Dánska kráľovná Margaréta II. jubiluje, má 75 rokov
TASR
TASR

Dánska kráľovná Margaréta II. jubiluje, má 75 rokov

Kráľovná Margaréta II., vlastným menom Margrethe Alexandrine Thórhildur Ingrid, sa narodila 16. apríla 1940 na zámku Amalienborg v Kodani.

Na snímke vpravo holandský kráľ Viliam Alexander, vľavo dánska kráľovná Margaréta II. pózujú fotografom na zámku Fredensborg v rámci trojdňovej návštevy holandského kráľovského páru v Dánsku 17. marca 2015. Foto: TASR/AP

Kodaň/Bratislava 16. apríla (TASR) - Kráľovná Margaréta II. sa po nástupe na trón 14. januára 1972 stala prvou panovníčkou Dánskeho kráľovstva po takmer 600 rokoch a len druhou ženou na dánskom tróne. Vo štvrtok 16. apríla sa dožíva životného jubilea 75 rokov.

Kráľovná Margaréta II., ktorej v rodine hovoria familiárne Daisy, je hlavou najstaršej európskej monarchie s koreňmi siahajúcimi až k vikingským kráľom v 10. storočí. Trónu sa ujala po smrti svojho otca kráľa Frederika XI., ktorý vládol v Dánsku 25 rokov. Mala vtedy 31 rokov.

Dánska kráľovná ako hlava štátu musí podpisovať množstvo dokumentov, najmä menovania do funkcií na ministerstvách a v ústrednej štátnej správe, ako aj všetky zákony prijaté parlamentom. Tie nevstúpia do platnosti, pokiaľ ich nepodpíše. Nezapája sa však do každodenného politického života krajiny.

Kráľovná Margaréta II., vlastným menom Margrethe Alexandrine Thórhildur Ingrid, sa narodila 16. apríla 1940 na zámku Amalienborg v Kodani. Prišla na svet v rodine dánskeho korunného princa Frederika IX. a princeznej Ingrid. Nemala veľké šance zasadnúť na trón, pretože zákon z roku 1850 predurčoval vládnuť iba mužským potomkom. Popularita rodičov a ich dcéry však priniesla zmenu ústavy. Na základe jej novelizácie z 27. marca 1953 sa mohla dcéra panovníckeho páru stať kráľovnou v tom prípade, ak by jej rodičia nemali mužských potomkov.

Jej manželom sa 10. júna 1967 stal francúzsky diplomat Henri Marie Jean André, gróf de Laborde de Monpezat (1934), ktorý svadbou získal titul princ Henrik. Spolu majú dvoch synov - korunného princa Frederika Andrého Henrika Christiana (1968) a princa Joachima Holgera Waldemara Christiana (1969).

Budúca kráľovná po maturite študovala filozofiu na univerzite v Kodani, pokračovala archeológiou na univerzite v britskom Cambridgei, politológii sa venovala na univerzite v dánskom Aarhuse a potom študovala na francúzskej Sorbonne v Paríži. V roku 1965 skončila ekonomickú školu v Londýne vo Veľkej Británii. V rokoch 1958-1970 absolvovala vojenský výcvik a dobrovoľnú službu v ženskom leteckom zbore, pričom dosiahla hodnosť generálplukovníka. Ako hlava štátu je hlavnou veliteľkou dánskych ozbrojených síl.

Patrí k najpopulárnejším osobnostiam krajiny. Dáni ju poznajú aj ako umelkyňu, tvorí pod pseudonym Ingahild Grathmer. Ilustrovala napríklad knihu Pán prsteňov od Johna Ronalda Reuela Tolkiena, mnohé rozprávky od Hansa Christiana Andersena a veľa ďalších kníh. Veľmi aktívne sa venuje aj maľovaniu, umeleckým remeslám, výšivke, tvorbe známok a cirkevných textílií, scénografii, prekladom poézie a prózy. V 80. rokoch 20. storočia preložila knihu francúzskej feministky Simone de Beauvoirovej Tout les homes sont mortels (Všetci ľudia sú smrteľní).

Kráľovná Margaréta II. je tiež panovníčkou v Grónsku, najväčšom ostrove sveta, ktorý je rovnoprávnou súčasťou Dánska. Od roku 1953 má dánsky panovník zákonodarnú moc a je hlavou štátu aj na Faerských ostrovoch, ktoré majú vlastnú vnútornú samosprávu. Dánskeho monarchu v oboch oblastiach zastupuje vysoký komisár.

V januári 2012 otvorili v Kodani výstavu 130 výtvarných prác kráľovnej Margaréty II. Panovníčka sa na tlačovej konferencii pred slávnostným otvorením expozície priznala, že ešte nikdy nebola v takom napätí. Súčasne požiadala výtvarných kritikov, aby boli k jej umeleckým aktivitám podľa možností zhovievaví. Reagovala tak na zdvorilé, ale jasné náznaky kritikov z minulosti, v zmysle ktorých je síce nadšenou, ale predsa len amatérskou umelkyňou.

V decembri 2012 pri príležitosti 40. výročia nástupu na trón sa panovníčka vyjadrila, že monarchie v Európe majú šancu prežiť aj súčasnú dobu, pričom za ich prednosť v modernom a rýchlom svete označila stabilitu a nadväznosť generácií. Zároveň povedala, že je presvedčená o tom, že dánsky korunný princ Frederik je dobre pripravený pokračovať v jej práci.

Po viac ako storočí vznikol v novembri 2013 v Kodani prvý spoločný portrét dánskej kráľovskej rodiny - dielo maliara Thomasa Klugeho. Na obraze je popri kráľovnej Margaréte II. a jej manželovi, princovi Henrikovi, aj dvojica ich synov s manželkami a celkovo osem vnúčat panovníckeho páru. Ide o prvý skupinový portrét členov kráľovskej rodiny od diela maliara a sochára Lauritsa Tuxena (1853-1927) z 80. rokov 19. storočia, na ktorom je dánsky kráľ Kristián IX. (1818-1906), známy pod prezývkou Svokor Európy, so svojimi blízkymi.

Dánska kráľovná Margaréta II. s manželom princom Henrikom oficiálne navštívili Slovenskú republiku (SR) v dňoch 13. až 15. októbra 1994.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…