Allen Wilson dostal pred 160 rokmi patent na zdokonalený šijací stroj
TASR
TASR

Allen Wilson dostal pred 160 rokmi patent na zdokonalený šijací stroj

Odevy sa v domácnostiach do vynálezu šijacieho stroja šili ručne a niektoré zachované kúsky sú skutočnými umeleckými dielami.

Allen Wilson Foto: Wikipédia

Bratislava 19. decembra (TASR) – Allen Wilson z amerického Connecticutu dostal pred 160 rokmi 19. decembra 1854 patent na zdokonalený šijací stroj. Vyriešil ním posun látky pri šití. Prevratný mechanizmus – podávač sa používa doteraz.

Odevy sa v domácnostiach do vynálezu šijacieho stroja šili ručne a niektoré zachované kúsky sú skutočnými umeleckými dielami. Bola to však zdĺhavá práca a to asi podnietilo šikovných a technicky zdatných ľudí, aby niečo vymysleli.

Prvé patenty na šijacie stroje pochádzajú z Anglicka z roku 1755, v Rakúsku sa datujú do roku 1819 a v USA boli prvé patenty na tieto stroje udelené v roku 1826. Vo Francúzsku ich patentovali v roku 1830. Tieto stroje boli však určené do manufaktúr.

Za priekopníkov v oblasti šijacích strojov pre domácnosti sa pokladajú Američania Elias Howe a Isaac Singer. Spolu s ostatnými sa zaslúžili o rôzne dôležité náležitosti šijacieho stroja ako sú člnky, cievky, pätky, ihly s uškom v spodnej ostrej časti, konštrukcia rôznych stehov, ručný ale aj nožný pohon, prítlačné zariadenia a pod.

Bol to ale Allen Wilson, ktorý dostal epochálny nápad ako zabezpečiť posun látky pri šití. Vymyslel zariadenie skryté v útrobách stroja pod stehovou doskou, ktoré pracovalo v niekoľkých krokoch: kovové zúbky tkaninu nadvihli, posunuli, skryli sa, vrátili sa späť a vynoriac sa opäť látku posunuli. Patent z 19. decembra 1854 čiastočne modifikovaný sa používa dodnes pri šití, len pri niektorých operáciách, ako napríklad vyšívanie alebo plátanie, sa tajomné zúbky podávača musia skryť.

Medzi jednotlivými konštruktérmi existoval otvorený boj – súdili sa vzájomne o patenty, až kým v roku 1856 vytvorením spolku Sewing Machine Combination (zo štyroch spoločností - Singer, Howe, Wheeler a Wilson, Grover a Baker) nedospeli k spoločnej politike – podelili sa o zisky z patentov, keď za každú udelenú licenciu inkasovali 15 dolárov za každý šijací stroj. To trvalo až do exspirácie posledného patentu v roku 1877.

Wilson pri svojich strojoch používal aj iný zlepšovák – priehľadné sklenené pätky. Je jasné, že krehké súčiastky vtedy nenašli uplatnenie. V súčasnosti sa dajú obstarať aj priehľadné pätky z umelej hmoty, na kovové však krajčíri a krajčírky nedajú dopustiť.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…