Centrom Košíc bude premávať špeciálny vínny vláčik
TASR
TASR

Centrom Košíc bude premávať špeciálny vínny vláčik

Vláčik bude premávať v sobotu 13. septembra v centre Košíc na trase Dolná brána – Katova bašta – Mestský park počas Košických slávností vína.

Košice Foto: TASR/S. Písecký

Košice 10. septembra (TASR) – Špeciálny vínny vláčik, ktorý zabezpečí dopravu pre všetkých záujemcov o dianie na Košických slávnostiach vína, bude v sobotu 13. septembra premávať v centre Košíc na trase Dolná brána – Katova bašta – Mestský park. Ako TASR informoval Dominik Plávka z organizácie Visit Košice, slávnosti ponúknu už po ôsmy raz výber zo slovenskej, českej, maďarskej, ale aj svetovej produkcie vína. Tradičné festivalové lokality v centre mesta otvoria svoje brány ale už vo štvrtok 11. septembra o 16.00 h.

„Pripravený program, ako aj samotné ochutnávky dôstojne uzavrú leto a privítajú dlho očakávanú vinársku sezónu. Festival potrvá následne až do sobotného večera. Ako už napovedá názov podujatia, Košické slávnosti vína ponúkajú všetkým záujemcom exkurziu do sveta someliérov, zanietených výrobcov vína, ako aj rôznych gurmánskych pochúťok. V tomto roku sa v rámci festivalu predstaví približne 40 rôznych vystavovateľov ,“ povedal Plávka.

V jednotlivých stánkoch budú svoje umenie prezentovať ako veľkí výrobcovia vín, tak aj vinári s lokálnymi špecialitami, ktoré spestria rôznorodé degustácie spolu s gurmánskymi špecialitami pripravenými výhradne na túto príležitosť.

Priamo na Hlavnej ulici bude sprístupnený archeologický komplex Dolnej brány, kde návštevníci nájdu časť vystavovateľov v jedinečných podzemných priestoroch. „Dolná brána však zaujme nielen v podzemí, ale aj na povrchu so staromestskými remeselnými trhmi a bohatým programom na pódiu. Od štvrtka do soboty sa námestie stane dejiskom slávnostného pochodu vínneho deputátu, komentovaných ukážok lisovania hroznového muštu v podaní hosťov festivalu z maďarskej obce Abaújszantó, folklórnych predstavení, či šermiarskeho umenia. Vo večerných hodinách námestie ožije ohňovou šou, koncertmi a tanečnou hudbou,“ dodal Plávka.

Poznamenal tiež, že areál Katovej bašty sa stane domovom pre druhú časť vystavovateľov s komornejšou atmosférou. V piatkový večer sa však areálom budú niesť džezové tóny, ktoré vytvoria tú pravú náladu k ochutnávkam vína. Prítomní budú aj producenti zo združenia Autentista, ktorých hlavným cieľom je autentická výroba vína s rešpektom k tradícii tohto remesla.

Mestský park sa zase v sobotu rozozvučí rinčaním zbraní pri rekonštrukcii historických bojov o Košice a zároveň bude k dispozícii možnosť prehliadky stredovekého tábora pre širokú verejnosť.

„V závere podujatia je pripravené prestížne vyhlásenie Vína mesta Košice 2014, na ktorom sa ocení to najlepšie víno festivalu na základe rozhodnutia nezávislej poroty. Až do ďalšieho ročníka Košických slávností vína sa tak výherca bude môcť tešiť z privilegovaného postavenia medzi vinármi,“ uzavrel Plávka.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…