Nenápadný a silný bojovník proti rakovine - karfiol
SITA
SITA

Nenápadný a silný bojovník proti rakovine - karfiol

Okrem zaujímavých informácií o karfiole vám prinášame aj skvelý recept, ktorým si môžete obohatiť váš jedálniček.

BRATISLAVA 19. septembra – Dlhý čas panoval názor, že najzdravšie potraviny sú tie pestrofarebné – zelené ako špenát, modré ako čučoriedky či červené ako paprika. Americký odborník na zdravú výživu Jonny Bowden s týmto názorom súhlasí, no aj podľa neho existuje pár výnimiek, medzi ktorými nechýbajú huby alebo karfiol.

Karfiol je z čeľade kapustovitých, a preto obsahuje mnoho látok, napríklad indoly, ktoré právom dali tejto skupine zaslúženú povesť silného bojovníka proti rakovine.

Spolu s indolmi obsahuje karfiol aj sulforafán. Ide o rozkladaný produkt látok nachádzajúcich sa v karfiole, ktoré sa volajú glukozinoláty. Sulforafán je silným antioxidantom a stimulátorom prirodzených detoxikačných enzýmov v tele. Šálka karfiolu tiež obsahuje 3 gramy vlákniny, 50 miligramov vitamínu C a 176 miligramov draslíka.

Ako môže karfiol pôsobiť proti rakovine?

Niekoľko minút po skonzumovaní karfiolu sa sulforán dostáva do krvného obehu a posilňuje antioxidačný obranný systém organizmu. Len čo sa dostane k bunkám, aktivuje detoxikačné fáza-2 enzýmy v pečeni, ktoré potom zneškodňujú rakovinové molekuly a pomáhajú ich vylúčiť z buniek.

Sulforafán je spolu s ďalšími izotiokyanátmi a indolmi považovaný za látku zodpovednú za znižovanie rizika vzniku rakoviny., čo je spojené s konzumovaním kapustovej zeleniny, ako je kel, karfiol, kapusta, a samozrejme, brokolica a brokolicové výhonky.

Pozor na puríny

Spolu so všetkým, čo karfiol obsahuje, sa v ňom nachádzajú aj puríny, podobne ako aj v ďalších zdravých potravinách, napríklad v špenáte či sardinkách. Zvyčajne to nepredstavuje nijaký problém, puríny sa totiž v tele rozložia na kyselinu močovú, a tak sa ich ľahko močom zbavíme.

U niektorých ľudí však tento mechanizmus nefunguje celkom správne, kyselina močová sa v ich tele hromadí a spôsobuje ustavične sa vracajúce obdobia bolesti. Niektorí ľudia preto musia puríny v strave obmedzovať. Hoci karfiol ich neobsahuje až tak veľa ako niektoré iné potraviny, je ich v ňom dosť na to, aby o tom boli pacienti informovaní.

Falošná zemiaková kaša

Karfiolová kaša s jemnou arómou je zaujímavým spestrením jedálneho lístka a používa sa ako zdravá alternatíva k zemiakovej kaši. Je vhodná ako príloha k akémukoľvek mäsu, ale možno ju podávať aj samostatne ako ľahkú večeru.

Potrebujeme:

1 veľký karfiol

5 - 6 strúčikov cesnaku

1/3 šálky čerstvých byliniek (výborne sa hodia pažítka a bazalka)

olivový olej

soľ a štipka čierneho korenia

Postup:

Ružičky karfiolu dusíme na pare približne 10 minút do polomäkka. Pridáme cesnak v závislosti od toho, akú výraznú chuť pokrmu chceme dosiahnuť.

Môžeme ho pridať v celku alebo pretlačený, už počas dusenia karfiolu alebo po ňom. Taktiež odporúčame vopred cesnak ugrilovať na suchej panvici, až pokiaľ nezačne šupka získavať čiernu farbu. Karfiolovo – cesnakovú zmes pretlačíme vidličkou. Prilejeme trochu olivového oleja, osolíme a premiešame s na drobno nasekanými bylinkami. Kaša skombinovaná s feta syrom a lyžicou kyslej smotany dodá jedlu nový rozmer.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Zdroj: publikácia 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden), www.carthagegarden.com

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…