Prečo je priateľstvo dobré pre vaše zdravie
SITA
SITA

Prečo je priateľstvo dobré pre vaše zdravie

Prinášame niekoľko dôkazov o tom, že priatelia nielen spestrujú váš život, ale blahodarne pôsobia aj na vaše psychické a fyzické zdravie.

BRATISLAVA 3. augusta - Bez priateľov by bol váš život pravdepodobne o niečo smutnejší, nudnejší a predovšetkým osamelejší. Či už ide o povrchné známosti alebo blízkych priateľov, sociálne putá sú pre plnohodnotný život mimoriadne dôležité.

Okrem toho, že s kamarátmi je zábava, rozumejú vám a dokážu nezištne poradiť, však priateľstvo prináša aj ďalšie, pre niekoho možno nečakané výhody. Práve vďaka kamarátom totiž žijeme zdravšie.

Vďaka priateľom sa hýbete

Prieskum ukázal, že sú to práve vaši blízki – priatelia i rodina – ktorí sa často pričinia o to, že opustíte pohodlie postele či pohovky. Oni sú tí, ktorí chcú ísť niečo robiť a nedajú vám pokoj dovtedy, kým s nimi nejdete napríklad von. Niektorí z opýtaných dokonca výskumníkom prezradili, že takúto formu motivácie potrebujú a veľmi oceňujú.

Ďalším faktom je, že keď si s priateľmi dohodnete stretnutie vrátane toho v posilňovni či na bicykli, ťažko sa z neho vyvlečiete. Nechcete predsa sklamať kamaráta, ktorý na vás čaká pred domom.

Priatelia pomáhajú odohnať stres

S veľkou dávkou stresu sa omnoho ľahšie vyrovnáte vtedy, keď môžete zavolať niekomu, kto vás uteší a pochopí. Veď aj deti, ktoré nie sú v školskom kolektíve obľúbené, sa trápia omnoho menej, ak majú v triede aspoň jedného kamaráta.

Ako zistili vedci, efekt upokojenia sa po konverzácii s kamarátkou či kamarátom platí predovšetkým u žien. Ukázalo sa, že ženy pri strese vylučujú okrem iného hormón oxytocín, ktorý ich na rozdiel od mužov vedie k tomu, aby sa šli s niekým porozprávať pri káve či cez telefón a na svoje problémy zabudli týmto spôsobom.

Vďaka priateľom žijete dlhšie

Nejde samozrejme o to, že si nájdete množstvo kamarátov a automaticky sa dožijete stovky. No v priebehu desať rokov trvajúceho výskumu sa ukázalo, že u starších ľudí s väčším množstvom priateľov existuje o 22 percent menšia pravdepodobnosť, že zomrú, ako u tých osamelejších.

To, že vďaka skutočným priateľom sa zvyšuje aj celková kvalita života, hádam netreba ani spomínať.

Priatelia môžu pomôcť prekonať rakovinu

Sociálne putá vedci spájajú aj s úspešnejším bojom proti rakovine. Napríklad sa im podarilo zistiť, že ženy s rakovinou prsníka, ktoré navštevovali stretnutia ľudí s týmto ochorením, žili dvakrát dlhšie.

Priatelia sú dobrí pre vaše srdce

Nie je celkom jasné, prečo to tak je, možno pre dobrú náladu a pocit pokoja, keď ste s ľuďmi, ktorých mate radi. Každopádne však platí, že nedostatok blízkych môže zvýšiť riziko vzniku ochorenia srdca.

Mimoriadne zaujímavá je štúdia, na ktorej sa zúčastnilo až 15-tisíc mužov a žien. Tí, ktorí boli v manželskom zväzku, chodili do kostola, na krúžky a mali množstvo priateľov a príbuzných, totiž mali omnoho nižší krvný tlak a napríklad i menej fajčili ako ostatní. To samozrejme tiež znamená, že u nich bolo výrazne nižšie riziko vzniku ochorenia srdca.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Zdroj: huffingtonpost.com

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…