Bratislavu čaká zmŕtvychvstanie synagógy a Strateného mesta
SITA
SITA

Bratislavu čaká zmŕtvychvstanie synagógy a Strateného mesta

Turistickú trasu otvoria pri príležitosti uplynutia 250. rokov od narodenia Moše Schreibera, známeho pod rabínskym menom Chatam Sofer.

BRATISLAVA 7. júna – Turistickú trasu Strateného mesta v Bratislave, ktorá má jej návštevníkom aj obyvateľom odhaliť pôvodnú tvár bratislavského Podhradia, by mali otvoriť 21. júna.

Trasa by sa mala začínať pred Bratislavským hradom, pokračovať bude po Zámockej ulici cez Židovskú až na Rybné námestie.

Symbolickú vstupnú a výstupnú bránu bude tvoriť kulisa neologickej synagógy na začiatku Židovskej ulice. Synagógu zbúrali ako jednu z posledných budov Strateného mesta v roku 1969.

Ako na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol predseda Izraelskej obchodnej komory na Slovensku Miloš Žiak, otvoriť turistickú trasu Stratené mesto Bratislava-Pozsony-Pressburg sa rozhodli pri príležitosti uplynutia 250. rokov od narodenia Moše Schreibera, známeho pod rabínskym menom Chatam Sofer.

Kulisa synagógy bude vysoká pätnásť metrov, v jej vnútri si návštevníci budú môcť pozrieť 18-minútový filmový dokument o Stratenom meste. Stáť bude na Židovskej ulici štyri mesiace v roku - od júna do septembra, povolenie má Izraelská obchodná komora na päť rokov.

Ulicami Strateného mesta prejdú návštevníci s pomocou turistického sprievodcu Zbúraná židovská Bratislava s množstvom fotografií, vizualizácií a popisov. Jeho autorka Zuzana Ševčíková o knihe povedala, že nie je o búraní, ale „o živote a o prosperite, o tom, že podhradie nebolo kedysi len perifériou, ale mesto s vlastným intenzívnym životom“.

Projekt doplní o rok aj električka

Cieľom publikácie je podľa autorky podať vecné svedectvo a ukázať aj zabudnutú kapitolu histórie Bratislavy.

Sprievodca opisuje vzhľad centra mesta pred tým, ako zbúrali väčšiu časť Rybného námestia, židovského geta a Zámockej ulice. Vydaný je v šiestich jazykoch - v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine, ruštine a ivrite.

Na budúci rok vypravia v rámci projektu Stratené mesto aj električku, ktorá bude po okruhu jazdiť zo a do zastávky Chatam Sofer.

Jazda bude trvať 22 minút, počas nej si návštevníci budú môcť na obrazovkách vsadených v oknách električky pozrieť, ako vyzerala Bratislava pred zbúraním mnohých budov.

„Turista si sadne do električky a uvidí v oknách to, čo tam vlastne nie je,“ povedal Miloš Žiak. Izraelská obchodná komora sa tiež rozhodla otvoriť informačné miesto s názvom Stratené mesto na Kúpeľnej ulici neďaleko prístavu. Jeho časť bude tvoriť prevádzka rýchleho občerstvenia s kosher stravou a nápojmi.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…