Na Kapušianskom hrade pracuje tento rok 19 pracovníkov
TASR
TASR

Na Kapušianskom hrade pracuje tento rok 19 pracovníkov

Počasie im veľmi nepraje, na hrad chodia dva dni v týždni.

Na Kapušianskom hrade v okrese Prešov prebiehajú práce na jeho obnovu, opravujú ho nezamestnaní. Úrad práce im prepláca mzdu počas práce na hrade. Na snímke práce na Kapušianskom hrade. Foto: TASR/František Iván

Kapušany 20. augusta (TASR) – Na Kapušianskom hrade pracuje tento rok spolu 19 pracovníkov, štyroch z nich poskytla obec Kapušany z malých obecných služieb a na hrad chodia dva dni v týždni. V auguste obec z vlastných finančných zdrojov platí ešte ďalších dvoch ľudí, ktorí majú pomôcť najmä pri murárskych prácach, no dohodu majú len na mesiac.

Na opravy hradu dostali tento rok z programu Obnov si svoj dom 26.400 eur a hlavným cieľom je archeologický prieskum na nádvorí hradu. Práce začali až na začiatku júla a sú naplánované do konca novembra. Ide o tretí rok rekonštrukčných prác na tomto hrade. Tentoraz je tu o polovicu menej pracovníkov, ako ich bolo minulý rok.

Aj napriek tomu, že podľa koordinátora prác Zdenka Petráska je tento rok počasie trocha problematické, práce pokračujú v stanovených termínoch. Okrem archeológie chcú dokončiť strielne a klenbu. Po dokončení archeológie by mali pracovať na murovaní obytných domčekov bývalých hospodárskych budov, ktoré kedysi na nádvorí boli. Najbližšie, ak to počasie dovolí, by chceli dokončiť špárovanie na hradnom múre nad príjazdovou cestou. V tomto roku už okrem štandardného kosenia napríklad opravovali hradnú cestu a dokončili oporný stĺp na severovýchodnej strane zrúcaniny.

Fotogaléria: Stavebné práce na Kapušianskom hrade

Prieskum pokračuje

Na Kapušianskom hrade v okrese Prešov prebiehajú práce na jeho obnovu, opravujú ho nezamestnaní. Úrad práce im prepláca mzdu počas práce na hrade. Na snímke práce na Kapušianskom hrade. Foto: TASR/František Iván

Pripraviť by ešte chceli aj lešenie vo vnútri budúcej vyhliadkovej veže, ktorá by tu mohla vzniknúť zrejme až v horizonte dvoch-troch rokov, závisí to však od toho, či bude projekt pokračovať v ďalších rokoch a či dostanú finančné prostriedky. Podľa prednostu obecného úradu v Kapušanoch Jána Zemčáka pokračuje archeologicko-architektonický prieskum v západnej veži. Zároveň chcú tento rok dať vypracovať aj projekt na realizáciu samotnej vyhliadkovej veže. Prvoradé však budú opravy existujúcich stien, až potom stavba schodiska a ďalších vecí.

"V prípade, že bude budúci rok znova vyhlásená výzva na opravy hradu, určite sa zapojíme. Ak však vyhlásená nebude, obec je pripravená investovať do ďalších opráv aj prostriedky z vlastného rozpočtu, aby práce na Kapušianskom hrade pokračovali aspoň čiastočne," uviedol pre TASR prednosta obecného úradu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…