Art Film Fest otvorí exkluzívne film Woodyho Allena
SITA
SITA

Art Film Fest otvorí exkluzívne film Woodyho Allena

Návštevníci 20. ročníka slovenského podujatia si budú môcť v exkluzívnej predpremiére pozrieť aj snímku Za kopcami rumunského režiséra Cristiana Mungia ale aj Lásku Michaela Hanekeho.

BRATISLAVA 6. júna - Na 20. ročníku Art Film Festu, ktorý sa bude konať od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne, uvedú snímku Láska (2012) režiséra Michaela Hanekeho.

Tento film triumfoval na 65. ročníku Medzinárodného filmového festivalu (MFF) v Cannes, kde získal najprestížnejšie ocenenie - Zlatú palmu. Pre 70-ročného režiséra je to už druhá Zlatá palma, prvú dostal za drámu Biela stuha (2009).

Láska rozpráva príbeh o osemdesiatnikoch Georgesovi a Anne - kultivovanom páre učiteľov hudby na dôchodku. Anne však jedného dňa dostane porážku a život dvoch starých ľudí, oddaných manželov, prechádza krutou emočnou skúškou. Rakúšanovi Hanekemu sa podarilo pre tento projekt získať 81-ročného Jean-Louisa Trintignanta, ktorý je už niekoľko rokov na dôchodku. Anne stvárnila herečka Emmanuelle Riva.

Slovenskí diváci si na Art Film Feste budú môcť v exkluzívnej predpremiére pozrieť aj snímku Za kopcami (2012) rumunského režiséra Cristiana Mungia, ktorého film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni (2007) získal v roku 2007 Zlatú palmu v Cannes. Tentoraz si z Francúzska odniesol cenu za najlepší scenár a herečky Cristina Flutur a Cosmina Stratan v Cannes nenašli premožiteľky v kategórii Najlepšia herečka.

Diváci uvidia aj film Cosmopolis

Režisér, ktorý v roku 2008 predsedal porote na Art Film Feste, vo svojej novinke zobrazil príbeh Aliny, ktorá sa vracia z Nemecka. Po rokoch sa znova stretáva s Voichitou, jediným človekom, ktorého kedy milovala, a ktorý miloval aj ju. Voichita sa však medzičasom zblížila s Bohom.

"Ja tento film považujem v prvom rade za film o láske a slobodnej vôli. Láska dokáže neuveriteľne zrelativizovať koncepciu dobra a zla. Väčšinu veľkých chýb sme na tomto svete spáchali v mene viery a s neotrasiteľným presvedčením, že konáme dobro,“ povedal 44-ročný Mungiu.

Festivaloví diváci si budú môcť vychutnať i novinku kanadského režiséra Davida Cronenberga s názvom Cosmopolis (2012), uvedenú v Cannes taktiež v hlavnej súťaži. Hrdinom príbehu z neďalekej budúcnosti je Eric Packer, mladý multimilionár, ktorý sníva o živote vo vyspelejšej spoločnosti, než je tá naša. Sleduje, ako sa pomaly nad jeho finančným impériom na Wall Street sťahujú mračná. Ako jeho 24-hodinová odysea naprieč mestom v luxusnej limuzíne pokračuje, paranoja vzrastá a mladíkovi sa pred očami odhaľuje desivé tajomstvo.

Na Artfilme predstavia nezvyčajné pohľady na Havanu

Pozoruhodnou snímkou je dielo Divosi (2012) argentínskeho režiséra Alejandra Fadela. Pred zrakmi divákov sa odohrá násilný útek piatich tínedžerov z nápravnej školy a ich cesta za slobodou. Musia podniknúť cestu v nehostinnej pustatine, ktorá sa postupne mení na mystickú báj o odvahe a milosrdenstve. Film získal na MFF v Cannes ocenenie v sekcii Týždne kritiky, na Art Film Feste bude súťažiť o Modrého anjela.

Sedem režisérov a sedem nezvyčajných pohľadov na kubánsku metropolu ponúkne španielsko-francúzska snímka 7 dní v Havane (2012), ktorá predstavuje defilé známych mien ako napríklad Benicio Del Toro, Pablo Trapero, Gaspar Noé, Julio Medem alebo Laurent Cantet. Prinášajú obrázok Havany v roku 2011 - súčasný portrét mesta plného života a nádejí do budúcnosti, ktorý pozostáva zo siedmich kapitol. Každý režisér dokázal prostredníctvom vlastnej vnímavosti, filmového štýlu, a vďaka svojmu pôvodu zachytiť energiu a vitalitu, ktoré zabezpečujú tomuto mestu punc jedinečnosti.

Svojskú mystiku prinesie do festivalových kín film Holy Motors (2012) Leosa Caraxa. Hrdinom existenciálnej a nadčasovej snímky je tajomný pán Oscar, ktorý od úsvitu do súmraku absolvuje nezvyčajnú cestu rôznymi životmi. Je kapitánom priemyslu, vrahom, žobrákom, netvorom, otcom rodiny. Zosobňuje rôzne úlohy, do ktorých sa zanietene vrhá, aby v jednej zomrel a v nasledujúcej prekvapil novým, ešte bizarnejším zovňajškom.

Najkontroverznejším filmom bude snímka Ulricha Seidla

"Tento film je akési science fiction, v ktorej sa ľudia, zvery a stroje potácajú na okraji vyhynutia - sú to posvätné motory, ktoré spája spoločný osud a solidarita, otroci čoraz virtuálnejšieho sveta,“ okomentoval Carax svoje najnovšie dielo.

Jedným z najkontroverznejších filmov, ktorý sa v tomto roku premietal a vyvolal veľmi ostré polemiky v Cannes, bola snímka Raj:Láska (2011) rakúskeho filmára Ulricha Seidla. Veľmi odvážna a nekompromisná téma sexuálnej turistiky nemeckých a rakúskych žien po päťdesiatke na zasľúbených plážach v africkej Keni je prvým filmom z "rajskej“ trilógie o troch ženách, troch dovolenkách a troch príbehoch o túžbe a hľadaní šťastia.

Art Film Fest tento rok rozdelili do 13 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam. Pre návštevníkov 20. ročníka je pripravených 159 filmov, z toho 88 celovečerných a 71 krátkych. V Medzinárodnej súťaži hraných filmov bude o Modrého anjela súperiť 12 filmov, ktoré už majú na konte ocenenie zo známych festivalov Sundance, Locarno či Berlinale.

Zástupca Slovenska nebude súperiť o Modrého anjela

Slovensko v tejto súťaži nebude mať svojho zástupcu. O Modrého anjela pre najlepší krátky film sa bude v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov uchádzať 37 snímok z celého sveta, vrátane diel nominovaných na Oscara. V programe podujatia bude zastúpených dovedna 46 krajín.

Otváracím filmom festivalu bude novinka amerického režiséra Woodyho Allena Do Ríma s láskou (2012). Snímku zatiaľ uviedli len v dejisku príbehu a Art Film Festu sa ju podarilo získať na exkluzívnu projekciu - na festivalové plátna sa dostane po prvý raz od talianskej premiéry.

Sedemdesiatšesťročný režisér pri svojom objavovaní Európy tentoraz zaostril na domácich talianskych obyvateľov i amerických turistov, ktorí sa v Ríme zapletú do romantických avantúr a dobrodružstiev. V koprodukčnom filme si zahrali Jesse Eisenberg, Ellen Page, Penélope Cruz, Alec Baldwin, Roberto Benigni, Judy Davis, Ornella Muti i samotný Woody Allen.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…