O rozšírenie guľôčkového pera sa zaslúžil barón Marcel Bich
TASR
TASR

O rozšírenie guľôčkového pera sa zaslúžil barón Marcel Bich

Guľôčkové perá Marcela Bicha boli síce elegantné, ale aj drahé. Napriek vysokej cene buď vysychali, alebo pri použití atramentovali prsty užívateľa.

Turín/Bratislava 29. júla (TASR) – V Taliansku sa pred sto rokmi 29. júla narodil francúzsky vynálezca a spoluzakladateľ svetoznámej spoločnosti BiC na výrobu guľôčkových pier Marcel Bich.

Foto: wikimedia.org

Koncom 40. rokov 20. storočia kúpil Marcel Bich od maďarského vynálezcu Lászlá Bíróa patent na guľôčkové pero. Pôvodný vynález vylepšil a trh zaplavili spoľahlivé perá na jednorazové použitie od spoločnosti BiC. V súčasnosti sa denne na celom svete predá 20 miliónov jednorazových guľôčkových pier.

Marcel Bich sa narodil 29. júla 1914 v talianskom Turíne francúzskym rodičom. Ako osemnásťročný odišiel do francúzskej metropoly Paríža, kde si zarábal podomovým predajom bateriek. Neskôr bojoval v druhej svetovej vojne. Z frontu sa mladý Bich vrátil do zbombardovaného Paríža, kde vládla katastrofálna hospodárska situácia. Napriek tomu sa mu v roku 1945 spolu s priateľom Eduardom Buffardom podarilo získať sponzorských tisíc dolárov, za ktoré kúpili polorozpadnutú továreň na predmestí Clichy. Následne založili spoločnosť na výrobu plniacich a guľôčkových pier.

Prvé guľôčkové pero vynašiel Američan John J. Loud v roku 1888. V 30. rokoch 20. storočia jeho vynález zlepšil maďarský novinár József László Bíró spoločne s bratom Georgom. Bíró po prvý raz patentoval svoje pero v roku 1938, a potom v roku 1940 v Argentíne, kam utiekol.

Guľôčkové perá Marcela Bicha boli síce elegantné, ale aj drahé. Napriek vysokej cene buď vysychali, alebo pri použití atramentovali prsty užívateľa. Nemohli teda konkurovať klasickým plniacim perám a kalamárom. Bich sa teda rozhodol experimentovať. Odcestoval do Maďarska a od spomínaného vynálezcu Lászlá Bíróa si vyžiadal súhlas na použitie jeho patentu na guľôčkové perá. Po troch rokoch pokusov prišiel Bich na jeden z najväčších nápadov storočia a v roku 1950 vytvoril jednorazové guľôčkové pero. Skladalo sa len z kovového guľôčkového hrotu, umelohmotného tubusu na atrament a vonkajšieho plášťa. Marcelovi Bichovi sa podarilo vytvoriť moderné, lacné a pritom kvalitné pero z dostupných materiálov a s nízkymi výrobnými nákladmi. Chcel sa však držať pri zemi a nazdával sa, že denne predá okolo 10.000 kusov. Stretol sa však s Pierrom Guichenném, predsedom Francúzskej agentúry pre propagandu, ktorý sa mu postaral o reklamu. Bicha presvedčil, aby z mena vypustil 'h' a založil univerzálnu spoločnosť - BiC.

V rokoch 1951-1952 zorganizoval obrovskú reklamnú kampaň, v jej závere sa denne predalo 200.000 guľôčkových pier. O dva roky sa pero BiC stalo najpredávanejším tovarom vo Francúzsku. Úradné povolenie používať guľôčkové pero v škole znamenalo pre spoločnosť rozhodujúci okamih. Predaj sa v priebehu piatich rokov zvýšil o dvojnásobok a dosiahol 600.000 predaných kusov denne.

O súkromnom živote úspešného inovátora sa toho veľa nevie. K jeho záľubám patril jachting, štyrikrát sa zúčastnil na pretekoch o Americký pohár. Údajne bol otcom desiatich detí. Marcel Bich zomrel 30. mája 1994 v Paríži vo veku 80 rokov.

Zdroje: http://encyklopedia.sme.sk/c/1695385/bich-marcel.html, http://korzar.sme.sk/c/4693932/aj-gulockove-pero-musel-niekto-vynajst .html, http://en.wikipedia.org/wiki/Marcel_Bich.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…