Erik Rothenstein v stredu pokrstí Bláznov z Chelmu
SITA
SITA

Erik Rothenstein v stredu pokrstí Bláznov z Chelmu

Nahrávku uvedie do života skladateľ a gitarista Matúš Jakabčic spolu so spisovateľom a prekladateľom anglickej literatúry Jánom Vilikovským.

BRATISLAVA 23. septembra - Saxofonista a skladateľ Erik Rothenstein vydá v stredu 26. septembra nový album Blázni z Chelmu, ktorý sa na trh dostane prostredníctvom slovenského vydavateľstva Real Music House.

V ten istý deň ho pokrstí na koncerte v bratislavskom klube Hlava 22. Nahrávku uvedie do života skladateľ a gitarista Matúš Jakabčic spolu so spisovateľom a prekladateľom anglickej literatúry Jánom Vilikovským.

Kapelu unikátneho projektu tvorí okrem lídra Erika Rothensteina rytmická sekcia v zložení: Ľuboš Šrámek (klavír), Štefan Bartuš (kontrabas) a na Slovensku už medzičasom etablovaný srbský bubeník Dušan Novakov.

Dychová sekcia v zaujímavej kombinácii trúbky Martina Ďurdinu a dvoch ”hlbokých” nástrojov bass trombónu Michala Motýľa a barytón saxofónu Erika Rothensteina interpretuje zaranžované melodické línie a témy v kombinácii s väčšími voľnými improvizovanými plochami. Hosťom ansámblu je speváčka Mirka Záhumenská.

Ústrednou témou albumu, ktorý spája svet džezu a world music, je literárna predloha spisovateľa Isaaca Bashevisa Singera The Fools of Chelm (and their History), v preklade Hlupáci z Chelmu (a ich história). Autor v nej pútavým spôsobom opisuje dejiny chudobného mesta Chelm.

Singer svojou jazykovou hravosťou a používaním inteligentného humoru zanecháva posolstvo rozlišovania ľudskej hlúposti a obmedzenosti, ktorá sa rodí v hlavách vodcov.

Autor v diele prináša absurdné a smiešne príbehy, no kdesi v pozadí zároveň zdvíha varovný prst a upozorňuje na hroziace nebezpečenstvo politických lídrov, ktorí sa často správajú ako Hlupáci z Chelmu.

Album Blázni z Chelmu sa prostredníctvom prepracovaných hudobných aranžmánov a výkonov etablovaných džezmanov snaží odovzdať odkaz nadčasovej literárnej predlohy.

Prvky klezmerovej hudby, džezovej harmónie, sólovej i kolektívnej improvizácie doplnenej o autorské texty Zuzany Očenášovej Vasičákovej spojil Erik Rothenstein do jedinečného celku, ktorý nemá na slovenskej hudobnej pôde konkurenciu. Producentsky sa pod nadžánrovú nahrávku talentovaného slovenského skladateľa podpísali hudobníci Robert Pospiš a Martin Sillay.

Agentúru SITA informoval Róbert Pospiš z vydavateľstva Real Music House.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…