Gajdošské tradície odštartovali Etnologické dni na UKF v Nitre
TASR
TASR

Gajdošské tradície odštartovali Etnologické dni na UKF v Nitre

Dramaturgiu viacdňového podujatia tvoria odborné prednášky, moderované diskusie, výstavy, workshopy a exkurzie obsahovo zamerané na rôznorodé etnologické a folkloristické fenomény.

Otvorením výstavy Gajdošská tradícia na Slovensku sa dnes začali tohtoročné Etnologické dni na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre (UKF). Výstava zameraná na gajdy a gajdošskú kultúru na území Slovenska sa koná pri príležitosti zápisu tohto hudobného nástroja do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Foto: TASR

Nitra 31. marca (TASR) – Otvorením výstavy Gajdošská tradícia na Slovensku sa dnes začali tohtoročné Etnologické dni na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre (UKF). Výstava zameraná na gajdy a gajdošskú kultúru na území Slovenska sa koná pri príležitosti zápisu tohto hudobného nástroja do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Podujatie v spolupráci s kultúrnymi inštitúciami mesta pripravila Katedra etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty UKF. Dramaturgiu viacdňového podujatia tvoria odborné prednášky, moderované diskusie, výstavy, workshopy a exkurzie obsahovo zamerané na rôznorodé etnologické a folkloristické fenomény. Štvordňové Etnologické dni približujú kultúrne hodnoty, bohatstvo folklóru, zvyky a obyčaje rôznych národov.

Prvý deň podujatia bude okrem gajdošov venovaný aj ženám – baníčkam v období socializmu. Prednáška Zuzany Denkovej sa venuje začiatkom a postupnej štandardizácii pracovných podmienok žien v rudobanskom podniku v Banskej Štiavnici. Od utorka (1.4.) si budú môcť návštevníci Etnologických dní pozrieť výstavu Výskumný projekt Liptovská Teplička, ktorá reprezentuje fotografický dokumentačný materiál získaný počas dlhodobého terénneho výskumu v obci. Sto rokov folklórnej skupiny Kriváň z Východnej predstaví filmový dokument, ktorý mapuje históriu najstaršieho folklórneho súboru na Slovensku od jeho vzniku až po súčasnosť. Paralelne s ňou sa odvíja dokumentovanie okolností vzniku a histórie šiestich desaťročí Folklórneho festivalu Východná. Školu tradičných tancov z obce Zamutov, verbunk, čardáš i folklorizované spoločenské tance, si budú môcť záujemcovia vyskúšať počas tanečného workshopu pod lektorským vedením študentov Katedry etnológie a folkloristiky. V stredu (2.4.) pripomenie Matej Rabač prostredníctvom prednášky a workshopu tradičnú farbiarsku techniku modrotlač, v minulosti veľmi obľúbený, v súčasnosti takmer zabudnutý spôsob úpravy textilu farbením a vzorovaním.

Etnologické dni vyvrcholia vo štvrtok (3.4.) exkurziou po Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre a prednáškou Mateja Karáska o konfrontácii kultúr a spore o podobu náboženskej tradície v indickom pútnickom meste Vrindávan. Ústredným zámerom prednášky bude priblížiť podmienky konfrontácie neindických višnuistov, členov hnutia Hare Krišna s lokálnou višniustickou tradíciou a úsilie medzinárodnej misie hnutia o formovanie miestnej religiozity a náboženskej praxe, ktorá je sprevádzaná sporom o "autentickú" podobu višnuistickej tradície.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…