Bol vstup do EÚ prínosom? Mapa ukazuje, ako sa vyvíjala nezamestnanosť
Róbert Sedlák
Róbert Sedlák

Bol vstup do EÚ prínosom? Mapa ukazuje, ako sa vyvíjala nezamestnanosť

Bol vstup Slovenska do Európskej únie prínosom alebo zbytočnosťou? Animovaná mapa ilustruje, ako sa za posledných desať rokov vyvíjala nezamestnanosť na Slovensku a v Európe.

Vstup do EÚ bol zbytočný, máme sa čoraz horšie a doplácame na veľké krajiny, ktoré nás zneužívajú. To sú niektoré z mnohých výčitiek, s ktorými sa často stretávame medzi bežnými ľuďmi a najmä na internete. Je to pravda alebo sa ľudia mýlia?

Animovaná mapa, ktorú vám dnes prinášame, ukazuje vývoj nezamestnanosti na Slovensku a v Európe od roku 2002. Červené miesta označujú kraje s najvyššou mierou nezamestnanosti, naopak žlté kraje pociťujú núdzu o prácu menej.

Ako je možné vidieť, v roku 2002, dva roky pred vstupom Slovenska do EÚ, bola na Slovensku jedna z najvyšších nezamestnaností v Európe. Nepopulárne reformy a vstup Slovenska do EÚ v roku 2004 pomohli naštartovať ekonomiku a výrazne znížiť nezamestnanosť na celom Slovensku. Podobnú skúsenosť majú aj ďalšie okolité krajiny bývalého východného bloku.

Žiaľ, rovnaký optimizmus s nami nezdieľajú staré členské štáty, ktoré v boji s nezamestnanosťou ťahajú od vstupu nových členských krajín za kratší koniec. Výčitky o raste nezamestnanosti od vstupu Slovenska do EÚ si teda môžu dovoliť napríklad Briti či Španieli.

Vstupom do EÚ Slovensko získalo dosiaľ bezkonkurenčnú príležitosť na zlepšenie životnej úrovne, ktorú aj dôsledne využilo. Otvorenie hraníc, jednotná hospodárska politika či zníženie daní prilákali podnikateľov, ktorí u nás vytvorili pracovné miesta a ľudí bez práce tak ubudlo. Naopak západným krajinám Európskej únie sa investície otočili chrbtom. Staré členské štáty totiž nestihli včas reagovať na atraktívnu ponuku nových členských krajín, predovšetkým Slovenska s mimoriadne priaznivým podnikateľských prostredím.

Zjavne neopodstatnená nespokojnosť Slovákov však v roku 2006 viedla k nástupu moci ľavice. Reči o zhoršení podmienok na trhu práce pod vplyvom zlých rozhodnutí vlády Roberta Fica, zdá sa, neboli iba rečami, ale popisom reality. Mapa ukazuje, ako pod vplyvom zhoršenia podnikateľského prostredia začínajú pracovné miesta na Slovensku ubúdať a nezamestanosť opäť nekontrolovateľne rastie a to aj napriek tomu, že naši susedia, ktorí do EÚ vstupovali spolu s nami, tak výrazný nárast nezamestnanosti nepociťujú.

Vstup Slovenska do Európskej únie bol pre Slovensko prínosom, najmä ak ho hodnotíme podľa vývoja nezamestnanosti. Naopak, nástup ľavice k moci, ktorý mnohí ľudia považujú za návrat sociálnych istôt, bol pre Slovensko nielen krokom späť, ale aj zahodenou šancou na lepší život. Ten teraz Slováci húfne odchádzajú hľadať na Západ.

Róbert Sedlák
Autor je manažérom portálu Dobré noviny

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…