Na festival Viva Musica! sme hrdí, tvrdí primátor Bratislavy
SITA
SITA

Na festival Viva Musica! sme hrdí, tvrdí primátor Bratislavy

Ôsmy ročník podujatia Viva Musica! odštartuje 23. júna na Hlavnom námestí koncertným podujatím Tribute to Jaro Filip, na ktoré bude vstup voľný.

BRATISLAVA 6. júna - Prehľad programu 8. ročníka festivalu Viva Musica! v Bratislave:

23.6., 20:00, Hlavné námestie - Tribute to Jaro Filip (vstup voľný)

24.6., 17:00, Nádvorie Starej radnice - Fragile deťom

24.6., 20:00, Stará tržnica - Marián Čekovský a hostia

25.6., 20:00, Stará tržnica - Igudesman & Joo: A Little Nightmare Music

26.6., 20:00, Stará tržnica - Nigel Kennedy Quintet

27.6., 20:00, Stará tržnica - Michael Nyman Band

28.6., 20:00, Stará tržnica - Vladimír Godár: Mater - v podaní Ivy Bittovej a súboru starých nástrojov Solamente naturali

29.6., 20:00, Hlavné námestie - Svätenie jari - v podaní 100-členného orchestra pod vedením slovenského dirigenta Juraja Valčuhu (vstup voľný)

30.6., 20:30, Bratislavský hrad: Operné gala: Sonya Yoncheva & Stefan Pop.História festivalu Viva Musica!

Viva Musica! festival vznikol v roku 2005 s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom vystúpenia klasickej hudby, džezu a world music a to formou príťažlivou pre všetkých - často pod holým nebom, uprostred letného bratislavského Starého mesta a to aj bez nutnosti platiť vstupné. Primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Milan Ftáčnik je hrdý na to, že festival Viva Musica! je súčasťou Bratislavského kultúrneho leta.

"Kvalitnej hudby nikdy nie je dosť a tá k festivalu neodmysliteľne patrí. Želám všetkým príjemný kultúrny zážitok a teším sa na koncerty," povedal na stredajšej tlačovej konferencii.

Úspech podujatia, ktoré sa uskutoční od 23. do 30. júna v Bratislave, predurčuje aj fakt, že v súčasnosti sú už všetky permanentky vypredané.

Organizátori však pripravili špeciálnu sadu permanentiek na vybraných päť koncertov. Bližšie informácie o vstupenkách sa záujemcovia a záujemkyne dozvedia TU.

Na ôsmom ročníku festivalu Viva Musica! sa predstaví kvintet anglického huslistu Nigela Kennedyho či britský skladateľ Michael Nyman so svojou skupinou.

Nigel Kennedy, ktorý v minulosti spolupracoval s poľskými Kroke, hudobníkom Jazom Colemanom, speváčkou Kate Bush či legendárnymi The Who, odohrá koncert 26. júna v Starej tržnici.

Na tom istom mieste vystúpi o deň neskôr Michael Nyman, ktorý má na svojom konte tri nominácie na Zlatý glóbus a to za hudbu k filmom Piano (1993), Gattaca (1997) a Hranice lásky (1999).

Viva Musica! festival ponúkne aj projekt Mater slovenského skladateľa Vladimíra Godára. V Starej tržnici ho 28. júna predstaví speváčka a huslistka Iva Bittová a svetovo uznávaný súbor starých nástrojov Solamente naturali.

Okrem hudobníkov vystúpia aj herci

Marián Čekovský na tomto mieste zahrá a zaspieva 24. júna, pričom sa k nemu pridá aj niekoľko hostí. Koncert dvojice Igudesman & Joo sa uskutoční 25. júna v Bratislave s projektom A Little Nightmare Music.

Viva Musica! odštartuje už 23. júna na Hlavnom námestí koncertným podujatím Tribute to Jaro Filip, na ktoré bude vstup voľný. Na jednom pódiu sa stretnú najvýraznejšie slovenské herecké a hudobné osobnosti.

Robert Roth, Zuzana Kronerová, Milan Lasica, Peter Lipa, Ján Koleník, Marián Čekovský a Janko Kuric zaspievajú najkrajšie piesne Jara Filipa v sprievode prvotriednych hudobníkov, akými sú Oskar Rózsa, Andrej Šeban (obaja aj v úlohe spevákov), Martin Valihora, Michal Bugala, Martin Wittgruber a Eugen Vizváry.

Podujatie vyvrcholí na hrade

Na koncerte plnom humoru, dojatia a hudobných prekvapení zaznejú dnes už nesmrteľné piesne ako Cigaretka na dva ťahy, Do batôžka, V jedálenskom vozni, Čerešne alebo Sťahovaví vtáci.

Festival bude pokračovať 24. júna na Nádvorí Starej radnice podujatím Fragile deťom.

Na Hlavnom námestí uvedie slovenský dirigent Juraj Valčuha so 100-členným orchestrom v piatok 29. júna jedno z najkontroverznejších diel v dejinách klasickej hudby - Stravinského kultové Svätenie jari.

Podujatie 30. júna uzavrie operné gala v priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu. Vystúpia na ňom dvaja víťazi Domingovej prestížnej súťaže Operalia - bulharská sopranistka Sonya Yoncheva a rumunský tenorista Stefan Pop.

Program koncertu bude zameraný predovšetkým na klasický operný repertoár. Známe aj menej známe operné árie a duetá zaznejú v sprievode Orchestra Viva Musica! pod taktovkou ruského dirigenta Michajla Tatarnikova, hudobného riaditeľa a šéfdirigenta známeho Michajlovského divadla v Petrohrade.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…