Kedy letné kúpanie ohrozuje zdravie
SITA
SITA

Kedy letné kúpanie ohrozuje zdravie

Letné kúpanie v bazénoch a rybníkoch môže škodiť najmä ženám. Najväčšie riziko vzniku gynekologických ťažkostí pritom hrozí najmä tým tehotným.

BRATISLAVA 13. augusta - Kúpanie v bazénoch má podľa lekárov skutočne vplyv na vznik vaginálnych mykóz. Vinu za vzniknuté ochorenie ale netreba klásť len vode na kúpalisku. Tá býva zvyčajne dezinfikovaná chlórom a ďalšími prípravkami.

Nakaziť sa priamo z vody by malo byť teda takmer nemožné. Podľa gynekológov je ale sporné, či nákazu z vody možno chytiť alebo nie. Zhodujú sa vo väčšine prípadov na tom, že za zdravotným problémom stojí skôr pobyt v mokrých plavkách.

Ochoreniu ale napomáha aj vysoký obsah chlóru vo vode, ktorý síce pôsobí dezinfekčne, ale narušuje tak prirodzené prostredie intímnych miest. Zmena pH má za následok poškodenie mikroflóry, ktorá je dôležitá pri obranyschopnosti organizmu. V zmenenom fyziologickom prostredí sa následne môžu premnožiť nežiaduce mikróby, najčastejšie tých, ktoré spôsobujú práve mykózu. Tá sa prejavuje svrbením, pálením a výtokom.

Vaginálnou mykózou trpí aspoň raz za život 70% žien

Pokiaľ máte podozrenie, že trpíte týmto ochorením, kúpte si v lekárni voľnopredajné lieky -antimykotiká. Sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Ak nezaberú, nastáva čas na návštevu lekára. Vaginálnu mykózu má aspoň raz za život približne 70 percent žien, asi 5 percent na ňu trpí opakovane. To, či si toto ochorenie odnesiete z kúpaliska, závisí najmä od vášho imunitného systému, hormonálneho stavu ale aj na tom, či netrpíte napríklad cukrovkou. Riziko ochorenia možno eliminovať do určitej tým, že po kúpaní si vymeníte plavky a osprchujete sa . Viacerí lekári odpoprúčajú po kúpaní preventívne aj voľnopredajné výplachové prostriedky.

Zvlášť náchylné na vaginálne mykózy sú tehotné ženy. V tehotenstve majú ženy všeobecne vyšší sklon ku kvasinkovým infekciám. Aj keď infekcia by nemala plod ohroziť, tehotné ženy by sa mali kúpaniu v neoverených vodách vyhnúť. Gynekológovia ale neodporúčajú ani kúpanie v teplej vode v rôznych welness centrách, pretože pri vysokých teplotách hrozí riziko potratu.

V prírode si dajte pozor na kožné ochorenia

V prírodných vodách sa zvyknú vyskytovať sinice a riasy. Tie priamo nevyvolávajú gynekologické ťažkosti, hrozí z nich však kožné ochorenie. U citlivých ľudí a najmä u detí môže vyvolať alergické reakcie ako sú dýchacie problémy, kožné vyrážky, zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí vody sa môžu prejaviť toxické účinky, nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, kŕče a hnačky. Následkom pobytu pri vode býva často aj zápal močového mechúra. Za ten ale nemôže voda v bazéne alebo rybníku, ale mokré plavky a nachladnutie.s tým spojené. Pokiaľ sa chystáte k moru, mykózy sa obávať nemusite. Morská voda je slaná a pôsobí dezinfekčne. Na mokré plavky si ale dajte pozor aj pri mori.

Kedy je kúpalisko nebezpečné?

Vodou sa najčastejšie šíria črevné nákazy (gastroenteritídy), vírusové zápaly očných spojiviek. Mikroskopické huby, plesne a kvasinky najčastejšie vyvolávajú povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc a prejavujú sa svrbením. Možné sú aj infekcie rán, zápaly močových a pohlavných orgánov. V bazénoch s termálnou vodou a môžu vyskytovať améby, z ktorých niektoré druhy sú pre človeka nebezpečné a vyvolávajú miernejšie príznaky ochorenia črevného traktu, ale aj zápaly mozgu a mozgových blán.

Aká ma byť voda na kúpalisku?

V prírodných jazerách môžete voľným okom zistiť prítomnosť siníc. Do priesvitnej nádoby naberte vodu a nechajte ju postáť na svetle. Ak sa po štvrťhodine na hladine vytvorí prstenec farebnej hmoty, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o sinice.

V bazénoch by mala byť voda priehľadná, nemala by zapáchať po moči, ale ani výrazne po chlóre, steny bazéna by nemali byť porastené slizovitým alebo zeleným povlakom.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…