V mliečnom súboji vyhrávajú ovce, ich mlieko je zdravšie
SITA
SITA

V mliečnom súboji vyhrávajú ovce, ich mlieko je zdravšie

Ovčie mlieko obsahuje viac minerálov aj vitamínov ako kravské mlieko.

BRATISLAVA 17. septembra – Mlieko prináša ľudskému telu množstvo zdravotných benefitov. Rodičia nás učili, že je výborné na kosti, nehovoriac o vitamínoch a mineráloch.

Najčastejšie sa do slovenských domácností dostáva kravské mlieko, no vedeli ste o tom, že to ovčie je podstatne zdravšie? Obsahuje totiž niekoľkonásobne viac vitamínov a minerálov ako kravské mlieko a navyše je vhodné aj pre ľudí s intoleranciou na laktózu.

Vitamíny

Vysoký obsah vitamínov A, D a E je v ovčom mlieku navyše doplnený vitamínmi skupiny B. Oproti kravskému mlieku sa v ňom nachádza trojnásobne vyššie množstvo vitamínu B12, v prípade vitamínu B1 je to dokonca päťnásobok. O tom, prečo sú vitamíny z B komplexu pre nás tak dôležité, sa viac dočítate tu.

Minerály

V ovčom mlieku sa nachádza hlavne veľa vápnika a zinku. Vápnik je dôležitou súčasťou boja proti osteoporóze a zároveň je veľmi dôležitý aj pre deti, ktorým pomáha zlepšovať hustotu kostí. Obsah zinku, ktorý je najdôležitejší pre zdravú pokožku, môže byť v porovnaní s kravským až štvornásobne vyšší.

Bielkoviny

Vďaka srvátkovým bielkovinám je ovčie mlieko ľahšie stráviteľné. Počas spracovania sa vlastne presunú do srvátky, ktorá je vedľajším produktom pri spracovaní mlieka. „Bielkoviny ovčieho mlieka obsahujú kompletné spektrum aminokyselín vrátane esenciálnych, ktoré sú nevyhnutné pre rast, obnovu a regeneráciu telesných štruktúr. Sú ľahko stráviteľné a využiteľné,“ povedala odborníčka na zdravú výživu Alžbeta Béderová.

Tuky

Ovčie mlieko obsahuje skoro dvakrát toľko tuku ako kravské mlieko. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to nevýhoda, no tu je schovaná sila ovčieho mlieka. Keďže obsahuje vitamíny rozpustné v tukoch, bez nich by naše telo nemohlo z mlieka čerpať toľko prospešných látok.

Laktóza

Intolerancia na laktózu je pomerne známa a rozšírená. „Týmito problémami trpí na Slovensku až 14 percent populácie. Z dôvodu deficitu enzýmu laktázy sa mliečny cukor laktóza štiepi až v hrubom čreve a spôsobuje kŕče, nafukovanie a hnačky. Pretože procesom spracovania na mliečne výrobky - jogurty, syry - je laktóza rozložená, môžu si aj ľudia s týmto ochorením pochutnať na mliečnych výrobkoch vyrobených z ovčieho mlieka,“ uviedla Béderová.

Pre ľudí s intoleranciou na laktózu sú teda ovčie mlieko a výrobky z neho ideálne, keďže nespôsobujú tráviace problémy, ako väčšina výrobkov z kravského mlieka.

Cholesterol

Tuky v ovčom mlieku obsahujú viac mastných kyselín, ktoré netvoria takzvaný zlý cholesterol. Ovčie mlieko plní teda navyše aj úlohu dôležitého prirodzeného zdroja mastných kyselín. Jeho dlhodobá konzumácia má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v organizme človeka.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…