3,7 milióna eur pôjde zo štátneho rozpočtu.

Popri SAV ako hlavnom partnerovi a prijímateľovi nenávratného finančného príspevku sú partnermi projektu ústavy akadémie - Elektrotechnický, Fyzikálny, Ústav anorganickej chémie, Ústav materiálov a mechaniky strojov a Ústav polymérov SAV, ako aj bratislavské školy, najmä Slovenská technická univerzita (STU) a Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU), upresnil na stretnutí s novinármi prof. Pastorek.

Centrum poskytne partnerom projektu kvalitnú základňu pre excelentný bádateľský výskum, strategický výskum zameraný na rozhodujúce oblasti hospodárskeho a spoločenského života a aplikovaný výskum. Bude sa významnou mierou podieľať na budovaní intenzívnejších vzťahov SAV s priemyselnou praxou. Cieľom je tiež vybudovať prostredie perspektívne pre mladých vedcov, zdôraznil Pastorek. Ako dodal, centrum začali stavať v septembri 2013 a jeho dokončenie sa predpokladá koncom júna 2015. V bratislavskom areáli SAV na Patrónke je v podobnom štádiu a na rovnakej báze financovaný aj Univerzitný vedecký park pre biomedicínu.

Podpredseda SAV pre prvé oddelenie vied Juraj Lapin z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV informoval, že v centre vzniknú unikátne špecializované laboratóriá, napríklad pre elektrotechniku, laboratórium keramických materiálov, kovových materiálov, nanomateriálov, štruktúrnej analýzy materiálov, či keramických materiálov. Sústredenie laboratórií do tohto centra umožní okrem iného aj efektívnejšie využívať niektoré drahé technologické zariadenia a diagnostické prístroje.

"Centrum okrem iného posilní spoluprácu medzi akademickou a podnikateľskou sférou vo výskume a vývoji a urýchli transfer vedeckých poznatkov do praxe", vyzdvihol Lapin.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…