Experimentálny liek zabral u troch Afričanov nakazených ebolou
TASR
TASR

Experimentálny liek zabral u troch Afričanov nakazených ebolou

Výrobca tohto lieku, kalifornská spoločnosť Mapp Biopharmaceutical, však už oznámila, že jej skromné zásoby sa vyčerpali.

Nemocničné lôžka pre potreby Lekárov bez hraníc v stredisku pre liečbu ľudí infikovaných vírusovým ochorením eboly v libérijskej metropole Monrovia 19. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Monrovia/Ženeva 19. augusta (TASR) - Libéria bojujúca so šírením nebezpečnej eboly aj v najchudobnejších štvrtiach svojho hlavného mesta Monrovia dnes oznámila, že lokalizovala všetkých 17 ľudí, ktorí cez víkend ušli z provizórneho zadržiavacieho centra v slume West Point pre prípady s podozrením na vírusové ochorenie.

Dav ľudí začal totiž cez víkend hádzať na centrum kamene a vyraboval ho. Situáciu využilo na útek 17 ľudí s podozrením na ebolu. Libérijská vláda preto poslala políciu, aby ich vypátrala.

"S radosťou oznamujeme, že všetkých 17 jednotlivcov sme našli a teraz ich už prepravujeme do špecializovaného Centra JFK na liečbu eboly," uviedol dnes tlačovej agentúre Reuters libérijský minister informácií Lewis Brown.

Libéria zaznamenala najväčší nárast nových úmrtí na ebolu - a to 53 v období 14.-16. augusta. Epidémia vyčíňa v troch malých západoafrických krajinách Libéria, Sierra Leone a Guinea, ale aj v najväčšej africkej ekonomike, v Nigérii. Celkovo už od februára podľahlo ochoreniu takmer 1300 ľudí.

Libérijský minister dodal, že po stretnutiach s náboženskými a komunitnými lídrami bola vytvorená skupina, ktorá bude chodiť od dverí k dverám v labyrinte blatistých uličiek štvrte West Point a bude vyhľadávať ľudí s príznakmi eboly. Ak takých nájde, urýchlene ich dá do izolácie a začnú sa liečiť. Skupina pritom tiež riskuje, že sa nakazí ebolou.

"Monrovia robí Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) skutočné obavy," uviedla hovorkyňa WHO Fadela Chaibová v Ženeve a zdôraznila, aké dôležité sú opatrenia na zastavenie šírenia eboly a na izoláciu pacientov. "Ak dostanete pod kontrolu šírenie choroby, máte vyhraté," dodala.

WHO tento mesiac povolila nasadiť pacientom s ebolou také lieky, ktoré ešte neboli testované na ľuďoch. V Monrovii podávali trom africkým zdravotníkom nedostatkový experimentálny liek ZMapp, ktorí užívali aj dvaja nakazení americkí humanitárni pracovníci v USA, keď ich evakuovali z Libérie.

Minister informácií Lewis Brown oznámil, že traja Afričania liečení liekom ZMapp "preukazujú pozoruhodné prejavy zlepšenia". Odvolával sa pritom na posudok lekára dohliadajúceho na liečbu.

Výrobca tohto lieku, kalifornská spoločnosť Mapp Biopharmaceutical, však už oznámila, že jej skromné zásoby sa vyčerpali. Predstavitelia upozornili verejnosť, aby nevkladala priveľké nádeje do netestovaných a vzácnych liečiv.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…