Lucii Žitňanskej pripomína justícia plíživú harabinizáciu
SITA
SITA

Lucii Žitňanskej pripomína justícia plíživú harabinizáciu

Exministerka Žitňanská poukázala na fakt, že ani nie sto dní po nástupe vlády sú opätovne bez udania dôvodu odvolaní zo svojich funkcií dvaja predsedovia súdu.

BRATISLAVA 6. júna – Vývoj v rezorte spravodlivosti jeho bývalej šéfke Lucii Žitňanskej (SDKÚ-DS) pripomína plíživú „harabinizáciu“ justície.

„V roku 2006 na jeseň minister Harabin bez udania dôvodu odvolal niekoľkých predsedov súdov – reformných sudcov. A dnes, ani nie sto dní, čo táto vláda nastúpila, tak dvaja z nich, a síce predsedovia Krajského súdu Žilina a Krajského súdu Bratislava – Robert Urban a Darina Kuchtová, sú opätovne odvolaní zo svojich funkcií – pritom nie je známe z akých dôvodov,“ povedala Žitňanská.

Manažérske dôvody, ktoré uvidelo pri odvolaní týchto predsedov súdov ministerstvo spravodlivosti, Žitňanská spochybnila. Hovorí, že teraz tieto súdy fungujú lepšie ako v minulosti.

Ministerka spresnila, prečo je podľa nej "harabinizácia" justície plíživá. „Plíživá preto, lebo nekričí to, možnože sa prejavuje v kultivovanejšej podobe a v peknom obleku a možno je to o to horšie – pretože tento spôsob vzbudzuje dojem, že všetko je v poriadku."

Žitňanská tvrdí, že títo odvolaní predsedovia boli za prvej Ficovej vlády šikanovaní disciplinárnymi konaniami a u predsedu žilinského krajského súdu Urbana toto konanie stále trvá.

Žitňanská nehovorila nič, keď z ministerstva odvolali niektorých úradníkov, ani po odvolaní šéfa Zväzu väzenskej a justičnej stráže. Keď sa však už menia predsedovia súdov, cíti potrebu vyjadriť sa.

Zákonná úprava, ktorá začala platiť za jej ministrovania, umožňuje odvolanie šéfa súdu bez udania dôvodu. Žitňanská si však myslí, že tieto rozhodnutia musia byť legitímne a k tomu patrí udanie dôvodu. Exministerka to tak robievala.

Žitňanská eviduje aj to, že sa zmenilo zloženie výberových komisií. „Už sú vo výberových komisiách prakticky len samotní sudcovia, ktorých si navrhli súdy,“ povedala Žitňanská.

V stredu ide do pripomienkového konania návrh vyhlášky, ktorým sa menia pravidlá výberových konaní – váha ústneho pohovoru sa zvyšuje. Podľa Žitňanskej to zvyšuje subjektívne posudzovanie.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…