Učitelia v bratislavskom kraji dostanú lepšie platy
SITA
SITA

Učitelia v bratislavskom kraji dostanú lepšie platy

Priemerný plat učiteľov v kraji je približne 714 eur. Župa plánuje na rok 2013 použiť na zvýšenie ich príjmov 300-tisíc eur.

BRATISLAVA 5. septembra (SITA) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) chce finančne motivovať učiteľov na školách vo svojej pôsobnosti, aby vo svojom zamestnaní vytrvali.

Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol predseda kraja Pavol Frešo, učitelia sa v Bratislavskom kraji stretávajú so zvýšenými životnými nákladmi a ich plat je pod priemerným platom v regióne.

Situáciu zamestnancov škôl chce preto župa zlepšiť zvýšením ich platov. Minulý rok vyčlenil kraj v rozpočte sumu 100-tisíc eur na upravenie platov riaditeľov škôl a školských zariadení.

Úlohou riaditeľov bolo hľadať úspory a rezervy na školách, ktoré by použili na zvýšenie platov učiteľom. Riaditelia si k svojmu príjmu priemerne polepšili o 14 percent.

Po prvom kvartáli tohto roku sa podľa Freša týmto opatrením plat všetkým pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom na školách v pôsobnosti kraja zvýšil o 20 eur mesačne.

Kraj má takýchto zamestnancov 2 657, ich priemerný plat je približne 714 eur. Bratislavský kraj chce v platovom motivovaní učiteľov pokračovať. Z rozpočtu kraja na rok 2013 plánuje župa použiť 300-tisíc eur na zvýšenie ich príjmov.

Financie školám pridelia podľa kritérií, akými sú napríklad kvalita školy, výsledky či schopnosti riaditeľov získať pre školu prostriedky z iných zdrojov. O vyčlenení tejto sumy v rozpočte ešte budú hlasovať krajskí poslanci.

„Vychádza nám, že určite to bude ďalších desať eur v priemere na budúci rok,“ povedal predseda kraja. Mesačne si tak budú môcť zamestnanci na školách v pôsobnosti kraja prilepšiť dokopy o 30 eur.

Bratislavský kraj tiež učiteľom ponúka lacné ubytovanie na internátoch, ktoré zriaďuje. V minulom školskom roku v zariadeniach bývalo 83 pedagogických a 27 nepedagogických zamestnancov.

„Uspokojili sme všetkých, ktorí mali záujem,“ povedal bratislavský župan s tým, že miest pre učiteľov majú na internátoch ešte stále dostatok. Výška nájomného sa pohybuje od 33 do 160 eur.

Kraj navyše uvažuje o tom, že učiteľom v budúcnosti ponúkne namiesto internátneho ubytovania byty. O projekte sa na kraji hovorí už dlhšie, pre krízu sa však časovo oddialil. Učitelia telesnej výchovy na školách kraja si môžu prilepšiť aj tým, že vedú mimoškolské športové aktivity. Dostávajú za to príplatok 50 eur. Do projektu je zapojených 37 škôl v pôsobnosti kraja.

Kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 58 škôl – 14 gymnázií, 37 stredných odborných škôl, dve konzervatóriá, tri spojené školy a dve jazykové školy. Kraj spravuje 43 školských zariadení – 16 školských internátov, 21 školských jedální, jedno školské stredisko záujmovej činnosti, dva školské kluby detí a tri strediská odbornej praxe.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…