Jahody vám pomôžu zlepšiť krátkodobú pamäť
SITA
SITA

Jahody vám pomôžu zlepšiť krátkodobú pamäť

Jahody majú okrem toho aj protirakovinové účinky a sú významným zdrojom vitamínu C.

BRATISLAVA 14. augusta – Sladké červené jahôdky sú veľmi chutným a osviežujúcim spríjemnením letných dní. Okrem toho patria medzi najzdravšie potraviny na svete a obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok. Akú veľkú liečivú silu v sebe majú jahody?

Zlepšujú krátkodobú pamäť

Zložky v jahodách ochránia váš mozog i pamäť. Výskumníci z Tufts University publikovali v Journal of Neurosience štúdiu, podľa ktorej u zvierat, ktoré každý deň konzumovali výťažky z čučoriedok, jahôd a špenátu, zaznamenali výrazné zlepšenie krátkodobej pamäti.

Potkany kŕmené ovocnými a zeleninovými extraktmi sa v porovnaní s inými potkanmi učili rýchlejšie a ich motorické zručnosti sa zlepšovali oveľa významnejšie. Tento výskum ako prvý dokázal, že ovocie a zelenina môžu skutočne zvrátiť dysfunkcie v správaní nervových buniek. Okrem toho tieto extrakty ochránili ich krvné cievy pred poškodením.

Čo nájdete v šálke jahôd?

Šálka jahôd poskytuje len 50 kalórií a dodáva asi 3 gramy vlákniny. Obsahuje aj vápnik, horčík, fosfor i draslík a navyše veľmi pekné množstvo vitamínu C. Ak zjeme jahody alebo inú potravinu bohatú na vitamín C po zelenine bohatej na železo, zlepší sa absorpcia železa v tele. To je dôležité najmä pre ľudí, ktorých strava je chudobná na mäso.

Bojovníci proti rakovine krčka maternice a prsníka

Všetky druhy bobuľovitého ovocia – jahody, čučoriedky, maliny – obsahujú látky chrániace bunky pred rakovinou krčka maternice a prsníka. Vo svojom výskume to dokázali vedci z Clemson University.

Okrem toho jahody obsahujú kyselinu elagovú, ktorú sme už spomínali pri malinách a čerešniach. Tá potláča rast nádorov spôsobených niektorými karcinogénmi.

Štúdia publikovaná v Journal of Agriculture and Food Chemistry analyzovala osem druhov jahôd z hľadiska obsahu protektívnych zložiek, najmä fenolov a antokyanínov, ale aj ich antioxidačnú aktivitu. Všetkých osem odrôd bolo schopných významne potláčať šírenie rakovinových buniek pečene.

Z histórie výskumu jahôd

Dlhé roky sa jahodám pripisovalo množstvo liečivých vlastností. Verilo sa, že pomáhajú liečiť močové kamene a zmierňujú bolesti pri artritíde, dne a reumatizme. V roku 1653 sa v Culpeperovej knihe Anglický lekár a zelinkár objavili informácie o tom, že z jahôd je vynikajúca voda na zapálené oči. „Táto liečivá voda čistí povlak alebo blany, ktoré začínajú oči pokrývať.“

V knihe Moderný herbár z roku 1931 sa píše o kozmetických účinkoch jahôd. Uvádza sa tam, že „šťava z jahôd ponechaná 5 minút na zuboch odstraňuje ich sfarbenie“. Takisto sa tam dá dočítať, že „ak si tvár po umytí potrieme rozkrojenou jahodou, koža zbledne a odstránime mierne opálenie od slnka“.

Pozor na pesticídy

Jahody sa podľa Environmental Working Group nachádzajú na zozname dvanástich druhov ovocia a zeleniny, ktoré sú najviac kontaminované pesticídmi a ďalšími poľnohospodárskymi chemikáliami. Preto ich zaraďujeme na zoznam potravín, ktoré je lepšie konzumovať z ekologického poľnohospodárstva alebo ešte lepšie, z vlastnej záhrady.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Zdroje: publikácie Jedlo ako jed, jedlo ako liek (Reader's Digest Výber), 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…