Fyziológ Jan Evangelista Purkyně sa zaslúžil o moderné poznatky
TASR
TASR

Fyziológ Jan Evangelista Purkyně sa zaslúžil o moderné poznatky

Jeho objavy na poli histológie, embryológie a farmakológie prispeli k moderným poznatkom o oku a zraku, mozgu, srdci a reprodukcii.

Ján Evangelista Purkyně Foto: wikipedia

Praha/Bratislava 27. júla (TASR) - Český prírodovedec, biológ, fyziológ, anatóm Jan Evangelista Purkyně zomrel pred 145 rokmi 28. júla.

Ako deň jeho narodenia sa uvádza 17. december 1787 (niektoré zdroje uvádzajú aj 18. december). Narodil sa v Libochoviciach v Čechách. Keď mal 11 rokov, odišiel študovať na gymnázium do Mikulova na Morave a neskôr bol členom Piaristického rádu. V tom období študoval literatúru a hudbu. Počas štúdia a pedagogickej praxe sa začal zaujímať o vedu. Vystúpil z rádu, začal študovať filozofiu, na živobytie si zarábal výučbou v šľachtických rodinách. So šľachtickým synom istý čas strávil na Slovensku v Banskej Štiavnici na Baníckej akadémii. Nakoniec sa začal venovať medicíne, ktorú pokladal za prostriedok na dôkladné poznanie prírody.

Medicínu vyštudoval v Prahe, ale keďže sa tam nemohol plne realizovať, stal sa v roku 1823 profesorom fyziológie v pruskom meste Vroclav (dnes Poľsko). Napriek počiatočným rozpakom tam našiel prostredie priaznivé pre svoju vedeckú prácu a to sa odrazilo na jeho výsledkoch. Zaslúžil sa o nové poňatie vedného odboru fyziológia a založil tam moderný fyziologický ústav, ktorý sa onedlho stal vzorom pre vedecký svet. Urobil niekoľko objavov, položil základy bunkovej teórie. Vo vedeckom bádaní pokračoval v Prahe, kam sa vrátil v roku 1850 a kde založil fyziologický ústav s knižnicou. Na pražskej univerzite prednášal až do vysokého veku. Pre potreby výuky priekopnícky používal kinesiskop s rotačnou uzávierkou a krokovým posunom obrázkov. Namiesto poskakujúcich figúrok však v jeho zariadení študenti sledovali činnosť ľudského srdca alebo krvný obeh. Okrem kreslených obrázkov sa pokúšal takto využiť aj fotografie.

Jeho objavy na poli histológie, embryológie a farmakológie prispeli k moderným poznatkom o oku a zraku, mozgu, srdci a reprodukcii. Na jeho prácach stavalo mnoho ďalších vedcov.

V Prahe sa podieľal aj na vlasteneckom dianí. Priatelil sa s Boženou Němcovou a Karlom Havlíčkom Borovským a to aj v dobe, keď sa k nim iní nepriznávali. Spolu s Vojtěchom Náprstkom sa zasadzoval o rozvoj českého priemyslu a podporoval vzdelávanie žien. V obľube mal literatúru, do českého jazyka preložil básne Friedricha Schillera a romány Johanna Wolfganga Goetheho. Nemecký svet oboznamoval s dielami českých autorov.

Za svoju prácu získal vedec mnoho ocenení a v roku 1869 bol povýšený do šľachtického stavu.

Rana osudu ho zasiahla v roku 1868 – zomrel jeho mladší syn. Koncom toho roka sa zhoršil jeho zdravotný stav a po dlhšej chorobe Jan Evangelista Purkyně zomrel 28. júla 1869 v Prahe. Dožil sa 81 rokov.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…