8 príznakov rakoviny, ktoré väčšina ľudí ignoruje
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

8 príznakov rakoviny, ktoré väčšina ľudí ignoruje

Aj na prvý pohľad zanedbateľné zdravotné problémy a bežné bolesti môžu byť prvými príznakmi jednej z najobávanejších chorôb – rakoviny.

— Foto: Wikimedia

LONDÝN/PRAHA 24. januára – Bolesť je síce nepríjemná, ale je súčasťou prežívania každého človeka. Treba si však uvedomiť, že bolesťou nám dáva telo signál, že niečo nie je v poriadku. Väčšina z nás ale drobné bolesti či zdravotné komplikácie často ignoruje a nepripisuje im veľkú váhu, a to dokonca aj vtedy, keď sa prejavujú dlhodobo.

No podľa odborníkov môžu byť aj na prvý pohľad zanedbateľné zdravotné problémy a bežné neduhy prvými príznakmi jednej z najobávanejších chorôb – rakoviny.

„Niektorí ľudia si myslia, že bežné problémy nepoukazujú na nič vážne a nenapadne ich, že by mohlo ísť o rakovinu,“ prezradila Katriina Whitakerová, výskumníčka z University College London. Doktorka, samozrejme, netvrdí, že všetky bolesti musia automaticky signalizovať túto chorobu, no lekára odporúča navštíviť, ak dlhodobo trpíte najmä niektorým z týchto príznakov:

Zmeny v zažívaní

Narušenie zažívania je často spôsobené zmenou stravovacích návykov, niektorými potravinami alebo aj liekmi. No ak ide o dlhodobý problém, môžu byť zmeny zažívania príznakom rakoviny čriev. Podľa doktorky Whitakerovej sprevádza karcinóm hrubého čreva hneď niekoľko rozpoznateľných príznakov, ktoré sa týkajú zažívania.

Určite je dôležité zbystriť pozornosť, ak sa objaví krv v stolici, ďalej zvracanie, hnačka alebo naopak zápcha,“ vysvetľuje Pavla Myslíková, praktická lekárka z Lekárskeho domu Praha 7. Pri tomto druhu rakoviny sa objavuje tiež silná bolesť brucha a kŕče. Niekedy sa totiž stane, že nádor zablokuje hrubé črevo a vytvorí prekážku. V takom prípade je vždy nutný okamžitý zákrok lekára. Objaviť sa však môže aj neplánovaný úbytok na váhe,“ dodala doktorka Myslíková a upozornila, že k lekárovi je nutné zájsť vždy, keď problémy so zažívaním neustupujú, zhoršujú sa a sú dlhodobé.

Kašeľ

Kašeľ nemusí byť iba príznakom vírusového ochorenia. Závažný problém predstavuje najmä pretrvávajúci kašeľ bez ďalších chrípkových príznakov. Podľa doktorky Whitakerovej by totiž mohol signalizovať rakovinu hrtanu, pľúc alebo štítnej žľazy.

Hrčky

Hrčky kdekoľvek na tele sú najčastejším príznakom rôznych druhov rakoviny. Preto ak nejakú na svojom tele objavíte, neváhajte si ju dať vyšetriť.

Zmeny v činnosti močového mechúr

Zápal močových ciest je častým problémom mnohých žien aj mužov, a preto sú príznaky typické pre tento zápal zvyčajne ignorované a liečené ako ďalší zápal močových ciest.

No ak si všimnete krv v moči, ak máte časté nutkanie ísť na záchod, alebo ak vás močenie bolí, radšej to oznámte svojmu lekárovi, aby vylúčil rakovinu močového mechúra, obličiek alebo prostaty.

Krvácanie

Akékoľvek krvácanie bez zjavnej príčiny zvyčajne neveští nič dobré. Napríklad vykašliavanie krvi môže signalizovať rakovinu pľúc a krv v stolici by mohla byť znamením rakoviny čriev alebo konečníka.

Ženy, ktoré krvácajú nepravidelne a aj mimo menštruácie, by sa mali nechať vyšetriť na rakovinu krčka maternice alebo maternice. Krvavý výtok z bradavky by zasa mohol signalizovať rakovinu prsníka, zatiaľ čo krv v moči rakovinu močového mechúra a obličiek.

Pretrvávajúca bolesť hrdla

Nepríjemná bolesť v krku a sťažené prehĺtanie patrí rovnako ako kašeľ medzi typické príznaky prechladnutia. Avšak dlhodobá bolesť v krku môže poukazovať na oveľa vážnejší problém, ktorým je rakovina hrtanu alebo krku. Ani tento zdanlivo banálny zdravotný problém teda netreba podceňovať.

Nečakaný úbytok váhy

Podľa inštitútu American Cancer Society môže byť nevysvetliteľný úbytok na váhe od 4,5 kilogramov a viac prvým príznakom rakoviny. Najčastejším dôvodom úbytku váhy pri rakovine je podľa doktorky Myslíkovej väčšinou nevoľnosť a nechutenstvo, pričom najčastejšie sa tento príznak prejavuje u rakoviny pľúc, pankreasu, hrubého čreva alebo u leukémie.

Nevysvetliteľné bolesti

Ako sme už spomínali, bolesť sa nás zakaždým snaží upozorniť na nejaký problém. Ten môže byť celkom neškodný a zanedbateľný, ale tiež môže byť príznakom závažného ochorenia, ako je napríklad rakovina kostí alebo vaječníkov.

Podľa American Cancer Society bolesť vyvolaná rakovinou zvyčajne znamená, že sa rakovina už rozšírila. Doktorka Myslíková tiež súhlasí s tým, že rakovina spočiatku väčšinou naozaj nebolí, ale rýchlo pácha nezvratné zmeny na organizme, ktoré nakoniec môžu viesť k bolestiam a až k smrti.

„Keď sa neskôr objaví bolesť, môže byť znakom už závažného štádia rakoviny. Tiež to ale nie je pravidlom. Každý človek je iný, inak reaguje na ochorenia a aj každá rakovina sa prejavuje rozdielne. Bolesť však nie je jediným príznakom, ktorý by odhaľoval prítomnosť rakoviny. Či už ide o hrče, zmeny na koži, chudnutie, celkovú slabosť alebo ďalšie príznaky, je vhodné konzultovať ich s lekárom na pravidelných preventívnych prehliadkach,“ uzavrela doktorka Myslíková.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…