Legendy Omega a Collegium musicum budú opäť na jednom pódiu
SITA
SITA

Legendy Omega a Collegium musicum budú opäť na jednom pódiu

Skupiny Omega a Collegium musicum, ktoré sa na jednom pódiu ocitli už pred 40 rokmi, si spolu zahrajú na Štadióne DAC v Dunajskej Strede.

BRATISLAVA 8. júna - V piatok 29. júna vystúpi na Štadióne DAC v Dunajskej Strede legendárna maďarská kapela Omega. Špeciálnym hosťom podujatia bude slovenská formácia Collegium musicum, ktorá na scéne debutovala začiatkom 70 rokov minulého storočia.

"Vlani sme mali spoločné vystúpenie s Omegou v Nitre a predtým ešte jeden koncert v Čechách, no tam účinkovala v nejakej pozmenenej zostave. Toto bude teda naše tretie stretnutie v poslednom čase. Ešte sa čosi hovorí o ďalších koncertoch, aký však bude ich osud, to neviem," povedal v rozhovore pre agentúru SITA zakladajúci člen zoskupenia Collegium musicum Fedor Frešo.

Šesťdesiatpäťročný basgitarista, ktorý je známy aj z pôsobenia vo Fermate a Prúdoch, si pri príležitosti blížiaceho sa koncertu zaspomínal na prvé stretnutie s Omegou.

S Omegou hrali pred 40 rokmi

"Prvýkrát sme spolu hrali tuším v roku 1972. Šli sme vtedy do Maďarska na turné. Trvalo celkovo vyše dva mesiace a preto sme sa celkom stihli spoznať. Vždy som obdivoval ich absolútnu profesionalitu a schopnosť vyrábať veľké veci, veľké koncerty. U maďarského publika sa zapísali tak dobre, že mohli ísť na štadióny. Určite v tom hrali rolu hudobné aj mimohudobné záležitosti. Ono to tak väčšinou býva, že aj lepšia hudba sa medzi ľudí nemusí dostať, ak okolo nej nie je fungujúca mašinéria. Toto Omega splnila a klobúk dole pred tým, čo dokázali," uviedol Frešo.

Sideman, ako basgitarista sám seba nazval vo svojej autobiografii, hral neskôr v Maďarsku ako člen Fermaty aj s tamojšou kapelou Locomotiv GT, ktorú v roku 1971 založil bývalý člen Omegy Gábor Presser.

Omega po dlhšom čase opäť zavítala na Slovensko v roku 2006, pričom ako predskokana si vtedy vybrala sólo Mariána Vargu. "Mňa osobne zamrzelo, že keď sa vtedy Omega vydala na turné a bola aj na Slovensku, tak s nimi namiesto Collegia vystúpil len Marián Varga. To však bolo spôsobené najmä tým, že vtedy ešte Collegium reinkarnované nebolo. Nikomu sa preto nedá nič vyčítať," poznamenal Frešo.

K poslednému reunionu formácie Collegium musicum napokon došlo v roku 2008. Odvtedy koncertne pôsobí v zostave Marián Varga (organ), František Griglák (gitara), Fedor Frešo (basgitara) a Martin Valihora (bicie nástroje).

"Pôvodne sme ani nevedeli, čo chceme robiť. Ľudia od nás chceli koncerty, žiadali, aby sme vyliezli na pódium. Urobili sme to bez nejakého konkrétneho cieľa. Išli sme si zahrať, veď hranie nás samozrejme baví. Tých koncertov potom bolo na taký reunion pomerne dosť. Povedali sme si však, že sa nebudeme ponáhľať do príliš častého hrania. Teraz sme v takom utlmenom štádiu, kedy koncertujeme veľmi zriedka."

Zelená pošta sa znovuzrodí

Kým Collegium musicum v súčasnosti koncertuje pomenej, ale predsa, Frešova ďalšia skupina Fermata je v hybernačnom období. "A kedy to skončí, to nevie nikto. Kapela je zazimovaná, spí medvedím spánkom. Keď sa raz za čas stretneme s Františkom Griglákom, povieme si, že by bolo dobré čosi vymyslieť, ale o tom, aby sme mali konkrétny plán, neviem."

Frešo však načrtol plány, v rámci ktorých bude znovuzrodená iná slávna zostava muzikantov vrátane Pavla Hammela a Mariána Vargu. "Ideme robiť program Zelená pošta. To budú nejaké koncerty po Slovensku - Bratislava, Bystrica, Košice - a plánujeme to isté ukázať aj v Prahe," prezradil Frešo.

Podľa jeho vlastných slov by malo ísť o jednorazový projekt. Zelená pošta je album z roku 1972 obsahujúci 10 skladieb, na ktorom sa spojili Marián Varga, Pavol Hammel, Fedor Frešo, Dušan Hájek, Rastislav Vacho a hosťujúci Radim Hladík. Na nahrávaní sa podieľalo aj Bratislavské dychové kvinteto a Symfonický orchester Československého rozhlasu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…