Ako mať pamäť vo forme a poraziť zábudlivosť
SITA
SITA

Ako mať pamäť vo forme a poraziť zábudlivosť

Ponúkame vám niekoľko rád, vďaka ktorým sa stane zabúdanie kľúčov či mien nových kolegov minulosťou.

BRATISLAVA 10. augusta (SITA) - Ak máte pocit, že čím ste starší, tým viac zabúdate, je na čase začať s tým niečo robiť. Veď ako sa hovorí, ten, kto nemá v hlave, má v nohách, a zabúdaním kľúčov od auta, mobilného telefónu či materiálov do práce stratíte veľa času.

A ak vám niekto musí neustále niečo opakovať a pripomínať, čaká vás množstvo nepríjemných chvíľ. Napríklad v práci zrejme nebudete tým najobľúbenejším kolegom. Existuje pritom niekoľko starých známych, ale i nekonvenčných trikov, ktoré vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. V záujme zlepšenia vašej pamäti: skúste ich nezabudnúť :-)

Raňajkujte sacharidy

Ako ukázal výskum, tým, ktorí zo svojho jedálnička vypustili sacharidy v rámci rôznych diét, sa v pamäťových testoch darilo omnoho menej ako ostatným. Potrebujú ich totiž vaše mozgové bunky. Samozrejme, najlepšou voľbou sú komplexné sacharidy, ktoré sa trávia postupne. Najvhodnejšie je ich konzumovať doobeda, kedy vám službu urobia napríklad celozrnné výrobky.

Ešte pred odchodom do práce cvičte

Cvičením sa zlepší prekrvenie vášho mozgu, s čím prichádza i viac kyslíka a glukózy. V práci budete teda omnoho výkonnejší. Jedna štúdia dokonca ukázala, že cudzie slovíčka sa ľudia naučili o 20 percent rýchlejšie po tom, ako sa zapotili pri intenzívnom cvičení.

Zmeňte font

Áno, čítate správne. Výskum totiž ukázal, že ťažšie čitateľné písmo, pri ktorého čítaní sa trochu potrápite, vám zároveň pomôže lepšie si informácie zapamätať. Takže študenti, ak ste zvyknutí na Times New Roman, skúste niečo nové, možno vďaka tomu získate lepšiu známku.

Pri spomínanom výskume pritom použili fonty Comic Sans alebo Monotype Corsiva, ktoré sa čítajú pomerne ľahko, no váš mozog zmenu zaznamená a podľa vedcov bude fungovať lepšie.

Surfujte na internete, ale s rozumom.

Hodina denne na internete s cieľom niečo nájsť či dozvedieť sa môže stimulovať váš mozog podobne ako lúštenie krížoviek či skladanie puzzle. Užitočne strávený čas na internete podľa Garyho Rossa, ktorý túto súvislosť dokázal, spustí komplikovanú mozgovú aktivitu a teda zlepší celkové fungovanie mozgu. Asi vás však nepoteší, že bezcieľne ‘potulovanie sa’ po sociálnych sieťach sa neráta.

Trochu alkoholu nezaškodí, práve naopak

Ak to s alkoholom preháňate, nielenže si nebudete pamätať včerajší žúr, ale svoju pamäť môžete poškodiť aj dlhodobo. Istý výskum však ukázal, že rozumné pitie, ktoré definovali ako maximálne jeden pohárik denne u žien a dva u mužov, môže znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Nie je celkom jasné, prečo to tak je, ale vedci sa nazdávajú, že za tým zrejme sú protizápalové účinky alkoholu.

Používajte zubnú niť

Táto rada síce vyzerá, že by mala patriť do iného článku, no podľa profesora Jonathana B. Levinea a autora knihy Smile! dôsledné čistenie chrupu zubnou niťou môže skutočne pomôcť. Vďaka nemu totiž zabránite zápalu ďasien a teda i prieniku nebezpečných baktérií do vášho krvého obehu. Ako hovorí Levine, tie by mohli spôsobiť zápal kdekoľvek vo vašom tele, vrátane mozgu.

Niektoré potraviny sú pomocníkmi

A na záver niekoľko potravín, ktoré sú pre vašu pamäť veľkým plus. Napríklad olivový olej, ryby, listová zelenina, avokádo, slnečnicové semiačka, arašidy, červené víno alebo lesné plody.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE FACEBOOKU!

Zdroj: health.com

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…