Návrh šéfa školstva o spojení fondov má diery, tvrdí SDKÚ
SITA
SITA

Návrh šéfa školstva o spojení fondov má diery, tvrdí SDKÚ

Poslancovi za SDKÚ-DS Miroslavovi Beblavému sa nepáči návrh spojenia Študentského pôžičkového fondu a Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov do fondu na podporu vzdelávania.

BRATISLAVA 7. septembra - Návrh ministra školstva Dušana Čaploviča na zlúčenie pôžičkových fondov pre študentov a pre začínajúcich pedagógov, v ktorých sa v minulosti šafárilo, obsahuje podľa poslanca za SDKÚ-DS Miroslava Beblavého diery.

"Aj keď zlúčenie fondov podporujeme, ministrov návrh by umožnil opakovanie mnohých negatívnych vecí z minulosti a naopak, zabránil by niektorým pozitívam, ktoré sme zaviedli," hovorí Beblavý.

Vzhľadom na to, že Čaplovič v minulosti bránil bývalé vedenie fondov, poslanec sa obáva opakovania neprístojných praktík, ak ich zákon jasne nezakáže. "Zároveň si myslíme, že v návrhu nie sú dobre nastavené pravidlá pre študentov a učiteľov, ktorí si z fondov požičiavajú," konštatuje Beblavý.

K návrhu zákona, ktorý má od januára 2013 spojiť Študentský pôžičkový fond (ŠPF) a Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov (PFZP) do Fondu na podporu vzdelávania, podal Beblavý niekoľko pripomienok.

Beblavý sa bojí šafárenia

Poslancovi sa nepáči ministrov návrh, aby riaditeľa fondu mohla odvolať len štvorpätinová väčšina Rady fondu.

"Keby to tak platilo aj dnes, tak predchádzajúci riaditeľ Zburín šafári naďalej, keďže ním ´kúpení´ členovia nominovaní študentskou radou vysokých škôl boli proti odvolaniu napriek viacnásobnému porušeniu zákona," konštatuje Beblavý.

V tejto súvislosti navrhuje opozičný poslanec i zavedenie výberového konania pri vymenúvaní riaditeľa fondu, aby sa ním mohli stať tí najkvalitnejší uchádzači. Túto prax začali v oboch fondoch uplatňovať v rokoch 2011 až 2012, preto by sa nemala zrušiť.

Aby sa zamedzilo rizikovým investíciám ohrozujúcim cieľ fondu, prostriedky fondu by sa podľa Beblavého mali viesť len na účtoch v Štátnej pokladnici. Čaplovičov návrh umožňuje fondu podnikať aj mimo poskytovania pôžičiek.

"Zároveň chceme zachovať a posilniť verejnú kontrolu - správu o stave fondu chceme naďalej vidieť aj v Národnej rade SR, lebo len tak došlo k odhaleniu predchádzajúcich škandálov," hovorí Beblavý. V pripomienkovom konaní preto žiada, aby mohol fond kontrolovať Najvyšší kontrolný úrad, čomu sa doteraz vyhol.

Stopnutie poplatku za predčasné splatenie

V neposlednom rade poslanec navrhuje zakázať poplatok za predčasné splatenie pôžičky. Nazdáva sa, že v prípade tohto fondu nemá taký poplatok žiadny ekonomický zmysel, keďže fond nezískava prostriedky na úver od tretích strán ako banky.

Beblavý tiež žiada pri poskytovaní pôžičiek postaviť študentov zo sociálne slabších pomerov a študentov s výborným prospechom na jednu úroveň. Ministrov návrh podľa neho preferuje sociálne kritérium na úkor prospechu.

Fond na podporu vzdelávania by mal byť neštátnym účelovým fondom, ktorý poskytne pôžičky študentom a pedagógom. Návrh zákona dáva novému fondu možnosť získavať prostriedky aj z iných ako verejných zdrojov, napríklad z podnikania.

Zároveň rozširuje okruh žiadateľov, keďže okrem študentov v prvých dvoch stupňoch vysokoškolského vzdelávania a začínajúcich pedagógov bude možné poskytnúť pôžičku aj doktorandom, vysokoškolským učiteľom a výskumným a umeleckým pracovníkom vysokých škôl.

Nové kritériá zvýhodňujú žiadateľov zo sociálne slabších pomerov, až následne študentov dosahujúcich lepšie výsledky. Rovnako pri výbere uprednostnia denných študentov pred externými.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…