V Melbourne štartuje 2. ročník česko-slovenského filmového festivalu
TASR
TASR

V Melbourne štartuje 2. ročník česko-slovenského filmového festivalu

Festival je prvou a zatiaľ jedinou prehliadkou českej a slovenskej kinematografie u protinožcov.

Jiří Menzel Foto: TASR/Zuzana Čižmáriková

Bratislava 21. augusta (TASR) - Druhý česko-slovenský filmový festival sa dnes začína v Austrálii. "Tento rok sa uskutoční v dvoch mestách, z Melbourne sa presunie aj do Sydney a celkovo uvedie 16 slovenských a koprodukčných filmov," informovala TASR Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Festival je prvou a zatiaľ jedinou prehliadkou českej a slovenskej kinematografie u protinožcov. Program tvoria súčasné i staršie celovečerné a krátke filmy z oboch krajín.

Zo zlatého fondu slovenskej kinematografie premietne tri diela zo 60. rokov - Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska a dva filmy Petra Solana Kým sa skončí táto noc (1965) a Boxer a smrť (1962). Celovečernú produkciu doplní ešte päť titulov, ktoré vznikli v období posledných troch rokov.

Súčasnú kinematografiu zastupujú diela, ktoré z rôznych uhlov pohľadu reflektujú našu nedávnu minulosť, ale aj jej dôsledky na stav dnešnej spoločnosti. Platí to o dokumente Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová (2013) a Lyrik (2014) Arnolda Kojnoka, ktorý prostredníctvom historika Jána Mlynárika reflektuje povojnové dejiny Česka a Slovenska až do súčasnosti a ponúka odpoveď na niektoré otázky týkajúce sa stavu spoločnosti v dvoch, dnes už samostatných štátoch. Diváci tiež uvidia dokument trojice režisérov Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes Zamatoví teroristi (2013) a hrané snímky eŠteBák (2011) Juraja Nvotu a náš najúspešnejší divácky film minulého roka Kandidát režiséra Jonáša Karáska.

Príde aj na klasiku

V kolekcii krátkych filmov figurujú animované a hrané filmy, ktoré Slovensko úspešne reprezentujú na domácich i zahraničných festivaloch. Medzi nimi sú hrané tituly Výstava od Petra Begányiho a Andreja Kolenčíka, Momo Theodora Kuhna, Homo Ciris Jany Minárikovej a animované snímky Pandy (r. Matúš Vizár) a Sneh (r. Ivana Šebestová). Z koprodukčných česko-slovenských projektov austrálsky festival predstaví filmy Jako nikdy (2013) Zdeňka Tyca a Líbanky (2013) Jana Hřebejka. Z českej kinematografie podujatie uvedie okrem súčasných snímok aj film Jiřího Menzla Ostro sledované vlaky (1966) a retrospektívu tvorby Jana Švankmajera.

Festival v Melbourne otvorí česká snímka Pojedeme k moři (2014) debutujúceho režiséra Jiřího Mádla a ukončí ho slovenský Kandidát. V Sydney na otváracom ceremoniáli premietnu Kandidáta režiséra Jonáša Karáska a záverečným bude Mádlov film.

Druhý česko-slovenský filmový festival v Austrálii (CASFFA) sa koná od 21. do 29. augusta v Melbourne (ACMI Cinemas, Cinemathéque Melbourne) a od 2. do 7. septembra v Sydney (Dendy Newton Cinema). Podujatie organizujú združenie Czech and Slovak Film Festival of Australia CASFFA) a IKSIMA Films. Prezentáciu slovenskej kinematografie zabezpečuje produkčná spoločnosť Arina, SFÚ s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu. Partnermi podujatia sú Ministerstvo kultúry SR, veľvyslanectvo SR v Austrálii a Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Viac informácií nájdu záujemcovia na www.casffa.com.au a www.aic.sk.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…