Svet sa rozlúčil s astronautom Neilom Armstrongom
SITA
SITA

Svet sa rozlúčil s astronautom Neilom Armstrongom

Pamiatku prvého človeka na Mesiaci si uctili v katedrále vo Washingtone. Pohreb slávneho astronauta sa bude konať v piatok.

BRATISLAVA 13. septembra - V Cathedral Church of Saint Peter and Saint Paul vo Washingtone sa dnes uskutočnila posledná rozlúčka s americkým astronautom a prvým človekom na Mesiaci Neilom Armstrongom, ktorý skonal 25. augusta vo veku 82 rokov.

"Zosobňoval všetko, čo je na Amerike dobré a úžasné. Neil, kdekoľvek si, znova si nám ukázal cestu k hviezdam," uviedol na smútočnom obrade ďalší bývalý astronaut Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ posledným človek na Mesiaci.

Okrem neho predniesli prejav aj šéf amerického Úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Charles Bolden a bývalý minister financií John W. Snow.

Na rozlúčke sa zúčastnili členovia Armstrongovej rodiny, mnohí politici, súčasní aj bývalí astronauti a ďalší predstavitelia NASA. Počas rozlúčky vystúpila kanadská speváčka Diana Krall, ktorá zaspievala skladbu Fly Me To The Moon. Priamy prenos z rozlúčky vysielala NASA na svojej webstránke. Armstrongov pohreb sa uskutoční v piatok, pričom slávneho astronauta pochovajú do mora.

Neil Alden Armstrong sa narodil 5. augusta 1930 v meste Wapakoneta v Ohiu. Už od malička ho fascinovali lietadlá a ako tínedžer pracoval na neďalekom letisku. Ako 15-ročný absolvoval kurzy lietania a na 16. narodeniny získal licenciu pre pilotov. Ako pilot amerického letectva absolvoval počas kórejskej vojny 78 leteckých misií.

Muž na mesiaci

Študoval letecké inžinierstvo na Purdue University v Indiane a neskôr získal magisterský titul z vesmírneho inžinierstva na University of Southern California. V roku 1955 sa stal testovacím pilotom na Edwardsovej leteckej základni v Kalifornii, kde vyskúšal viac ako 50 rôznych typov lietadiel.

O sedem rokov neskôr ho predstavitelia NASA vybrali do tréningového programu pre astronautov v texaskom Houstone.

Slávnym sa stal 20. júla 1969, keď pred očami stoviek miliónov televíznych divákov a diváčok na celom svete vykročil na povrch Mesiaca. Týmto krokom, ktorý vytvoril prvú ľudskú stopu na mimozemskom vesmírnom telese, si zabezpečil postavenie hrdinu.

"Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo," boli jeho prvé slová po tom, ako vykročil na mesačný povrch. Veta sa navždy zapísala do histórie a na Zemi snáď nie je človek, ktorý by ju nepoznal. Zrnitý čierno-biely prenos vtedy podľa odhadov sledovalo asi 500 miliónov ľudí na celom svete. Spolu s Buzzom Aldrinom strávil skúmaním mesačného povrchu asi dve a pol hodiny.

Malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo

Napriek neforemným vesmírnym skafandrom sa Armstrong a Aldrin pomaly pohybovali po Mesiaci a vyskúšali si jeho gravitáciu, ktorá je asi šesťkrát menšia ako na Zemi. Fotografovali, zbierali vzorky kameňov a pôdy a rozmiestnili vedecké prístroje. Okrem toho na povrch Mesiaca umiestnili americkú vlajku a doštičku s nápisom: "Na tomto mieste ľudia z planéty Zem po prvý raz vstúpili na Mesiac. Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva."

Astronauti sa vrátili na Zem 24. júla. Slávna misia Apolla 11 bola Armstrongovou druhou a poslednou cestou do vesmíru. V septembri 1966 bol spolu s Davidom Scottom členom misie Gemini 8. Po odchode z NASA v roku 1971 Armstrong učil vesmírne inžinierstvo na University of Cincinnati. Napriek celosvetovej sláve sa počas celého zvyšku svojho života vyhýbal svetlám reflektorov. V roku 2010 však verejne kritizoval amerického prezidenta Baracka Obamu za rozhodnutie zrušiť plány NASA na návrat na Mesiac.

Tento krok označil za "zničujúci" pre americký vesmírny program. Začiatkom augusta tohto roku podstúpil srdcový bypass na uvoľnenie koronárnych artérií, avšak 25. augusta podľahol komplikáciám kardiovaskulárneho ochorenia. Informácie pochádzajú z agentúry Reuters, webstránky www.foxnews.com a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…