Téryho chatu slávnostne otvorili pred 115 rokmi
TASR
TASR

Téryho chatu slávnostne otvorili pred 115 rokmi

Postaviť kamennú chatu v nadmorskej výške 2015 m n.m. nebolo ľahké - materiál na jej stavbu vynášali na etapy nosiči.

Na snímke Téryho chata Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vysoké Tatry/Bratislava 21. augusta (TASR) - Téryho chata je slovenskou najvyššie položenou celoročne prevádzkovanou chatou (vo výške 2015 metrov nad morom). Nesie meno Edmunda Téryho (1856-1917), ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky. Vo štvrtok 21. augusta uplynulo 115 rokov od jej slávnostného otvorenia.

Banskoštiavnický lekár a horolezec dr. Edmund Téry, vedúci Maďarského turistického spolku bol v roku 1896 iniciátorom vybudovania chaty v oblasti, kde vykonal niekoľko významných prvovýstupov. Jeho zásluhy na vybudovaní chaty pripomína nielen jej názov, ale aj fotografia doteraz umiestnená v chate na jeho pamiatku.

Projekt Jozefa Pfinna upravil na vysokohorské podmienky architekt a staviteľ Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Postaviť kamennú chatu v nadmorskej výške 2015 m n.m. nebolo ľahké - materiál na jej stavbu vynášali na etapy nosiči.

Téryho chata - Terinka - viackrát menila majiteľa. O jej vlastníkoch po prvej svetovej vojne píše vo svojej knihe Strechy nad oblakmi bývalý náčelník horskej služby a horský vodca František Mrázik: "Po vojne si chatu neprávom prisvojil kežmarský Karpatenverein a až takmer po desaťročí sa ju podarilo dostať do vlastníctva Klubu československých turistov." V súčasnosti ju vlastní Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES.

Chatu postupne zdokonaľovali

Na snímke turistka smeruje na Téryho chatu v nadmorskej výške 2015 metrov v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách Foto: TASR/Oliver Ondráš

Od vybudovania Téryho chaty sa neustále zdokonaľovala jej vybavenosť. V druhej polovici 30. rokov 20. storočia zriadili v chate ústredné kúrenie, zaviedli telefón, vodovod a vylepšili sa ubytovacie priestory. Zaujímavosťou je, že počas úprav v roku 1944 sa tu ukrývali poľskí odbojári i ruskí utečenci zo zajateckých táborov. V roku 1955 uskutočnili stavebné úpravy priečelia chaty. V rokoch 1983-1984 prešla Terinka rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá však nenarušila pôvodný vzhľad chaty. Od roku 2005 má elektrickú energiu aj zo slnečných kolektorov.

K prevádzke Téryho chaty ale i ďalších tatranských chát patria neodmysliteľne profesionálni i príležitostní nosiči. Jedným z nich bol Belo Kapolka, ktorý po 35-ročnej nosičskej a chatárskej práci tragicky zahynul 18. apríla 1994 v oblasti Hrebienka. Vo Vysokých Tatrách pôsobil od roku 1958, naposledy ako chatár Téryho chaty. Často pomáhal pri horolezeckých záchranných akciách. Jeho literárna tvorba sa viaže prevažne na život v horách. Turistický chodník na Téryho chatu pomenovali Kapolkov chodník.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…