Prešovský festival Eastsider ponúkne aj slovenské filmy
SITA
SITA

Prešovský festival Eastsider ponúkne aj slovenské filmy

Okrem množstva filmov je pripravený aj atraktívny sprievodný program. O ten sa postarajú The Cubes, Pjoni & Ink Midget, Chiki Liki tu-a, Dead Janitor, Got Blue Balls, David Kollar alebo Teapot.

BRATISLAVA 20. augusta - Filmový festival Eastsider, ktorý sa bude konať od 23. do 26. augusta v Prešove, ponúkne okrem zahraničných diel aj domáce snímky. Spoločným menovateľom filmov, zaradených do sekcie Na západ od raja, je lokalizovanie deja do Bratislavy a významná úloha, ktorú v ňom mesto zohráva.

Vo výbere sekcie nebudú chýbať divácky úspešné filmy mladého režiséra Jakuba Kronera Bratislavafilm (2009) a Lóve (2011). O čosi farebnejšie vidí slovenskú metropolu Juraj Krasnohorský v originálnej tohtoročnej komédii Tigre v meste.

Súčasná Bratislava, videná očami svojich "detí“, zohráva významnú úlohu aj v krátkometrážnych príbehoch čerstvého absolventa Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Teodora Kuhna, ktorý blok svojich diel príde osobne uviesť.

Film Veľký rešpekt (2008) režiséra Viktora Csudaia, ktorý Eastsider premietne spolu s jeho krátkymi filmami, sa taktiež zameriava na mladú generáciu a jej každodenné prežívanie v mestskej džungli. Dokumentárny Devínsky masaker (2011) režisérskej dvojice Gejza Dezorz a Jozef Páleník spracúva kontroverznú tému nedávnej masovej vraždy v Devínskej Novej Vsi a ako kontroverzný ho vnímali diváci i kritici.

Jedným z uvádzaných filmov bude aj Lóve

Omnoho príjemnejšou témou disponuje krátkometrážny dokument Alexandry Gojdičovej 7 divů Bratislavy (2007), ktorý predstavuje viac či menej známe zákutia hlavného mesta v audiovizuálne pôsobivej mozaike.

Dôkazom, že Bratislava filmárov lákala i v minulých dekádach, sú filmy Na krásnom modrom Dunaji (1994), ktorý prenesie divákov na začiatok deväťdesiatych rokov, a Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) z konca šesťdesiatych rokov. Víziu postapokalyptickej budúcnosti ponúkne prešovský rodák Erik Bošňák vo svojom tohtoročnom celovečernom debute Immortalitas (2012). Snímku na podujatí osobne uvedie.

Prvý ročník festivalu Eastsider sa bude konať v prešovskom Kine Scala, Klube Wave a Záhrade umenia. Okrem sekcie Na západ od raja predstaví filmy v ďalších troch sekciách - Svieži severný vietor, Legenda z juhu a Vychádzajúce hviezdy. Na každom z premietacích miest bude prvá filmová projekcia počas všetkých štyroch dní prístupná zdarma. Jednodňové filmové vstupenky sa budú predávať priamo na mieste za 4,50 eura, pre študentov a dôchodcov za 3 eurá.

Okrem množstva filmov ponúkne Eastsider aj atraktívny sprievodný program. O ten sa postarajú takí interpreti ako The Cubes, Pjoni & Ink Midget, Chiki Liki tu-a, Dead Janitor, Got Blue Balls, David Kollar alebo Teapot. Viac informácií o festivale je na oficiálnej webstránke www.vresk.sk/eastsider.

Agentúru SITA informoval PR manažér podujatia Edo Kopček.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…