Steve Jobs: Jediný spôsob, ako byť spokojný, je robiť skvelé veci
TASR
TASR

Steve Jobs: Jediný spôsob, ako byť spokojný, je robiť skvelé veci

Dnes by sa bol vizionár dožil okrúhleho jubilea - šesťdesiatich rokov.

Na archívnej snímke šéf americkej technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs 5. septembra 2007 v San Franciscu predstavuje iPod Nano. Foto: TASR/AP

San Francisco/Bratislava 24. februára (TASR) – Americký počítačový expert, spoluzakladateľ spoločnosti Apple Inc. a jedna z vedúcich osobností svetového počítačového priemyslu Steven Paul Jobs by sa v utorok 24. februára dožil 60 rokov.

"Vaša práca vyplní veľkú časť vášho života a jediný spôsob, ako byť naozaj spokojný, je robiť veci, ktoré považujete za skutočne skvelé. A jediným spôsobom ako vykonávať skvelú prácu je milovať to, čo robíte", sú slová svetoznámeho technologického génia, ktorý sa stal ikonou 21. storočia. Steve Jobs vdýchol dušu dnes už kultovým produktom ako sú iPod, iMac, iPhone či iPad. Prostredníctvom technológií chcel zjednotiť svet.

Steven Paul Jobs sa narodil 24. februára 1955 v americkom San Franciscu. Týždeň po narodení sa dostal do adoptívnej rodiny, jeho rodičmi sa stali Paul a Clara Jobsovci. Odmalička ho fascinovala technika, najmä počítače, a údajne si bol plne vedomý svojej nadpriemernej inteligencie. Na strednej škole absolvoval kurz spoločnosti Hawlett Packard, kde sa zoznámil s nemenej nadaným Stevom Wozniakom. Neskôr spolu pravidelne navštevovali stretnutia počítačových nadšencov. Jobs sa zamestnal ako technik vo firme Atari, kde pracoval na tvorbe

počítačových hier.

Podobu počítačového sveta začala dvojica Jobs-Wozniak meniť v roku 1976, keď v garáži rodičov zostrojili počítač Apple I a založili spoločnosť Apple Computer. Na zostrojenie prvého prototypu získali peniaze predajom Jobsovho Volkswagenu a Wozniakovej vedeckej kalkulačky. Neskoršia vylepšená verzia počítača Apple II už išla na dračku a spoločnosť s jabĺčkom v logu začali počítačoví odborníci z celého sveta brať vážne. V roku 1983 predstavil Apple počítač Lisa, ktorý bol ako prvý vybavený myškou. Veľkým triumfom spoločnosti bol Macintosh, počítač predurčený k tomu, aby sa vďaka jednoduchému užívateľskému rozhraniu bleskovo stal masovou záležitosťou.

Spoluzakladateľ americkej technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs predstavil v roku 1977 prvý mikropočítač Apple II. vyrobený spoločnosťou Apple. Foto: TASR/AP

Vnútorný boj o moc vo firme prinútil Steva Jobsa v roku 1986 opustiť Apple Computer. Následne založil novú spoločnosť NeXT Computer, ktorú o 10 rokov neskôr (1996) Apple odkúpil a Jobs sa tak vrátil na jeho čelo. Medzitým však toho stihol oveľa viac. Kúpil majoritný podiel v spoločnosti The Graphics Group, ktorú neskôr premenoval na Pixar, dobre známy všetkým milovníkom animovaných filmov. Pod vedením počítačového mága na poste generálneho riaditeľa Apple následne zaznamenával jeden mimoriadny úspech za druhým.

Na archívnej snímke z 4. apríla 1991 Steve Jobs Foto: TASR/AP

V roku 2001 to bol revolučný prenosný hudobný prehrávač iPod, nasledoval digitálny hudobný softvér iTunes a v roku 2007 Apple predstavil svetu iPhone, jeden z najžiadanejších dotykových mobilných telefónov v histórii. V roku 2010 sa do "irodinky" pridal tablet iPad.

V auguste 2004 sa Steve Jobs podrobil operačnému zákroku, v rámci ktorého mu z podžalúdkovej žľazy odstránili rakovinový nádor. V roku 2008 sa vytratil z očí verejnosti a v auguste 2011 rezignoval na svoju funkciu hlavného výkonného riaditeľa spoločnosti Apple Computer.

Na archívnej snímke z roku 1993 je spoluzakladateľ americkej technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs. Foto: TASR/AP

V roku 2004 si technologický génius objednal u slávneho životopisca Waltera Isaacsona svoju biografiu. Kniha nakoniec vyšla až mesiac po jeho smrti. Steve Jobs zomrel 5. októbra 2011 v kalifornskom Palo Alto vo veku 56 rokov. Kniha nesúca jeho meno sa okamžite stala jedným z najpredávanejších titulov na svete. Ponúka stovky pohľadov na túto kontroverznú osobnosť a aj výpovede samotného Jobsa.

Ľudia píšu kondolenčné odkazy pred obchodom Apple 7. októbra 2011 vo filipínskej Manile. Spoluzakladateľ americkej technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs skonal 5. októbra 2011 vo veku 56 rokov. Foto: TASR/AP

"Jeho genialita, vášeň a energia boli zdrojom nespočetných inovácií, ktoré obohatili a zdokonalili životy ľudí. Svet je vďaka Stevovi nezmerateľne lepším," uviedla vo vyhlásení spoločnosť Apple po Jobsovej smrti. Život tohto vizionára mapuje i film s názvom Jobs (2013) opierajúci sa o spomienky Jobsových priateľov a spolupracovníkov, vrátane spoluzakladateľa Apple Steva Wozniaka. Životopisná dráma v hlavnej úlohe s americkým hercom Ashtonom Kutcherom prináša jedinečný pohľad do Jobsovho života, detailný popis jeho osoby a vývoj jeho hviezdnej kariéry.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…