Jahody vám pomôžu zlepšiť krátkodobú pamäť
SITA
SITA

Jahody vám pomôžu zlepšiť krátkodobú pamäť

Jahody majú okrem toho aj protirakovinové účinky a sú významným zdrojom vitamínu C.

BRATISLAVA 14. augusta – Sladké červené jahôdky sú veľmi chutným a osviežujúcim spríjemnením letných dní. Okrem toho patria medzi najzdravšie potraviny na svete a obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok. Akú veľkú liečivú silu v sebe majú jahody?

Zlepšujú krátkodobú pamäť

Zložky v jahodách ochránia váš mozog i pamäť. Výskumníci z Tufts University publikovali v Journal of Neurosience štúdiu, podľa ktorej u zvierat, ktoré každý deň konzumovali výťažky z čučoriedok, jahôd a špenátu, zaznamenali výrazné zlepšenie krátkodobej pamäti.

Potkany kŕmené ovocnými a zeleninovými extraktmi sa v porovnaní s inými potkanmi učili rýchlejšie a ich motorické zručnosti sa zlepšovali oveľa významnejšie. Tento výskum ako prvý dokázal, že ovocie a zelenina môžu skutočne zvrátiť dysfunkcie v správaní nervových buniek. Okrem toho tieto extrakty ochránili ich krvné cievy pred poškodením.

Čo nájdete v šálke jahôd?

Šálka jahôd poskytuje len 50 kalórií a dodáva asi 3 gramy vlákniny. Obsahuje aj vápnik, horčík, fosfor i draslík a navyše veľmi pekné množstvo vitamínu C. Ak zjeme jahody alebo inú potravinu bohatú na vitamín C po zelenine bohatej na železo, zlepší sa absorpcia železa v tele. To je dôležité najmä pre ľudí, ktorých strava je chudobná na mäso.

Bojovníci proti rakovine krčka maternice a prsníka

Všetky druhy bobuľovitého ovocia – jahody, čučoriedky, maliny – obsahujú látky chrániace bunky pred rakovinou krčka maternice a prsníka. Vo svojom výskume to dokázali vedci z Clemson University.

Okrem toho jahody obsahujú kyselinu elagovú, ktorú sme už spomínali pri malinách a čerešniach. Tá potláča rast nádorov spôsobených niektorými karcinogénmi.

Štúdia publikovaná v Journal of Agriculture and Food Chemistry analyzovala osem druhov jahôd z hľadiska obsahu protektívnych zložiek, najmä fenolov a antokyanínov, ale aj ich antioxidačnú aktivitu. Všetkých osem odrôd bolo schopných významne potláčať šírenie rakovinových buniek pečene.

Z histórie výskumu jahôd

Dlhé roky sa jahodám pripisovalo množstvo liečivých vlastností. Verilo sa, že pomáhajú liečiť močové kamene a zmierňujú bolesti pri artritíde, dne a reumatizme. V roku 1653 sa v Culpeperovej knihe Anglický lekár a zelinkár objavili informácie o tom, že z jahôd je vynikajúca voda na zapálené oči. „Táto liečivá voda čistí povlak alebo blany, ktoré začínajú oči pokrývať.“

V knihe Moderný herbár z roku 1931 sa píše o kozmetických účinkoch jahôd. Uvádza sa tam, že „šťava z jahôd ponechaná 5 minút na zuboch odstraňuje ich sfarbenie“. Takisto sa tam dá dočítať, že „ak si tvár po umytí potrieme rozkrojenou jahodou, koža zbledne a odstránime mierne opálenie od slnka“.

Pozor na pesticídy

Jahody sa podľa Environmental Working Group nachádzajú na zozname dvanástich druhov ovocia a zeleniny, ktoré sú najviac kontaminované pesticídmi a ďalšími poľnohospodárskymi chemikáliami. Preto ich zaraďujeme na zoznam potravín, ktoré je lepšie konzumovať z ekologického poľnohospodárstva alebo ešte lepšie, z vlastnej záhrady.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Zdroje: publikácie Jedlo ako jed, jedlo ako liek (Reader's Digest Výber), 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…