Sir Winton získal najvyššie vyznamenanie československých rotariánov
TASR
TASR

Sir Winton získal najvyššie vyznamenanie československých rotariánov

Významná osobnosť s mimoriadnymi zásluhami na osudoch ľudí počas druhej svetovej vojny v Československu si prevzala Cenu Tomáša Baťu.

Sir Nicholas Winton Foto: TASR/AP
Poprad/Veľká Británia 19. decembra (TASR) - Sir Nicholas Winton, významná osobnosť, ktorá zasiahla do osudov ľudí počas druhej svetovej vojny na území vtedajšieho Československa, prevzal osobne najvyššie vyznamenanie československých rotariánov, Cenu Tomáša Baťu. Slávnostná ceremónia prebehla tento týždeň na radnici v anglickom Maidenheade v grófstve Berkshire, kde Winton trvale žije. Vybrala sa za ním československá delegácia vedená prezidentom Rotary clubu Olomouc–City Janom Krejčím.

„Týmto vyznamenaním Dištrikt Českej a Slovenskej republiky veľmi vysoko ocenil všetko to, čo Sir Nicolas Winton vo svojom živote urobil pre záchranu detí a skláňa sa pred jeho konaním,“ komentuje ocenenie súčasná československá distriktná guvernérka Jozefa Poláková.

Sir Winton je s dobročinnou a humanitárnou organizáciou Rotary International dlhodobo spojený. Pôsobil ako prezident klubu vo svojom domovskom Maidenheade a bol dokonca uvedený do Mierovej siene slávy Rotary. Cena Tomáša Baťu je najvyšším vyznamenaním v československom dištrikte Rotary. Je udeľovaná ako rotariánom, tak aj nerotariánom za najušľachtilejšie činy pre ľudskú spoločnosť a za vysoko etické a humánne skutky. Ocenenie pre Sira N. Wintona schválili na distriktnej konferencii Rotary Českej a Slovenskej republiky tento rok v máji.

„Sira Nicholasa Wintona si veľmi vážim od doby, keď som sa dozvedel o jeho činoch. Tým ako skromne a pokorne žil a o svojich činoch nehovoril, je vzorom pre celú spoločnosť. Som veľmi rád, že sa podarilo, v spolupráci s ďalšími kolegami z Rotary i bývalými guvernérmi nášho dištriktu Irenou Brichtou a Romanom Gronským, dohodnúť osobné odovzdanie Ceny Tomáša Baťu,“ konštatoval Jan Krejčí, ktorý v súčasnosti vedie Rotary club Olomouc–City.

Sir Nicholas George Winton je britský maklér a humanitárny pracovník, ktorý v roku 1939 zachránil 669 prevažne židovských detí z okupovaného územia Československa pred transportom do koncentračných táborov tým, že im zaistil odjazd vlakom do Spojeného kráľovstva. Je držiteľom viacerých ocenení, prezident ČR Václav Havel ho napr. vyznamenal radom T. G. Masaryka v roku 1998, anglickou kráľovnou bol v roku 2002 povýšený do šľachtického stavu a bol trikrát nominovaný na Nobelovu cenu mieru.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…