Na Kremnické gagy prídu Radošinci, Divadlo Jiřího Stivína aj GUnaGU
TASR
TASR

Na Kremnické gagy prídu Radošinci, Divadlo Jiřího Stivína aj GUnaGU

Prezidentom Akadémie humoru bude tento rok svetoznámy mím Milan Sládek.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 20. augusta (TASR) – Na európske centrum humoru sa v posledných troch augustových dňoch premení stredoslovenské banícke mesto Kremnica. Stane sa tak v rámci 34. ročníka multižánrového Festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2014, na ktorom sa stretne viac ako 300 umelcov z celej Európy. Tento ročník prezentuje slogan S láskou k humoru, prezidentom Akadémie humoru bude tento rok svetoznámy mím Milan Sládek, pod jeho vedením bude akadémia vyberať nového držiteľa Grand Prix 2014 spomedzi viac ako štyroch desiatok kandidátov.

Radošinské naivné divadlo

Ani tento rok nebude v Kremnici chýbať Radošinské naivné divadlo, tento raz s inscenáciou Sčista-Jasna. Po prvej úspešnej javiskovej správe o našej krajine a slovenskom národe Polooblačno, 1900 – 1950, z pohľadu Štepkovej rodnej obce Radošina prichádza divadlo a jeho autor v roku 50. výročia vzniku RND s druhou správou. Aj táto trpko-smiešna komédia prináša historické, spoločenské, ale najmä ľudské osudy západoslovenskej obce a jej obyvateľov. Odhaľuje tragikomické príbehy od nástupu socializmu v 50. rokoch až po rok 2000. Od spomienok na tragickú menu peňazí, komické vidiecke cirkusové vystúpenie, mládežnícke zábavné programy, násilné zakladanie roľníckeho družstva i na filmovanie slávneho slovenského filmu, cez obdobie vzniku a prvých úspechov miestneho divadla i tragické desaťročia normalizácie, až po obdobie premeny a rozpačitého konca minulého storočia.

Divadlo Jiřího Stivína

Známy český hudobník Jiří Stivín sa v Kremnici predstaví s hudobnou revue Divadlo Jiřího Stivína. Kultová osobnosť a jej divadelný koncert s účasťou známych osobností, zachytených v klipoch na filmovom plátne. Budú medzi nimi Borek Polívka, Zuzana Stivínová, Jan Werich, Vlasta Burian, Jiří Suchý, Marián Labuda, Milan Lasica, Július Satinský či Karel Kryl. Nová prezentácia divadelnej, filmovej a ľudovej hudby, autorských skladieb či improvizácií je tvorivá smršť, ktorá prekračuje zažité predstavy o džeze.

Divadlo GUnaGU

Bratislavské Divadlo GUnaGU prichádza do Kremnice s inscenáciou Remix – The Best Of 1985-2014. Ojedinelá inscenácia k 30. výročiu vzniku GunaGU ponúkne montáž najlepších a najvtipnejších scén z histórie divadla, striedaných pesničkami z prvej desiatky rokov. Všetky scénky sú však nanovo autorsky a režijne „remixované“. Piesne dostali aktuálny aranž v live prevedení dua Heriban – Jaslovský. Predstavenie na javisku sprevádza zakladateľ GUnaGU Viliam Klimáček, ktorý sa po rokoch objaví vo viacerých úlohách absurdného kabaretu, od ktorého sa dá čakať všetko možné, iba nie sentiment za minulými časmi.

Rock and Roll Band Marcela Woodmana zo susednej Českej republiky ponúkne Rock and Roll Show v podaní jedenástich muzikantov a populárnych hitov 50. – 70. rokov s vtipnými českými textami. Veselé kostýmy a nástroje zladené s dobou vzniku tohto žánru poskytujú komplexný hudobný zážitok, kapela pôsobí v rovnakom zložení takmer od založenia v roku 1989. Na konte má množstvo vystúpení v zábavných programoch.

Slovenské komorné divadlo v Martine sa predstaví s inscenáciou narodnycintorin.sk. Ambíciou tohto autorského projektu je predstaviť žáner sitkomu, na Slovensku známeho skôr z televíznej obrazovky. Táto pilotná časť zavedie diváka na martinský Národný cintorín, pietne miesto, na ktorom sa pri poslednom odpočinku stretnú významné osobnosti nášho národného života. Prvá slovenská herečka Anička Jurkovičová, spisovateľka Elena Maróthy-Šoltésová, podpredseda Matice slovenskej Karol Kuzmány, organizátor hasičského hnutia Miloslav Schmidt, básnik Janko Kráľ, ale aj pes Bača sa práve dozvedia, že rozpínaví developeri ich chcú vybagrovať. Vyhrá výstavba rýchlostnej komunikácie alebo úcta k histórii?

Program podujatia pre TASR poskytol organizačný štáb festivalu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…