Osrblie si trúfa, naštartuje ho Svetová zimná univerziáda
TASR
TASR

Osrblie si trúfa, naštartuje ho Svetová zimná univerziáda

Národné biatlonové centrum v Osrblí vstúpilo do záverečnej etapy dostavby.

V stredu 10. septembra 2014 sa v sídle Slovenského zväzu biatlonu (SZB) uskutočnila tlačová konferencia, počas ktorej informovali o 11. kongrese Medzinárodnej biatlonovej únie, znovuzvolení Ivora Lehoťana za viceprezidenta pre informácie Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) a dostavbe multifunkčnej budovy v Národnom biatlonovom centre v Osrblí. Na snímke Ivor Lehoťan (vľavo) a prezident SZB Ján Hyža. FOTO TASR/Dušan Hein

Banská Bystrica 10. septembra (TASR) - Národné biatlonové centrum v Osrblí vstúpilo do záverečnej etapy dostavby. Multifunkčnú budovu pomôžu dotvoriť dve dotácie od štátu, prvých 120-tisíc sa investuje do vnútorných priestorov, ďalšia suma v rovnakej výške už skultúrni vonkajšiu fasádu. Osrblie by sa tak za svoju podobu nemalo hanbiť ani pred účastníkmi Svetovej zimnej univerziády, ktorí na Horehronie zavítajú na konci januára.

Španielska Granada si ukrojila veľký krajec chleba, keď si v role organizátora trúfala na všetky športy v rámci budúcoročnej SZU. Pomocnú ruku jej podalo Slovensko a s biatlonom Osrblie. "Potešilo nás, že prvou voľbou na lokalitu biatlonu Svetovej zimnej univerziády bolo Osrblie," povedal Ivor Lehoťan, uplynulý víkend na kongrese IBU opätovne zvolený viceprezident. "Aj vďaka univerzáde uzavrieme ďalší cyklus rozostavanosti v Národnom biatlonovom centre, čiže pomôžeme si s dokončením multifunkčnej budovy."

Osrblie sa nadchádzajúce roky musí pousilovať, aby sa vrátilo do spoločnosti renomovaných biatlonových centier. Zdržali ho rôzne prekážky, najmä od roku 2008 trvajúca stavba multifunkčného centra s rôznymi termínmi dokončenia (2009, 2012) a poznačená v roku 2011 korupčnou aférou. Osrblie ako rovný s rovným môže do konkurenčného prostredia vstúpiť len s A-licenciou, a práve týmto smerom zameralo svoju snahu. "Najväčší problém bude infraštruktúra regiónu, hlavne dopravná," zvažuje Ivor Lehoťan. "V hotelových kapacitách a v samotnom areáli by sme mali náročné kritéria splniť. Po skončení zimy sa zamyslíme nad všetkými podmienkami na udelenie A-licencie, už aj preto, že B-licencia nám vyprší pred zimou 2018 a my sa o áčkovú chystáme zabojovať."

Na minulotýždňovom kongrese IBU v rakúskom Sankt Wolfgangu zaujala Ivora Lehoťana najviac dusná predvolebná atmosféra. "Pociťoval som akúsi nervozitu. Nechápal som úplne snahu o zmenu, pretože biatlonu sa darí, je na výslní, zo 17 miliónov eur sme zdvihli ročný rozpočet na 25. Všetky národné zväzy tak dostanú viac, športovci taktiež, aj organizačné výbory podujatí. Nakoniec prevážil zdravý rozum 50 delegátov a zvolili znovu Andersa Besseberga."

Prezident SZB Ján Hyža sa o rozlet Osrblia neobáva

Na kongrese odhlasovali delegáti viacero noviniek, trebárs juniorský Svetový pohár od sezóny 2015/2016, alebo štruktúru ME, už nie obmedzenú vekom 26 rokov. Kongres IBU bol aj oslavou prosperity. "Podarili sa nám maximálne možné čísla," bilancuje Ivor Lehoťan. "Miliarda divákov televíznych divákov za jednu sezónu je číslo, ktoré by nám mohli závidieť viaceré medzinárodné federácie. Uzavreli sme nový kontrakt s navýšením sumy o 60 percent s európskou vysielacou spoločnosťou, lepšie sme zobchodovali marketingové práva vďaka spoločnosti, s ktorou spolupracujeme."

IBU nestagnuje a ako povedal Ivor Lehoťan, neustále prichádza s niečím novým. "Snažíme sa zachovať rovnováhu medzi tradíciou a novinkami. Nová disciplína, dvojčlenné miešané štafety s premiérou na Svetovom pohári nadchádzajúcu zimu v Novom Měste na Morave, je veľmi dynamická a ešte viac priblíži biatlon širokých masám. Na jednej strane si udržiavame to pozitívne z minulosti, napríklad klasický vytrvalostný biatlon, no nebojíme sa noviniek, moderných, dynamických pre televíziu, ľahko pochopiteľných pre divákov."

Prezident SZB Ján Hyža sa o rozlet Osrblia neobáva. "Musíme to skúsiť s A-licenciou, už sme veľa do areálu investovali a ja dúfam, že o Svetový pohár roku 2020 sa už budeme uchádzať. Trúfať si môžeme na všetko, okrem majstrovstiev sveta, pretože to je už iná úroveň. S dobudovaním Osrblia nám odpadne ťažké bremeno a nastane veľká úľava."

Prvá skúška dobudovaného areálu bude pozoruhodná, s organizovaním pretekov Svetovej zimnej univerziády. Ján Hyža: "Niečo už máme za sebou, opäť sa zídu osvedčení ľudia v organizačnom výbore z ME, rozsahom porovnateľných s univerziádou. Na dokončenie vonkajšieho vzhľadu sme dostali od ministerstva školstva 120-tisíc eur a nebudeme sa za čo hanbiť. V infraštruktúre bude prvoradná činnosť organizačného výboru univerziády, ktorý si zabezpečí ubytovanie, logistiku, dopravu. Fungovať bude preprava z miesta prechodného bydliska, najmä z Táľov. Všetko sme už prekonzultovali a v podstate aj zabezpečili."

Kongres IBU bol v mnohom poučný aj pre Jána Hyžu. "Asi najviac na mňa zapôsobil samotný vývin v biatlone a fakt, kde sme boli v roku 1997, keď sme organizovali majstrovstvá sveta v Osrblí a kde sa nachádza biatlonový svet teraz, je to neporovnateľné, s obrovským posunom vpred. Zaujali ma dodatočné investície, napríklad vo švédskom Östersunde, kde sa uskutočnil šampionát v roku 2008. Teraz získal právo na usporiadanie ďalšieho v roku 2019 a po 11 rokov vloží do nového štadióna ďalších 20 miliónov eur. O takomto niečom sa nám môže len snívať, svedčí to aj o tom, aký je biatlon populárny a že investovať do tohto športu sa oplatí."

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…