Prezident A. Kiska prispeje z platu muskulárnym dystrofikom
TASR
TASR

Prezident A. Kiska prispeje z platu muskulárnym dystrofikom

Dystrofici sa na stretnutí s prezidentom rozprávali o bariérach, ktoré im v uliciach komplikujú život.

Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) a predsedníčka Organizácie muskulárnych dystrofikov (OMD) Andrea Madunová (vpravo) počas prijatia zástupcov OMD v Bratislave 10. septembra 2014. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 10. septembra (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska splní sľub z ľadovej výzvy, známej ako Ice Bucket Challenge, a z augustovej výplaty finančne prispeje dvom rodinám navrhnutých Organizáciou muskulárnych dystrofikov. Kiska rozdeľuje mesačne vyše 5000 eur medzi desať rodín v núdzi.

"Prezident sa s muskulárnymi dystrofikmi dohodol, že pribudnú k organizáciám, ktoré navrhujú, kam pôjdu peniaze z jeho výplaty," povedal dnes hovorca prezidenta Peter Petrus po stretnutí so zástupcami pacientov.

Dystrofici sa na stretnutí s prezidentom rozprávali o bariérach, ktoré im v uliciach komplikujú život. Kiska im povedal, že ak mu dodajú súpis argumentov, bude iniciovať stretnutie napríklad s ministerkou zdravotníctva či ministrom práce. "Pred návštevou som bola vo veľkom strese. Viete, ako sa on dokáže rozprávať s človekom? Bez hviezdnych manierov. Hlboko sa zaujímal o naše problémy," povedala pre TASR Alena Hradňanská z organizácie.

Predsedníčka organizácie Andrea Madunová uviedla, že odkedy prijal Kiska ľadovú výzvu, na účet im prispeli skoro tri stovky darcov v sume blížiacej sa k 18.000 eur. "Po minulé roky sa nám podarilo vyzbierať maximálne 5000 eur," vysvetlila. Peniaze podľa nej využijú na "zlepšenie postavenia takýchto ľudí na Slovensku".

Prezident prijal muskulárnych dystrofikov

Organizácia muskulárnych dystrofikov združuje deti a dospelých s rôznymi druhmi nervovosvalových ochorení, medzi ktoré patrí aj amytrofická laterálna skleróza (ALS). Radí im, aké nástroje ponúka štát v rámci sociálnej pomoci, ako debarierizovať domácnosť alebo ako si zaobstarať vhodné kompenzačné pomôcky. Ľudia s týmto typom ochorenia strácajú kontrolu nad pohybom svalstva a sú odkázaní na pomoc druhých a rôzne pomôcky. Najťažšie formy vyžadujú dýchanie pomocou umelej ventilácie. Ochorenie má postupne zhoršujúci sa priebeh a je nevyliečiteľné.

Sumou 500 eur prispel organizácii v rámci ľadovej výzvy aj minister školstva Peter Pellegrini. Z ministrov ľadovú výzvu prijali aj Robert Kaliňák a Martin Glváč a peniaze darovali Združeniu sclerosis multiplex Nádej. Kaliňák prispel sumou 1000 eur, Glváč dal 100 eur. Glváč prispel rovnakou sumou aj Lige proti rakovine.

Ice Bucket Challenge je výzva, aby si ľudia na seba vyliali studenú vodu a zaplatili na pomoc chorým desať eur. Ak to neurobia, mali by pacientom trpiacim na amyotrofickú laterálnu sklerózu prispieť 100 eurami.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…