Životné prostredie treba chrániť pred ničením aj v priebehu vojen
TASR
TASR

Životné prostredie treba chrániť pred ničením aj v priebehu vojen

Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu sa dostal do kalendára medzinárodných dní preto, aby poukázal na skutočnosť, obsiahnutú vo svojom názve.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

New York/Moskva 6. novembra (TASR) - Vojna, bez ohľadu na príčiny jej vypuknutia, vždy spôsobuje civilnému obyvateľstvu hrôzy.

V čase ozbrojeného konfliktu sa v priebehu niekoľkých minút zničí to, čo budovalo niekoľko generácií obyvateľov postihnutej krajiny. Vojnový konflikt popri ľudských tragédiách a materiálnych škodách spôsobuje aj poškodzovanie životného prostredia.

Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu, ktorý pripadá na 6. novembra, sa dostal do kalendára medzinárodných dní preto, aby poukázal na skutočnosť, obsiahnutú vo svojom názve.

Vojenský cintorín z prvej svetovej vojny v Petržalke-Kopčanoch. Foto: TASR/Michal Svítok

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 5. novembra 2001 v rezolúcii A/RES/56/4, že 6. november sa bude každý rok pripomínať ako Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu.

Pri tej príležitosti VZ OSN konštatovalo, že škody spôsobené na životnom prostredí počas vojnových konfliktov narúšajú ekosystémy a ohrozujú prírodné zdroje ešte dlho po skončení bojov. Škody, zapríčinené vojnou na životnom prostredí, sa neraz rozširujú za hranice štátov a často majú dosah aj na budúce generácie.

Foto: TASR

VZ OSN zároveň pripomenulo Miléniovú deklaráciu, v ktorej sa zdôrazňuje nevyhnutnosť zachovania prírody v záujmoch budúcnosti ďalších generácií a také správanie sa ľudí, aby sa zaistila ochrana spoločného životného prostredia.

Nie vždy sa dá počas vojny vyhnúť škodám na životnom prostredí. Avšak neraz sa im dá predchádzať, keby sa aspoň v minimálnej miere venovala pozornosť životnému prostrediu a bojujúce strany mali záujem neničiť ho.

Znepriatelené bojujúce strany nesú zodpovednosť za dodržiavanie medzinárodných noriem a dohôd, akými napríklad sú Ženevské konvencie. Niektoré z noriem, napríklad zákaz zámerného zničenia poľnohospodárskych fariem, majú ekologickú orientáciu. Požiadavka neničiť počas ozbrojeného konfliktu to, čo predstavuje životné prostredie, sa v súčasnosti nedodržiava.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…